Filtre: "Bolivya"

Bolivya: COB 24 Saatlik Genel Grev Düzenledi

Bolivya: COB 24 Saatlik Genel Grev Düzenledi

Haberler 25.01.2018 - 06:00

Bolivya İşçi Merkezi (COB) yeni hazırlanan ceza yasasını ve Başkan Morales’in 2019 başkanlık seçimlerinde yeniden aday olma girişimini protesto etmek için ülke çapında 24 saatlik genel grev ilan etti. Genel grev 12 yıl önce kabul edilen Bolivya’nın çok uluslu bir devlet olduğuna dair anayasanın yıldönümünde gerçekleşti. COB geçen ay yeniDevam »

Bolivya: Tıpçı İsyanı, Hekimler Bir Aydır Grevde

Bolivya: Tıpçı İsyanı, Hekimler Bir Aydır Grevde

Haberler 22.12.2017 - 06:00

Bolivya’da hekimler ve tıp öğrencileri, meslekleriyle ilgili yasal düzenlemeleri protesto etmek için bir aydır grevde. Grev boyunca çeşitli protesto gösterileri düzenleyen hekim ve öğrencilerin dün La Paz kentinde düzenledikleri kitlesel yürüyüşe polisin saldırması ile çatışma çıktı. CEZA YASASINDAKİ DEĞİŞİKLİĞE TEPKİ Ülkedeki tıbbi isyanın nedeniyse, hükümetin geçtiğimiz ay ceza kanununda değişiklikDevam »

Bolivya: Elektrik Zammına Karşı 24 Saatlik Genel Grev

Bolivya: Elektrik Zammına Karşı 24 Saatlik Genel Grev

Haberler 17.07.2017 - 06:00

Bolivya İşçi Merkezi (COB) elektrik fiyatlarına yapılan zammın geri çekilmesi için ülkenin belli başlı şehirlerinde 24 saatlik genel greve gitti. Genel greve sağlık çalışanları, öğretmenler, emekliler ve mahalle örgütleri de destek verdi. La Paz’ın yoksul mahallelerinin olduğu Al Alto’da başlayan yürüyüş La Paz’ın ana meydanı olan San Fransisko Meydanına kadarDevam »

Bolivya: Dünya Halklar Konferansı “Duvarların Olmadığı Bir Dünya” Çağrısı Yaptı

Bolivya: Dünya Halklar Konferansı “Duvarların Olmadığı Bir Dünya” Çağrısı Yaptı

Haberler 29.06.2017 - 06:00

Dünya Halkları Konferansının kapanışında toplumsal hareketler “Duvarların olmadığı bir Dünya” çağrısı yaptı. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, neoliberal küreselleşmenin doğrudan sonucu olan göçmen krizinin sonuç deklarasyonunda yer alması ve  toplumsal hareketlerin ilerici taleplerinin daha fazla gündeme getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. İki günlük konferansın bitiminde yayınmlanan Tiquipaya Deklarasyonu göçmenliğin suça dönüştürülmesine  karşıDevam »

Polis ve kooperatif madencileri arasında Bolivia’da Panduro’da (La Razón) çatışma.

Bolivya’da Kooperatif Maden Savaşlarının Ardında Ne Var?

Makaleler 23.01.2017 - 05:00

Bolivya’nın vahşi kooperatif maden çatışmaları, hükümet ve halk sektörleri azalan madencilik gelirlerini kontrol altına alma mücadelesi verirken kazıp çıkarmacılığın (extractivism) büyüyen çelişkilerini ve tehlikelerini açığa çıkarıyor. 25 Ağustos’da Bolivya İçişleri Bakan yardımcısı Rodolfo Illanes iddialara göre, bir grup kooperatif madencisi tarafından alıkonuldu, işkence edildi ve ölene kadar darp edildi. Ulusu veDevam »

Elif Görgü: Bolivya’nın Kesik Damarları ve Madenci Krizi

Elif Görgü: Bolivya’nın Kesik Damarları ve Madenci Krizi

Diğer, Makaleler 02.09.2016 - 06:00

Latin Amerika’nın, damarları en derin kesilmiş ülkelerinden Bolivya’da kapitalist krizin yaması kooperatifler, maden işçilerini kendi haklarına karşı ayaklandırıyor. Kim bu kooperatifçiler? Bolivya’daki maden kooperatifleri aslında Devlet Başkanı Evo Morales ve partisi Sosyalizm Hareketinin (MAS) iktidarıyla güçlenmiş işletmeler ve siyasi olarak da Morales’in müttefikleri ve oy tabanı olarak tanınıyorlar. Küçük veDevam »

Bolivya: COB, Enatex Direnişini Genel Grev ve Yol Kesmeyle Sürdürüyor

Bolivya: COB, Enatex Direnişini Genel Grev ve Yol Kesmeyle Sürdürüyor

Haberler 04.07.2016 - 06:00

Bolivya İşçi Merkezi (COB) genel sekreteri Guido Mitma bir açıklama yaparak, Pazartesi (04.07.2016) günü sendikaya bağlı tüm sektörlerde süresiz genel grevin uygulamaya konulacağını bildirdi. Mitma hükümete yapılacak baskıyı artırmak için kır işçilerinden de destek istedi. Hükümetin başlıca müttefiklerinden olan işçiler sektörle ilgili görüşmek için hükümetle bir araya gelmek istiyorlar. BolivyaDevam »

Bolivya: Fabrikaları Kapatılan İşçiler 17 Gündür Açlık Grevindeler

Bolivya: Fabrikaları Kapatılan İşçiler 17 Gündür Açlık Grevindeler

Haberler 09.06.2016 - 06:00

Bolivya İşçi Merkezi (COB) ve La Paz Fabrika İşçileri Federasyonu tarafından desteklenen Enatex tekstil fabrikası işçileri, La paz’da yol kesme eylemlerinin yanı sıra 22 Mayıs’ta açlık grevine başladılar. Başkan Morales’in fabrikanın kapatılacağını açıklamasının ardından COB tarafından düzenlenen protesto gösterisine 5.000 ‘den fazla işçi katılmış, kapatma kararının geri çekilmesini isteyen işçilerDevam »

Bolivya: Ekmek ve Ulaşım Zamlarına Karşı Halk Grevi İlan Edildi

Bolivya: Ekmek ve Ulaşım Zamlarına Karşı Halk Grevi İlan Edildi

Haberler 26.05.2016 - 06:00

23 Mayıs Pazartesi günü Bolivya’da El Alto şehrinin 13 ayrı noktasına barikatlar kurularak yollar bloke edildi. Yol kesme eyleminin yanı sıra Mahalle Komiteleri Federasyonu (FEJUVE) ekmek fiyatlarının ve toplu taşıma ücretlerinin artması üzerinden gün boyu çeşitli protestolar düzenledi. FEJUVE örgütünün ileri gelenlerinden Franklin Machaca yapılan eylemlerin halk grevi olduğunu belirterek, “ElDevam »

Bolivya: İşsiz Kalan Tekstil İşçileri Polisle Çatıştı [Foto Haber]

Bolivya: İşsiz Kalan Tekstil İşçileri Polisle Çatıştı [Foto Haber]

Haberler 19.05.2016 - 06:00

Bolivya’da hükümetin, ülkenin en büyük tekstil şirketini kapatma kararı alması nedeniyle düzenlenen protestolar sırasında işçiler polisle çatıştılar. Yetkililer polisin protestoculara göz yaşartıcı gaz ile müdahale ettiğini ve onları yakalayarak fabrikada alıkoyduğunu söylediler. Protestoya katılan birkaç kişi yaralanırken bir kişi elindeki dinamiti atmaya çalıştığı sırada dinamit elinde patladı ve işçi elini kaybetti.Devam »