Bolivya: Genel Direniş Sürüyor, Otobanlar Kapatıldı

Bolivya’da 2000 su savaşları, 2003 gaz savaşları, 2008/9 Beyaz ayrılıkçıların yerli ve emekçiler lehine olan anayasa taslağına karşı başlattığı ayrılma isyanına karşı mücadele sürecinden sonra şimdi de 2019 kasımında beyaz faşist çeteler ordu ve sağcı siyasetçilerin işbirliği ile gerçekleşen darbeci faşist rejime karşı Bolivya İşçi Merkezinin (COB) çağrısı ve Mahalle Meclisleri Federasyonu, Yerli örgütlerinin de içinde olduğu çok geniş bir toplumsal destek  ile başlayan süresiz genel grev ve genel direniş  yaygınlaşıyor.

Ülkenin dört bir yanında, otobanlar trafiğe kapatıldı, tüm meta ve insan akışı durduruldu. 75’ten fazla otoban ve yol bloke edildi.

Bolivya 2005-2014 yılları arasında, önceki 35 yıldan daha hızlı bir ekonomik büyüme yaşamış, bu büyüme halkın günlük yaşamına yansımıştı. Ülkedeki yoksulluk oranı yüzde 45 oranında azalmış, sosyal harcamalar yüzde 43, asgari ücret yaklaşık yüzde 88 civarında artmıştı.

 

2005’ten beri yaşam standartlarında görülen iyileşmeye karşın Evo Morales’in görev süresini uzatma çabası, kendisini destekleyen toplumsal kesimlerde hoşnutsuzluk yarattı. 2019’da başını faşist beyaz ayrılıkçıların çektiği faşist darbeye karşı direniş başlamıştı.

Pandemi ile birlikte Eylül ayında yapılacak olan seçimlerin ertelenme eğilimine karşı emekçiler, yerli halklar, kadınlar kazanımlarını korumak için seçimler zamanında yapılsın talebi ile sokağa çıktılar. Ağustos ayında başlayan eylemlerde halk kendi direniş mutfağını kurdu, yolları kesti ve hayatları için yeniden direnişe geçti.

75’ten fazla otoban ve yol barikatlarla trafiğe kapatıldı.

 

Bolivya İşçi Merkezleri liderleri de açlık grevine başlıyorlar.

Yapacani (Santa) Cruz’da yol kesme eylemi sırasında yapılan Komün Mutfak’tan gıda ihtiyaçları karşılanıyor.

Oruro Cocahamba yolu dinamitlerle trafiğe kapatıldı.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.