Filtre: "Anarşizm"

Brezilya: Orman Yangınlarına Karşı İtfaiye Antifa Tugayları

Brezilya: Orman Yangınlarına Karşı İtfaiye Antifa Tugayları

Haberler 19.10.2020 - 08:07

Brezilya’da Orman yangınlarından etkilenen insanları, hayvanları ve çevreyi korumak için kurulan Otonom Tugay tanıtımı Freedom tarafından kaleme alınmıştır.  Orman yangınları Brezilya’yı çok şiddetli biçimde etkilemektedir. Brezilyalı anarşistler Pantanal ve Amazon yağmur ormanlarındaki eko-sistemleri korumak için acil durum ilan ettiler. Mevcut Jair Bolsonaro Hükümetinin çevre bakanı Ricardo Salles “orman yangınlarının abartıldığıDevam »

İspanya: CNT ve Devrimin İzinde Silahlı Mücadele, I

İspanya: CNT ve Devrimin İzinde Silahlı Mücadele, I

Makaleler 28.08.2017 - 06:00

Yol Ayrımı, Militan Sendikacılık İspanya’da Ağustos 1917’de işçi sınıfının adım adım büyüyen isyanı büyük bir genel grevle zirveye ulaştı. Bu aslında koşulların biçimlendirdiği devrimci duruma karşı sınıfın verdiği cevaptı. Birinci Paylaşım Savaşı sonrası hem burjuvazi hem de muhafazakar blok (kilise, ordu, aristokrasi) kriz içindeydi. Burjuvazi, bütçe açığını kapatmak için burjuvaziyeDevam »

Dünyada Anarşist Harekete Kısa Bir Bakış

Dünyada Anarşist Harekete Kısa Bir Bakış

Makaleler 21.06.2017 - 06:00

Anarşist Harekete ilişkin bir giriş yazısı özelliği taşıyan bu yazı geliştirilmeye açıktır. Daha somut bilgilerle önümüzdeki süreçte yeniden güncellenecektir. İsyandan.org Anarşizm içinde son yıllarda gelişen sistemin yıkılmasına ve örgütlü sınıf mücadelesine  yönelik tartışmalar Yunanistan, İtalya, Şili, Meksika vb gibi ülkelerde teorik bir sorun olmaktan çıkıp pratik bir gerçeklik haline dönüşmeyeDevam »

Faşizm ve Anarşist Mücadele

Faşizm ve Anarşist Mücadele

Makaleler 09.03.2017 - 05:00

Kara Kızıl Notlar Mart Nisan Mayıs 2006 sayısından alınmıştır. Faşizm, devlet aygıtının tamamen yıkılmasıyla insanın kendi kendisini yönetir hale gelmesini ve diğer insanlarla metalar veya devlet gibi aracılara ihtiyaç duymadan doğrudan ilişki kurmasını savunan anarşist idealin tamamen zıddıydı. Mussolini’nin ünlü tanımında da belirttiği gibi her şeyi devletin bir parçası yapmayıDevam »

Doug Enaa Greene, Uzlaşmaz Devrim: Marx’tan Önce Blanqui Vardı

Doug Enaa Greene, Uzlaşmaz Devrim: Marx’tan Önce Blanqui Vardı

Makaleler 03.03.2017 - 05:00

Karl Marx, Louis-Auguste Blanqui’yi “Fransa’daki Proleter Parti’nin beyni ve ilham kaynağı” olarak nitelemişti. Her ne kadar bugün büyük ölçüde unutulmuş olsa da, tüm dünyadan devrimciler, bu 19. yy. Fransız siyasi tutsağını, devrimci sosyalizmin kahramanı olarak görüyorlardı bir zamanlar. Bu kadar çok politik bozulma ve tavizin olduğu bir çağda, Blanqui’nin hayatınaDevam »

Hamburg’taki G-20 Zirvesine Karşı Anarşist Mücadele Çağrısı

Diğer, Haberler 25.11.2016 - 05:00

2017 yılı 7-8 Temmuz tarihinde, günümüzün en azılı savaş suçluları, insanlığı ve doğayı köleleştiren en ahlaksız patronlar, gezegenin sözüm ona liderleri, Hamburg’ta buluşacaklar ve bu olduğunda daha iyi bir yönetim ve sosyal kölelik düzeni için yapılan taleplerle karşılanmayacaklar. Boşaltılmış alanlarda konvoylarıyla yol alırken sokağın öfkesini hissedecekler ve geçen haftalardaki geceDevam »

Almanya: Askeri Teçhizat Üreten Şirketin Aracı Tahrip Edildi

Almanya: Askeri Teçhizat Üreten Şirketin Aracı Tahrip Edildi

Diğer, Haberler 24.11.2016 - 05:00

2017 yılı G20 zirvesi Hamburg’da gerçekleşecek. Eylemciler G20 zirvesine karşı dünyanın bir çok yerinde eylemlerle mücadeleyi birleştirme ve yayma çağrısı yapıyor. G20 zirvesine karşı Berlin’de, 11 Kasım’ı 12’sine bağlayan gece Thales şirketine ait araç ateşe verildi. Thales dünyanın en büyük askeri donanım üreticilerinden biri ve yıllık satışı 14 milyar avroyuDevam »

Anarşist Tutsak Nikos Maziotis: Devam Etmekte Olan Devrimci Mücadele Davası Üzerine

Diğer, Haberler 10.11.2016 - 05:00

Devrimci Mücadele’nin Exarchia’daki çevik kuvvet polisine düzenlediği silahlı saldırı örgütün en önemli eylemlerinden biriydi. 6 Aralık 2008’de henüz on altı yaşındayken, Korkoneas ve Saralioti isimli iki polis tarafından katledilen Alexandros Grigoropoulos için gerçekleştirilen saldırı meşru bir politik eylemdi. İşlenen cinayet ise yoğun neoliberal reformların ve ‘teröre karşı savaş’ döneminin yarattığıDevam »

Anarşist Tutsak Qiyas İbrahimov’a 10 Yıl Hapis Cezası

Anarşist Tutsak Qiyas İbrahimov’a 10 Yıl Hapis Cezası

Diğer, Haberler 31.10.2016 - 05:30

Azerbaycanlı anarşistler, Azerbaycan’ın ölmüş cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in anıtına, yöneten elitlerin gerçekleştirdiği adaletsizlikleri protesto etmek için “Kahrolsun sistem” ve “Mutlu köleler günü” yazılamaları yaptıkları için otoriteler tarafından tutuklanmış, polis tarafından üzerlerine uyuşturucu yerleştirilmişti. Haydar Aliyev`in heykeline yazılama yaptığı için tutuklanan anarşist tutsak Qiyas İbrahimov’a 10 yıl hapis cezası verildi. Hüküm verildiktenDevam »

Şili: Ateşin Otonom Tugayları Bankayı Yaktı

Şili: Ateşin Otonom Tugayları Bankayı Yaktı

Diğer, Haberler 28.10.2016 - 06:00

Seçim oyunundan bir gün önce  23 Ekim gecesi Banco Estado (Devlet Bankası)’na düzenlenen saldırıyı Santiago Macul Komünü olarak üstleniyoruz. Bu eylem para tapınaklarına karşı anarşist saldırının gerçekleşmesinin ve ateşe verilmesinin muazzam motivasyonu ile yapılmıştır. Bu eylemle devrime olan adanmışlığımızı biraz daha ileriye taşıdık. Devlet sermayesi, iktidarı ve bütün otoritelere karşı savaşın yoğunlaştırılmasıDevam »