Tayland: Monarşi ve Ordu Destekli Hükümete Karşı Protesto Dalgası Büyüyor[Fotohaber]

Tayland’da hükümet karşıtları tarafından, 2019 genel seçimlerinin ardından muhalefetteki İleri Gelecek Partisi’nin kapatılarak Meclis’ten ihraç edilmesi üzerine, 14 Aralık 2019’da Tayland’da ordunun desteklediği hükümete karşı düzenlenen protesto gösterileri Covid-19 salgını nedeniyle kesintiye uğramıştı.

14 Ekim’de hükümet karşıtı on binlerce gösterici, 1973 yılında gerçekleşen öğrenci ayaklanmasının yıl dönümünde düzenledikleri gösteri ile eski general olan Başbakan Prayut Chan-o-cha’nın istifasını ve monarşik yönetimde reform yapılmasını talep ettiler. Muhalefeti boğmayı hedefleyen ve monarşik rejimi koruma kalkanına dönüşen Lese-Majeste Yasası, majestelerinin şahsına karşı yapılacak olan her türlü eleştiriyi suç kapsamında değerlendiriyor…

Hükümet ertesi gün olağanüstü hal ilan etti ve kitlesel toplantılar yasakladı. Ancak binlerce protestocu yine de yürüyüşe yaptı. Tayland hükümetinin toplu taşıma sistemlerini kapatarak ve sosyal medya kanallarını bozmaya teşebbüs ederek protestoları engelleme gayreti boşa çıktı. Protesto dalgası 8. gününe girdi.

Protestolarda büyük bir çoğunluğu oluşturan öğrenciler neredeyse tüm okullarda boykot uygulayarak gösterilere katılıyorlar. Öğrencilerden biri “barışçıl gösterilere şiddetle saldırılmasına karşı çok kızgınız. Artık bütün korkuyu yendik” diyor.

Özgür Gençlik adlı örgütlenmenin başını çektiği dalgaya bir çok toplumsal örgütte destek veriyor. Öğrenciler” Boşuna lider aramasınlar, biz herkesin lider olduğu lidersiz bir hareketiz,” diyorlar.

2010 yılındaki Kızıl Tişörtlüler Hareketi’nin militanları da gösterilerde aktif rol alıyorlar. Hatta Kızıl Tişörtlüler’e karşı askeri diktatörlüğü desteklemek için sokağa çıkarılan Sarı Tişörtlüler’den de gösterilere azımsanmayacak sayıda insan katılıyor.

Fotoğraflar https://www.theatlantic.com/ sitesinden alınmıştır.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.