Filtre: "Donbas"

Türkiye ve Kürdistan üzerine çalışan Rus Komünist Maksim Lebski Röportajı

Türkiye ve Kürdistan üzerine çalışan Rus Komünist Maksim Lebski Röportajı

Makaleler 10.02.2017 - 05:00

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.Unbalanced start tag short code found before:“ karşısında Putin’i destekleyen oligarklar Silovikilerin”1. Bize kısaca kendinizden bahsederDevam »

Donbas’ta Yeniden Başlayan Kent Savaşı Dünya İşçi Sınıfına Uyarı Niteliğindedir

Donbas’ta Yeniden Başlayan Kent Savaşı Dünya İşçi Sınıfına Uyarı Niteliğindedir

Haberler, Makaleler 09.02.2017 - 05:00

Geçtiğimiz Ocak ayının sonundan itibaren Donetsk ve Lugansk halkları, Kiev cuntasının artan saldırılarına hedef oldu. ABD ve AB destekli Ukrayna Ordusu, Donetsk’in başkentindeki  okulları, hastaneleri, su ve doğalgaz alt yapıları ile konutları bombaladı. Kiev rejiminin yeniden başlayan saldırıları kimi analizlerde, Trump yönetiminin Rusya ile yakınlaşmasını önleme ve seçim kampanyası boyunca Clinton’aDevam »

Donbas: Motorola Ölümünden Sonra Kazandı

Donbas: Motorola Ölümünden Sonra Kazandı

Diğer, Haberler 01.11.2016 - 05:00

Bilindiği üzere 2013 yılının sonlarına doğru, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in emperyalist destekli faşist bir darbeyle hükümetten indirilmesinin ardından Donbas bölgesinde halk ayaklanmaları başlamış ve bunun sonucunda referandumlar düzenlenerek Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri Mayıs 2014’de bağımsızlıklarını ilan etmiş ve Novorossiya Federal Devleti adı altında birleşmişlerdi. Gelinen noktada verili sınırların değişeceğiDevam »

Donbas: Polonyalı Kadın Komünist İnterunit’e Katıldı

Donbas: Polonyalı Kadın Komünist İnterunit’e Katıldı

Diğer, Haberler 11.10.2016 - 06:00

Polonya Değişim Partisi ve Polonya Komünist Gençliği üyesi 27 yaşındaki Lyudmila Dobzhynetska, Donbas’taki Interunit uluslararası tugayına katıldı. Interunit uluslararası tugayına katılmasının ardından burjuva basını ona ve düşüncelerine karşı saldırı kampanyası başlattı. Lyudmila Dobzhynetska daha önce Polonyalı komünist Boleslaw Bierut’un mezarını temizlemesi ile gündeme gelmiş, o zaman da aleyhinde kampanya başlatılmıştı. Bu saldırılara DeğişimDevam »

Donetsk: DNR Komünist Partisi Üçüncü Olağanüstü Kongresi Gerçekleştirildi

Donetsk: DNR Komünist Partisi Üçüncü Olağanüstü Kongresi Gerçekleştirildi

Makaleler 20.09.2016 - 06:00

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin (DNR) birçok şehir ve köyünün sürekli olarak Ukraynalı faşistlerce top ve havan ateşi altında bulunmasına, cumhuriyete giden yolun güvenli olmamasına rağmen korkusuz delegeler ve misafirler kongreye katıldılar. Lugansk Halk Cumhuriyeti’nden (LNR) birinci sekreter Igor Gumenyuk liderliğindeki yaklaşık 140 kişilik komünist delegasyon katılanlar arasındaydı. KPRF (Rusya Federasyonu KomünistDevam »

Hayalet Tugayları’na Bağlı InterUnit İle Bir Söyleşi

Hayalet Tugayları’na Bağlı InterUnit İle Bir Söyleşi

Makaleler 09.09.2016 - 06:00

Hayalet Tugayları (Prizrak)’na bağlı InterUnit (Enternasyonal Birlik), Ukrayna’nın doğusunda, Donbass bölgesinde faşist Kiev cuntasına karşı savaşan komünist bir örgütlenme. Enternasyonalist savaşçılardan oluşuyor. Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin (bugün Yeni Rusya olarak adlandırılıyor) faşistler tarafından ele geçirilmesine karşı etkin bir mücadele yürütüyor. Öte yandan komünist saflarda, özellikle de Avrupalı komünistler arasındaDevam »

Donbas’ta Antifaşist Savaşçılar [Fotohaber]

Donbas’ta Antifaşist Savaşçılar [Fotohaber]

Diğer, Multimedya 24.08.2016 - 06:00

                                                                                                   Devam »

Diğer katılımcılarla Maxim Chalenko (sol üst)
Donbass Uluslararası Forumu.

Lugansklı Komünistler: Krize Karşı Durmak İçin ‘Sol Mücadeleyi’ Oluşturmaya Çalışıyoruz

Haberler 08.09.2015 - 06:00

Dünya İşçileri Lugansk Halk Cumhuriyeti (LC)’nde ki Lugansk Bölge Komitesi – Komünist Partisi Sekreteri Maxim Chalenko ile röportaj yaptı. Chalenko ‘Komünist, Sosyalist İşçiler, Çevreciler ve Anti-Faşist Kuvvetler Forumu’nun kurucusu olarak 8 Mayıs’ta Alchevsk’te “Anti-faşizm, Evrensellik, Dayanışma” konulu Donbass Uluslararası Forumu’nun düzenlenmesine yardımcı olmuştu. Bu röportajın ikinci bölümüdür. Dünya İşçileri: HayaletDevam »

Maxim Chalenko 2015 yılı Mayıs ayında düzenlenen Lugansk mitinginde konuşuyor.
Fotoğraf: Komünist Partisi - Lugansk Bölge Komitesi

Lugansklı Komünistler: Donbass’da Uluslararası Dayanışmaya Büyük İhtiyaç Var

Haberler 07.09.2015 - 06:00

Dünya İşçileri Lugansk Halk Cumhuriyeti (LC)’nde ki Lugansk Bölge Komitesi – Komünist Partisi Sekreteri Maxim Chalenko ile röportaj yaptı. Chalenko ‘Komünist, Sosyalist İşçiler, Çevreciler ve Anti-Faşist Kuvvetler Forumu’nun kurucusu olarak 8 Mayıs’ta Alchevsk’te “Anti-faşizm, Evrensellik, Dayanışma” konulu Donbass Uluslararası Forumu’nun düzenlenmesine yardımcı olmuştu. Bu röportajın birinci bölümüdür. Dünya İşçileri: NeredeDevam »

23 Temmuz'da Los Angeles'da düzenlenen Soğuk Savaş Forumu'ndan bir kare
Fotoğraf: Sekou Parker

Ukrayna, Donbass ve Yeni Soğuk Savaş

Makaleler 12.08.2015 - 06:00

23 Temmuz 2015 tarihinde Los Angeles’da düzenlenen İşçi Partisi Dünya forumundaki konuşma Greg Butterfield tarafından gönderilmiştir. Birleşmiş Milletler’e göre, Donbass madencilik bölgesinde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine karşı Ukrayna’nın sözde anti-terör operasyonu başlattığı 2014 yılı Nisan ayından bu yana en az 6.400 kişi öldürüldü. Bu sayının gerçekte çok daha fazlaDevam »