Donbas: Motorola Ölümünden Sonra Kazandı

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“ Ancak kısa süre sonra Pavlov’un ölümü faşistlerin beklentisinin aksine büyük bir sahiplenmeye sahne oldu. Yediden yetmişe bütün Donetsk halkı sokaklara dökülerek Pavlov’u sahiplendiler. Pavlov’un bir cani, savaş suçlusu olduğunu ve Donbas’daki referandumların baskı …”

motorola

Bilindiği üzere 2013 yılının sonlarına doğru, Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in emperyalist destekli faşist bir darbeyle hükümetten indirilmesinin ardından Donbas bölgesinde halk ayaklanmaları başlamış ve bunun sonucunda referandumlar düzenlenerek Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetleri Mayıs 2014’de bağımsızlıklarını ilan etmiş ve Novorossiya Federal Devleti adı altında birleşmişlerdi. Gelinen noktada verili sınırların değişeceği pek mümkün gözükmemektedir. Novorossiya ve Ukrayna devleti arasında geçici de olsa bir ateşkes sağlanmış olması darbeci Ukrayna hükümetinin de durumu kabul ettiğinin bir işareti olarak okunabilir. Bununla birlikte Ukrayna hükümeti ve hükümetin denetimindeki faşist güçler saldırılarını çeşitli biçimlerde sürdürmektedirler.

Bu saldırılar esas olarak Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin siyasi ve askeri liderlerine yönelik suikast saldırıları biçiminde devam etmektedir. Son olarak Donbas’ta savaşın önemli güçlerinden biri olan Sparta Tugayı’nın komutanlarından Motorola lakabıyla tanınan Arsen Pavlov yaşadığı apartmanın asansörüne yerleştirilen uzaktan kumandalı bombanın patlaması sonucu 16 Ekim’de hayatını kaybetti.

Arsen Pavlov emperyalist basın merkezlerinin sürekli hedeflerinde olan biriydi. Pavlov salt askeri bir lider olmanın ötesinde Donetsk Halk Cumhuriyetinin (DHC) sembol simalarından biriydi. Donetsk Havaalanının ele geçirilmesi gibi stratejik öneme sahip birçok harekâtın da başını çekmişti. Pavlov Dontesk’teki savaşta hemen hemen bütün kritik çatışmalarda önemli bir rol üstlenmişti. Daha önce birçok kez yaralanmış ve suikast girişimlerini de atlatmayı başarmıştı. Pavlov’un askeri başarıları ve popüler kişiliği onu Darbeci Ukrayna hükümetinin ve Neo-nazi örgütlerinin birinci hedefi haline getirdi. Suikast benzeri saldırılar dışında emperyalist basın merkezleri de Pavlov’u hedef tahtası haline getirmişti. Pavlov üzerinden DHC’yi terörize etmeye yönelik onlarca yalan haber üretildi.

Pavlov’un öldürülmesi ilk aşamada faşistler için bir zafer etkisi yarattı. Neo-naziler Lugansk ve Donetsk Halk Cumhuriyetinin başkanlarını da ölümle tehdit eden bir video yayımladılar. **https://www.youtube.com/watch?v=C1DknQvyh5M/** Ancak kısa süre sonra Pavlov’un ölümü faşistlerin beklentisinin aksine büyük bir sahiplenmeye sahne oldu. Yediden yetmişe bütün Donetsk halkı sokaklara dökülerek Pavlov’u sahiplendiler. Pavlov’un bir cani, savaş suçlusu olduğunu ve Donbas’daki referandumların baskı altında yapıldığı ve bu nedenle de meşru olmadığına ilişkin iddalar da çürümüş oldu. Suikastle ilgili yayımlanan haberlerde de (Моторола победил и после смерти) “Motorola Ölümünden Sonra Kazandı”, başlıklarını görmek mümkün.  Sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce insan Pavlov’u ve Donetsk’teki siyasi iradeyi sahiplenmiş oldu. Bu durum Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetleri için kuşkusuz büyük bir motivasyon kaynağı oldu. Cenaze töreninde Donetsk Halk Cumhuriyeti devlet başkanı Aleksandr Zaharçenko’nun yaptığı konuşmada da bunu görmek mümkün.

motorola1

Motorola’nın cenazesi esnasında kortej boyunca ilerleyen insanlarla yapılan röportajlarda insanlara tek bir soru yöneltildi: “Motorola sizin için ne anlama geliyor?”

Soruyu yanıtlayan insanların çoğunun cevabı, Motorola’yı bir kahraman olarak gördükleriydi. Bu ‘Kremlin Propagandası’ değil, büyük bir kayıp yaşayan Donbas’ın sesiydi.

Elinde büyük bir çiçek buketi taşıyan Tatyana derin bir iç çektikten sonra;

Motorola bizim kahramanımız, oğlumuz ve koruyucumuzdu. Çok zor bir durum, hepimiz çocuklarımızı kaybettik. Ama onların ölümü boşa değil, onların sayesinde bizim için her şey daha iyi olacak.

Kortejde yürüyen 18 yaşındaki Denis ise:

O DHC’nin kahramanıdır. O bizim için, bizim özgürlüğümüz için ve Ukraynalı işgalcilerden kurtulmamız için savaştı. Onun anısına saygımızı göstermek için buradayız. Onun mücadelesi, biz genç nesillere, bizim için savaşan birileri olduğunu gösterdi. Kuşkusuz Pavlov’un ölümü hem devletimiz hem de halk için büyük bir sarsıntı ve çok büyük bir kayıp oldu. Pavlov bizim için bir cesaret ve kahramanlık örneği olacak.

Göz yaşlarını güçlükle tutan Yelena:

Kendimi bizzat tanımadığım birini değil de, yakından tanıdığım bir dostumu kaybetmiş gibi hissediyorum. O Donbas için ulusal bir kahraman ve tek kelimeyle büyük bir insan. O bizimle ve burada olmaya devam edecek. Donetsk o demek, Donetsk onun şehridir, onun toprağıdır. O hepimizin bir parçası haline geldi, o Donetsk oldu.

“Teşekkürler Motorola” diye slogan atan binlerce insanın arasından geçen Motorola’nın tabutunun başında son olarak silah arkadaşları ve DHC başkanı Aleksandr Zaharçenko konuşma yaptılar.

2 Yıldır bir çok arkadaşımızı, hepsi eşsiz bir çok yoldaşımızı yitirdik. Motorola da bunlardan biriydi. Mütevazi fakat dünyaya yüzyılda bir gelecek insanlardan biriydi. Savaş esnasında Motorola’nın yanınızda olduğunu bilmek size müthiş bir güven duygusu verirdi.

motorola2

Donetsk Halk Cumhuriyeti başkanı Aleksandr Zaharçenko ise yaptığı konuşmada: “Bugün ülkemizin kurucu önderlerinden birini uğurluyoruz. Pavlov benim çok yakın bir arkadaşımdı ve kuşkusuz o bir efsaneydi. Onun yokluğunu ifade edecek kelime bulamıyorum. Ama onun yokluğunu doldurmak için onlarca kişi öne çıkacak ve biz hep birlikte onun ölümünün boşa olmadığını göstereceğiz. Motorola’nın anısının ve ilkelerinin takipçisi olacağız.”

Motorola’nın anısı ve mücadelesine bağlılık yeminleri edidikten sonra cenaze töreni sona erdi.

Kaynaklar: www.kp.ru/daily/26596/3612393, www.kp.ru/daily/26595.7/3610818/, www.svoboda.org/a/28057275.html sitelerinden yararlanılarak düzenlenmiştir.
[i] https://www.youtube.com/watch?v=C1DknQvyh5M

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.