Filtre: "Faşizm"

İyi Polis, Kötü Polis: Ukrayna’da Devlet ve Aşırı Sağ İttifak Halinde – A. Liasheva & M. Khokhlovich

İyi Polis, Kötü Polis: Ukrayna’da Devlet ve Aşırı Sağ İttifak Halinde – A. Liasheva & M. Khokhlovich

Makaleler 02.06.2017 - 06:00

Nisan ayı sonunda, Stanislav Serhienko’ya yönelik gaddarca saldırı Ukrayna ve uluslararası planda dikkatleri çekti. Solcu aktivist ve öğrenci, evinin önünde güpegündüz pusuya düşürüldü. Kimliği belirsiz iki saldırganın dövüp bıçakladığı Serhienko hastaneye kaldırılıp ameliyata alındı. Serhienko hem Rusya destekli ayrılıkçıları hem de ülkenin doğusundaki savaşta aşırı sağcı paramiliter gruplarla ittifak yapanDevam »

John Pilger: Sorun Trump’ta Değil Bizde

John Pilger: Sorun Trump’ta Değil Bizde

Makaleler 01.02.2017 - 05:00

Başkan Trump’ın resmen başkan olacağı gün, ABD’deki binlerce yazar öfkesini ifade edecek. Writers Resist (Direnen Yazarlar) “İyileşmemiz ve yol almamız için…” diyor, “siyasi bir söylem geliştirmek yerine geleceğe odaklanmak ve yazarlar olarak demokrasimizi koruyacak birleştirici bir güç vazifesini nasıl görebileceğimize yoğunlaşmak istiyoruz.” Şöyle devam ediyor: “Yerel örgütleyicileri ve konuşmacıları, düzenleyecekleriDevam »

Dünya’da ve Türkiye’de Derinleşen Kriz, Direniş ve Saflaşma, 08.08.2016

Dünya’da ve Türkiye’de Derinleşen Kriz, Direniş ve Saflaşma, 08.08.2016

Diğer, Dosya: Dünya Analiz, Makaleler 08.08.2016 - 06:00

Dünya genelinde “bütünlüklü ve eşitsiz kaos” giderek daha belirgin hale geliyor. Yeni tarihsel süreçte devrim ve karşı-devrim (1)–(2)–(3) ve Egemenlerin Politikaları, Halkların Direnişi ve Sınıf Mücadelesi  başlıklı yazılarda bu konuyu genel olarak ele almış, emperyalistlerin kent savaşlarına hazırlandıkları, faşist ve paramiliter çeteleri Ukrayna ve Ortadoğu’da eğitimden geçirip ülkelerine geri gönderdiklerini yazmıştık.Devam »

Falaşaların protestosu Tel Aviv, 3 Temmuz 2016 I Fotoğraf: Ofer Vaknin

Yüzlerce Falaşa, Polis Şiddetini Protesto Etti

Haberler 05.07.2016 - 06:00

Yüzlerce Falaşa (Etiyopya asıllı İsrailli) Pazar günü Tel Aviv’in merkezinde, polis şiddetine karşı bir protesto gösterisi düzenledi. Protestocular “İşkenceci polisler tutuklansın” ve “Irkçı politikalar son bulsun” dövizleri taşıdılar. Bazı dövizlerde ise polis memurları tarafından tacize uğradıktan sonra birkaç ay içinde intihar eden bir gencin, Yosef Salamsa’nın ismi yer aldı. ProtestocularDevam »

Günümüz Kolombiya’sındaki Paramiliter Durumun Doğasına İlişkin Üç Bakış Açısı –(III)

Günümüz Kolombiya’sındaki Paramiliter Durumun Doğasına İlişkin Üç Bakış Açısı –(III)

Makaleler 21.06.2016 - 06:00

Kolombiya’da Paramilitarizmin Sürekliliği, İktidar ve Barış İlişkilerinde Paramiliter Yapılarda Oluşan Çatlaklar 5 Nisan 2016, Jose Honorio Martinez Geçmiş Alvaro Uribe Velez hükümetinin Kolombiya’da toplumsal çatışmaların varlığını reddetmesine benzer bir şekilde şu anki Kolombiya Hükümeti’nin Savunma Bakanı Luis Carlos Villegas’ın açıklamaları da paramilitarizmin varlığını yok saymaktadır. Belki Juan Manuel Santos hükümetiDevam »

Günümüz Kolombiya’sındaki Paramiliter Durumun Doğasına İlişkin Üç Bakış Açısı –(II)

Günümüz Kolombiya’sındaki Paramiliter Durumun Doğasına İlişkin Üç Bakış Açısı –(II)

Diğer 15.06.2016 - 06:00

Kara Kartallar Kimlerdir? [1]Makale: http://www.las2orillas.co/quienes-son-las-aguilas-negras/ Dağıtılan paramiliter grupların parçalı yapısının oluşturduğu Kara Kartallar, Kolombiya Birleşik Öz Savunma Güçleri’nin (AUC) 2004-2006 yılları arasındaki dağıtılma sürecinin bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde başarısızlıkla sonuçlanması orta kademe komutanlarının ekonomik çıkarlarını sürdürmek istemeleri üzere ortaya çıkmıştır (yüksek kademe komutanların büyük bir bölümü tutuklu kalacakları ABD’ye iadeDevam »

Günümüz Kolombiya’sındaki Paramiliter Durumun Doğasına İlişkin Üç Bakış Açısı –(I)

Günümüz Kolombiya’sındaki Paramiliter Durumun Doğasına İlişkin Üç Bakış Açısı –(I)

Makaleler 10.06.2016 - 06:00

Kolombiya’daki paramiliter grupların geçmişi her ne kadar uzun zaman öncesine dayansa da (nasıl ya da kim tarafından sınıflandırıldığına bağlı olarak en az 30 ila 50 yıllık bir geçmiş), büyüklükleri, kaynakları, askeri operasyon olanakları ve devletle olan aleni ya da örtülü işbirlikleri 1990’ların ortasından itibaren yeni bir niteliğe bürünmüş, faşist ortakDevam »

Yunanistan: Anarşistler Faşistleri Mahallelerinden Attı

Yunanistan: Anarşistler Faşistleri Mahallelerinden Attı

Haberler 03.06.2016 - 06:00

21 Mayıs Cumartesi günü Nazi haydut çeteleri Kavala Teknik Enstitüsü’nde düzenlenen festivale gelip olay çıkardılar. 22 Mayıs Pazar günü ise aynı çeteden bir faşist, silahını çıkarıp antifaşistleri korkutmaya çalışarak havaya ateş açtı. Faşist saldırılara karşı işgal evi ve çevresinde nöbet tutmaya başlayan antifaşistler, 24 Mayıs Salı günü şehir merkezinde yürüyüşDevam »

Brezilya: Yolsuzluk mu, darbe mi?

Brezilya: Yolsuzluk mu, darbe mi?

Haberler 23.05.2016 - 06:00

Brezilya, iktidardaki İşçi Partisi hakkındaki yolsuzluk iddiaları ile çalkalanıyor. Suçlamalardan nasibini alanlar arasında Devlet Başkanı Dilma Rousseff ile önceki başkan Lula da Silva da var. Kimilerine göre iddialar, İşçi Partisi’ne yönelik darbe girişimi. ZETE yazarı Metin Yeğin, ülkede olup bitenleri ve yolsuzluk iddialarını, Brezilya solunun önde gelen isimleri ile konuştu.Devam »

Emperyalist-Kapitalist Zincir, Bölgesel Zayıf Halkalar, Devrim ve Karşı-Devrim, 18.05.2016

Diğer, Dosya: Dünya Analiz, Makaleler 18.05.2016 - 06:00

“Yükselen Piyasalar” ve Sınıf Mücadelesi başlıklı haberimizde de belirttiğimiz gibi OECD ve İMF raporları, dünya ekonomisinin önümüzdeki 50 yılda genel olarak “durgunluk” tarafından karakterize olacağını ortaya koymaktadır. Bu ekonomik göstergelerin yaratacağı sonuçları önceden tahmin eden dünya egemenleri kendi raporlarında da kent savaşlarına hazırlık yapmaktadırlar. Dünyadaki gelişmelerin bu yönde seyrettiğine dair işaretler giderekDevam »