Ukrayna, Donbass ve Yeni Soğuk Savaş

23 Temmuz 2015 tarihinde Los Angeles’da düzenlenen İşçi Partisi Dünya forumundaki konuşma Greg Butterfield tarafından gönderilmiştir.

Birleşmiş Milletler’e göre, Donbass madencilik bölgesinde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerine karşı Ukrayna’nın sözde anti-terör operasyonu başlattığı 2014 yılı Nisan ayından bu yana en az 6.400 kişi öldürüldü. Bu sayının gerçekte çok daha fazla olduğu biliniyor. Geçen kış basına sızdırılan Alman istihbarat raporu ölenlerin 40,000’in üzerinde olduğunu söylerken, Donbass yetkililerinin tahmini 10.000 civarında.

Yaralıların sayısı ise giderek artıyor. Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve neo-Nazi gönüllü taburları tarafından Minsk ateşkes anlaşmaları ihlal edilerek günlük bombardıman yapılıyor ki tek bir günde 50-60’dan fazla olay meydana geliyor.

Donetsk Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olan Donetsk şehir merkezinde Temmuz ayı içinde ve özellikle 18-19 Temmuz hafta sonunda bazı ağır bombardımanlar yaşandı. Bir bakkalın bombalanması da dahil olmak üzere her zamanki gibi saldırılar sivil alanlarda gerçekleştirildi. İki sivil öldürüldü. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na göre sadece 22 Temmuz’da Donetsk şehri ve civarında 76 olay meydana geldi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Victoria Nuland ve ABD Büyükelçisi Geoffrey Pyatt’in gelmesinden iki gün sonra ABD emperyalizmi destekçileriyle, ayrılıkçılar arasındaki fikir ayrılığını bastırmak için Ukrayna parlamentosunda benzeri görülmemiş bir girişimin başlatılması ve bombardımanın yoğunlaştırılması tesadüf değil.

23 Temmuz'da Los Angeles'da düzenlenen Soğuk Savaş Forumu'ndan bir kare Fotoğraf: Sekou Parker

23 Temmuz’da Los Angeles’da düzenlenen Soğuk Savaş Forumu’ndan bir kare
Fotoğraf: Sekou Parker

Dikkatimizi kendi ülkemizin yakınına doğru çevirelim. Birçoğunuz burada Los Angeles’ta bir yıl önce meydana gelen bir olayı hatırlıyordur. 1 Temmuz 2014 tarihinde, yayınlanan bir videoda, California Otobanında devriye gezen beyaz Amerikalı Daniel Andrew’in, Afro-Amerikalı yaşlı kadın olan Marlene Purnoch’a acımasızca dayak attığı ve üzerinden motosikletiyle geçtiği görülmüştü.

Bu korkunç olay, California Highway Patrolman(CHP)’nin ırkçılık ve vahşet dolu meşhur tarihini bilenler için hiç de sürpriz değildi. Ama belkide Güney Kaliforniya sakinleri bunu sürpriz bir şekilde öğrendi. Ukrayna’nın Odessa, Valisi’nin iki hafta önce açıkladığına göre, California Highway Patrolman(CHP) “hain” unsurları ayıklamak ve rejimin çabalarına destek olmak için orada polise eğitim verecek.

Odessa Valisi Mihail Saakaşvili, Washington’dan gelen bütün personele maaş ödemesi yapılacağını duyurdu. Saakaşvili geçtiğimiz Cumartesi (18 Temmuz) yapılan son sevkiyatla Odessa limanında ki Humvees’e 100 Amerikan askerini aldı.

Peki Saakaşvili kimdir? Odessalı ya da Ukraynalı olmayan, Gürcistan Cumhuriyeti’nin eski başkanıyken görev süresi bitiminde, tanınmış Washington yardakçıları ile birlikte yolsuzluk suçlamaları sonucu ülkeyi terkeden Saakaşvili, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroshenko tarafından Mayıs ayında Odessa valisi olarak atandı. Odessa şehri, rejim karşıtı protestocuların Ev İşçileri Sendikası’nda katliam yaptığı zaman, 2 Mayıs 2014 tarihinden bu yana faşist çetelerin işgali altında çok acı çekmiştir.

Güney Kaliforniya’daki polis şiddeti ile Odessa’daki faşist terör arasındaki bağlantı önemsiz bir ayrıntı değildir. Bizler için, savaş karşıtı örgütler olarak, Siyah Yaşamı Önemlidir (Black Lives Matter) ve göçmen hakları eylemcileri olarak, enternasyonalistler ve komünistler olarak, önümüzdeki haftalarda ve aylarda bizim yaşayacağımız en önemli zorluk, ülkemizde Amerika destekli teröre karşı ezilenlerin verdiği mücadele ve yeni militan hareketler ile Donetsk ve Lugansk dahil olmak üzere, yurtdışında faşizm ve emperyalizme karşı mücadele veren direniş hareketleri arasında bağ kuracak yollar bulmak olacaktır.

https://www.youtube.com/watch?v=NnpT6GLk6a0

Neden Ukrayna? Ve neden şimdi?

Donbass bölgesinde yürütülen ve inanılmaz miktarda kaynağımızın Ukrayna ve çevresindeki bölgeye aktarılmasıyla mahvolma duygusunu yaşayan bizler zorunlu olarak soruyoruz; Neden Ukrayna? Ve neden şimdi?

Neo-Nazi Azov Taburu’da dahil olmak üzere Ukrayna Ulusal Muhafız üyelerine eğitim vermek için ABD Ordusu’ndan yüzlerce paraşütçü neden batı Ukrayna Lvov’a gitti? Ve neden Cum. John Conyers desteğiyle Haziran ayında Temsilciler Meclisi tarafından geçirilen ve Azov’un faşist karakterini teşhir eden değişikliğe rağmen, Avrupadaki ABD Ordu Komutanı Ben Hodges’e göre Kasım ayını takiben bu eğitim programı genişletiliyor?

NATO, geçen yıl Doğu ve Orta Avrupa, Orta Asya ve kuzey kutbundaki Alaska’da benzeri görülmemiş 14 savaş oyununu neden yaptı? Noble Jump tarafından açıklanan ve Haziran ayında Polonya’da düzenlenen savaş oyunlarında, ABD Özel Kuvvetlerince Donbasslı isyancılara saldırı provası da içeren son bir set neden yapıldı?

Emin olmak için, güçlü madenciliği, Sovyet döneminde Doğu’da geliştirilen endüstrisi, iyi eğitimli ve yetenekli işçi sınıfıyla, vaktiyle SSCB’nin tahıl ambarı olarak bilinen Ukrayna, doğal kaynaklarıyla zengin bir ülke. Sovyetler Birliği’nin dağılmasından bu yana Rus petrolünü ve gazını Avrupa Birliği’ne taşımak için önemli bir ağ geçidi olarak hizmet vermiştir. Tüm bu nedenlerden dolayı, Ukrayna Batılı emperyalist güçlerin iştahını kabartıyor. Almanya ve diğer Avrupa Birliği güçleri, 2014 yılı Şubat ayında Kiev’deki sağcı darbeyi desteklediklerini söyleyerek bu kaynaklara ulaşma şansını elde ettiler.

Ama ABD’nin de Ukrayna üzerinde büyük emelleri var. Sadece Wall Street Ukrayna’nın özelleştirilen sanayi ve kaynaklarını istiyor – Sadece Monsanto verimli tarım arazilerini kontrol etmek istiyor – Sadece Washington Avrupa’nın yüzüne dost görünürken arka taraftan petrol ve gaz akışını kontrol etmeye çalışıyor ama Ukrayna’nın bağrında bir kriz çıkarılarak yıkılması ve kapitalist Rusya Federasyonu’ndan sökülüp alınması ABD’nin uzun vadeli stratejisidir.

23 Haziran tarihinde, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter son ABD provokasyonu olarak, altı Baltık ülkesi ve Doğu Avrupa ülkelerinde ABD’nin ağır silahlarının “ön pozisyon” aldığını ve NATO’nun Hızlı Mukabele Gücü’nü artırmanın bir parçası olarak asker sayısını 13.000’den 40.000’e çıkardıklarını açıkladı. Bu Rusya’nın Batı sınırı yakınına Pentagon tanklarının, zırhlı piyade araçlarının, kendinden tahrikli obüs ve diğer yüzlerce silahın konuşlandırılması anlamına gelir.

Ve 9 Temmuz’da, Senato onayı oturumu sırasında, bir sonraki Genelkurmay Başkanı adayı Deniz Kuvvetleri Orgenerali Joseph Dunford Jr, Rusya’nın ABD ulusal güvenliğine “en büyük tehdit” haline geldiğini ilan etti.

Yapılanlar Cumhuriyetçi Demokrat “çatışma” üzerinden Ukrayna’nın silahlandırılması gösterisi. Onların bütün taktiklerinde görüş ayrılıkları var. Senatör John McCain ve Cumhuriyetçiler, Kiev cuntasını açıktan silahlandırmak istiyorken Obama üçüncü ülkeleri kullanarak, bunu gizlice yapmayı tercih ediyor. Örneğin, bu ayın başlarında, Ukrayna ABD’nin büyük silah alımcısı Katar Körfez monarşisiyle silah anlaşması imzaladı.

1999-2009 NATO genişliyor

1999-2009 NATO genişliyor

20 yıl önce dağılan Sovyetler Birliği’nden bu yana Rusya’yı bastırma ve tasfiye etme, Demokrat ve Cumhuriyetçi ABD rejimlerinin birinci amacı olmuştur. Sızdırılan Pentagon “Savunma Planı” New York Times gazetesinde yayınlanarak raporda hiçbir soru işaretine yer bırakılmaksızın ABD’nin asıl amacının, Sovyet sonrası dünyada “yeni bir rakibin ortaya çıkmasını engellemek” olduğu söylenerek Rusya hedef gösterildi ve kıdemli Bush yönetiminin bittiği aylara, 1992 yılı Şubat ayına geri dönüldü. O tarihten beri de bu konu iki partili Amerikan dış politikasına yön veren bir ilke olmuştur.

SSCB’nin dağılmasından ve 1997 NATO – Rusya Kurucu Yasa hükümlerinden önce Washington tarafından Mihail Gorbaçov’a vaatler yapılmış, 1999 yılından bu yana da Doğu Avrupa ve 12 eski SSCB üyesinin ve Ukrayna’nın da dahil olduğu “hevesli” beş devletin daha resmi olarak üyeliğe kabul edilmesiyle NATO genişlemiştir.

Bu kriz uzağımızda değil. Rusya’yı şeytan olarak görecek, Donbass insanlarını tehdit edecek, Ukraynalı muhalefeti bastırmaya devam edecek ve daha geniş bir savaş tehlikesini artıracak kişi her kim olursa olsun yürüteceği bu kampanya ile gelecek yıl kapitalist parti kongresini kontrol edecek ve gelecek yılki seçimlerde başkan seçilecektir.

Tarihsel olarak savaşlar ülke içindeki mücadele hareketlerini raydan çıkarmak için kullanılmıştır: Wobblies(Industrial Workers of the World – Dünya Sanayi İşçileri Sendikası)’na karşı  I. Dünya Savaşı’nın, CIO(Congress of Industrial Organizations- Sanayi Sendikaları Federasyonu)’na karşı II. Dünya Savaşı’nın, küreselleşme karşıtı hareketlere karşı  ise 9/11 saldırılarının gerçekleştirilmesi gibi… Bizler savaş karşıtı hareketleri eğitmek ve Siyah Yaşamları Önemlidir (Black Lives Matter), 15 $ mücadelesi (Fight For 15 $),  göçmen hakları için mücadele gibi hareketlerle bağlantı kurmak için hemen harekete geçmeliyiz.

Kaynak: http://redstaroverdonbass.blogspot.com.tr/2015/07/ukraine-donbass-and-new-cold-war.html
Etiketler: , , ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.