Hayalet Tugayları’na Bağlı InterUnit İle Bir Söyleşi

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“eylemcilerini öldürerek veya tutuklayarak- kimi zaman ise bu kuvveti kurnazca kapitalistler için doğru ve güvenli bir yola yönelterek. Fakat her şey solun kendisine bağlıdır. MB: Komünist savaşçılar Prizrak’a nasıl katılıyor, nasıl ilişkiye geçiyor? Her komünist partisiyl…”

prizrak

Hayalet Tugayları (Prizrak)’na bağlı InterUnit (Enternasyonal Birlik), Ukrayna’nın doğusunda, Donbass bölgesinde faşist Kiev cuntasına karşı savaşan komünist bir örgütlenme. Enternasyonalist savaşçılardan oluşuyor. Donetsk ve Luhansk Halk Cumhuriyetleri’nin (bugün Yeni Rusya olarak adlandırılıyor) faşistler tarafından ele geçirilmesine karşı etkin bir mücadele yürütüyor. Öte yandan komünist saflarda, özellikle de Avrupalı komünistler arasında uzun yıllardır “unutulan” enternasyonalist dayanışmayı yeniden alevlendiriyor. Varlığıyla uluslararası devrimci bir etki yaratıyor.

Aşağıda Prizrak saflarında savaşan “Krot” ile yaptığımız söyleşiyi yayımlıyoruz.

MB: Merhaba, öncelikle Prizrak’ın (Hayalet Tugayları) kuruluş hikayesini öğrenmek istiyoruz. Savaşın başlarında Prizrak türü bir örgütlenme kurma planı var mıydı?

Krot: Savaştan önce, hiç kimse Hayalet Tugayı’nın kuruluşu ve gerekliliği hakkında bir düşünceye sahip değildi. Dahası, hiçbirimiz yakınlarımızın yaşamlarını korumak amacıyla silahlanacağımızı düşünmemiştik.

Safça, bu zamanda kazananın “demokrasi ve medeniyet” olduğunu, Avrupa’nın ortasına yakın bir yerde Naziler’in karşıt düşüncedeki halka karşı katliamlar işlemesine izin verilmeyeceğini sanmıştık.

Yanılmıştık. Savaştan önce, hiç kimse savaşmak zorunda kalacağını düşünmemişti ve her şeyin makul bir uzlaşma yoluyla çözülmesini umuyordu. Ancak Naziler Odessa’da halkı yakıp Mariupol’de tanklarla ezdiğinde, silahlanıp milis kurmak zorunda olduğumuz gerçeğini kabul ettik.

Savaşın en başında, Mozgovoy tarafından öncülük edilen tugay komutanlığı, birkaç gerilla birliğinin bir takım içerisinde ortak amaç ve disiplinle birleştirilmesi gerektiğini fark etti ve anladı; aksi takdirde Ukrayna Ordusu’na karşı ayakta duramazdık.

Ukrayna uçağı tugay kampını bombaladığında ve Ukrayna medyası tüm birliklerin imha edildiğini duyurduğunda, biz de tugayı -Ukrayna medyasının tugay askerlerini öldürdüğüne dair duyurusuna bir ironi anlamında- “Hayalet” olarak adlandırmaya karar verdik!

prizrak1

MB: Prizrak’ın amacı ve politik hedefleri nelerdir?

Krot: Askeri birlikler olarak “Hayalet” Tugayı’nın hedefi, öncelikle Ukraynalı faşistlerin Novorusya’ya (Yeni Rusya) saldırganlığına karşı askeri savunmadır.

Ayrıca, faşizme karşı savaş da tugayın hedefleri arasında.

Aleksey Mozgovoy’un siyasi hedefi, kısaca, Novorusya toprakları içerisinde demokrasi ve sosyalizmin (onun anlayışına göre) inşası, oligarşi ve oligarklara karşı savaş, adaletsizliğe ve bürokrasiye karşı mücadeledir.

Detaylı olarak, Mozgovoy’un hedefi bundan başka, tüm Ukrayna’nın kapsamlı politik ve ekonomik yeniden inşasını içeriyordu.

MB: Herhangi bir devletten veya siyasi örgütten destek alıyor musunuz?

Krot: “Hayalet” Tugayı’na herhangi bir devletten destek yok.

Her zaman çeşitli ulusal ve yurtsever örgütlerden insani yardım ekibi, Avrupa ve Rusya Federasyonu Komünist Partisi vardı. Özellikle Komünist Parti yardımlarda bulundu.

Son günlerde, tugayımız (Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin dokümanlarına göre, 14. Bölgesel Savunma Taburu olarak) LHC Halk Milisliği Karargahı’ndan -yiyecek, cephane, üniforma ve maaş olarak biraz para gibi- kimi yardımlar aldı. Bu (diğer sivil toplum kuruluşları ve partilerin yardımlarına ek olarak), tugayımızı uygun koşullarda tutmamıza olanak sağlıyor.

MB: İspanya iç savaşından sonra Avrupa’da ilk defa dünyanın dört bir yanından gelen enternasyonalist savaşçılar faşistlere karşı savaşıyor. Bu, komünist parti ve örgütler için bir dönüm noktası olabilir mi?

Krot: Kuşkusuz bu mümkündür! Enternasyonalistler, solcu savaşçılar-komünistler ve sosyalistler, silahlanarak halkın çıkarlarını savunmaları gerektiği zaman, bunu yapabileceklerinin örneğini gösterdiler. Sol-kanat hareketin güçsüz olmadığını, yozlaşmadığını ve dişsiz bir köpeğe dönüşmediğini kanıtladılar.

Ve evet, eğer komünist partiler ve örgütler kapitalist sisteme karşı güçlerini uygun şekilde biriktirme avantajını yakalayabilirlerse, bu onlar için bir dönüm noktası olabilir.

Başka bir şey de, solun bu şansının kapitalistler tarafından önleneceği ve zaten önlenmeye çalışıldığıdır. Kimi zaman zor kullanarak, -örneğin “Rus Baharı”**2014’te Donbass’ta ve Kırım’da başlayan Kiev cuntası karşıtı ayaklanmadan bahsediliyor./**eylemcilerini öldürerek veya tutuklayarak- kimi zaman ise bu kuvveti kurnazca kapitalistler için doğru ve güvenli bir yola yönelterek.

Fakat her şey solun kendisine bağlıdır.

MB: Komünist savaşçılar Prizrak’a nasıl katılıyor, nasıl ilişkiye geçiyor? Her komünist partisiyle işbirliği yapıyor musunuz?

Krot: Tugay, faşizme karşı mücadeleye ilgili olan tüm güçlerle (parti ve ulusal örgütler) birlikte çalışmaktadır.

Komünist savaşçılar Hayalet Tugayı’na komutan yardımcısı Aleksey Markov ile veya “Aleks” kod adlı siyasi subay ile iletişime geçerek katılabilirler.

Aslolan, savaşmaya olan istek ve yetenektir. Ek olarak, komutanların emirlerini yerine getirebilmek açısından, en azından temel Rusça bilgisinin olması önemlidir. Bunlar olmaksızın, düşmanı yenmek mümkün değildir.

“Hayalet” Tugayları’nda görev almak, yalnızca Rusya Federasyonu üzerinden mümkündür (Kiev denetimindeki bölgelerden ulaşmak mümkün değil.)

prizrak3

MB: Kapılarınız tüm anti-faşist güçlere açık mı?

Krot: Evet, yukarıda bahsettiğim gibi, tugay faşizme karşı mücadeleye ilgi duyan tüm parti ve ulusal örgütlerle birlikte çalışmaktadır.

MB: Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimcilere ne söylemek istersiniz?

Krot: Sıkın dişinizi yoldaşlar! Komünizmin zaferi ne olursa olsun kaçınılmazdır. Bize düşen görev bu zaferi hızlandırmak ve zamanı yakınlaştırmaktır. Ve başaracağız, en önemlisi de inanmak ve zafer için çabalamaktır.

MB: Bu güzel söyleşi için teşekkür ediyoruz. Başarılar.

Kaynak: www.mucadelebirligi.com

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.