Filtre: "Yolsuzluk Protestosu"

Slovakya: Yolsuzluklara Karşı Halk Sokağa Çıktı

Slovakya: Yolsuzluklara Karşı Halk Sokağa Çıktı

Haberler 14.03.2018 - 06:00

Slovakya halkı yolsuzluklara karşı 16 Mart Cuma günü 40 kasaba ve Berlin, Kopenhag, Madrid gibi 8 ayrı noktada yer alan Slovakya elçilikleri önünde kitlesel protesto eylemi düzenleyecek. Eylem kararı içişleri bakanı Robert Kaliňák’ın istifasının ardından geldi. ‘Daha iyi bir Slovakya İçin’ protesto eylemi düzenleyeceklerini söyleyen eylemciler ‘Bakanın istifası sadece başlangıçDevam »

Demonstrators set fire to the Agriculture Ministry during a protest against President Michel Temer and the latest corruption scandal to hit the country, in Brasilia, Brazil, May 24, 2017. REUTERS/Paulo Whitaker

Brezilya’da Derinleşen Politik Krize Dair Anarşistlerin Analizi

Haberler, Makaleler 29.05.2017 - 06:00

Brezilya’da geçtiğimiz hafta, darbe hükümetinin başındaki Temer’in milyonlarca dolar rüşvet aldığına dair tanıklıkların açığa çıkması ile birlikte, kemer sıkma politikalarından yılmış olan halk yine sokaklara aktı. 24 Mayıs Çarşamba günü sayısı 35 bin’i bulan göstericiler başkent Brasília’da kongre ve hükümet binalarının olduğu bölgeye doğru yürüyüşe geçti. Öfkeli halk tarım bakanlığıDevam »

Tunus: Halk, Karakolu Ateşe Verdi

Tunus: Halk, Karakolu Ateşe Verdi

Haberler 23.05.2017 - 05:00

Tunus’un güneyindeki Tataouine kentinde uzun süredir[1]https://isyandan.org/haberler/tunus-tataounine-kentinde-genel-grev/ devam eden protestolarda halk ile polis arasında çıkan çatışmada bir genç hayatını kaybetti, 160’tan fazla kişi ise yaralandı. Tunus’un Tataounine kentinde bölgenin gelişmesi, iş olanaklarının artırılması ve bölgesel ayrımcılığın ortadan kaldırılması için genel greve giden halk, Tunus’un doğal kaynaklarının kamulaştırılması talebinde bulundu. Hastane, eczane veDevam »

10 Şubat 2017'de sokağa çıkan inşaat işçileri yol kestiler. Fotoğraf:EFE

Panama: Yolsuzluğa Karşı Sokağa Çıkan İnşaat İşçileri Yol Kesti

Haberler 14.02.2017 - 05:00

Panamalı hukuk firması Mossack Fonseca’nın ortağı Alfredo Fonseca Mora, Perşembe günü Başkan Juan Carlos Varela’yı, 2014 yılındaki başkanlık seçim kampanyasını desteklemek için Brezilyalı inşaat tekeli Odebrecht firmasından bağış almakla suçladı. İnşaat şirketi Odebrecht’ten kampanyası için bağış alan Başkan Juan Carlos Varela hakkındaki iddialar üzerine sokağa çıkan inşaat işçileri yolsuzlukları protestoDevam »

Papua Yeni Gine: 4 Öğrencinin Öldürülmesinin Ardından Hükümet Binaları Ateşe Verildi

Papua Yeni Gine: 4 Öğrencinin Öldürülmesinin Ardından Hükümet Binaları Ateşe Verildi

Haberler 09.06.2016 - 06:00

Polisin başkent Port Moresby’deki protestolara katılan üniversite öğrencilerine ateş açması sonucu dört öğrencinin hayatını kaybettiği belirtildi. Papua Yeni Gine Üniversitesi’ndeki öğrenciler beş haftadır protestolar ve ders boykotları düzenleyerek hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle başbakan Peter O’Neill’ın  istifasını talep ediyorlardı.[1]https://isyandan.org/haberler/papua-yeni-gine-ogrenciler-yolsuzluga-karsi-ders-boykotundalar/ Çarşamba günkü (8 Haziran) protestolar sırasında öğrenciler parlamentoya gidebilmek için otobüslere binmeyeDevam »

Başkanlık ofisini yıkan protestocular (Fotoğraf: plusinfo.mk)

Makedonya: Protestocular Başbakanlık Ofisini Harabeye Çevirdi

Haberler 15.04.2016 - 06:00

Eski Başbakan ve parti lideri olan Nikola Gruevski ve kabine üyelerine karşı cezai soruşturmanın kaldırılması kararı alan Başbakan Đorgo Ivanov’a  karşı bugün Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, 3.000 civarı protestocunun katıldığı kitlesel bir gösteri düzenledi. Bazı göstericiler polis barikatını yıkarak başbakanlık ofisini harabeye çevirdiler. 12 Kişi polis tarafından gözaltına alınırken içlerinden biriDevam »

İzlanda: Binler Panama Vergi Yolsuzluklarını Parlamento Önünde Protesto Etti

İzlanda: Binler Panama Vergi Yolsuzluklarını Parlamento Önünde Protesto Etti

Haberler 05.04.2016 - 06:00

Tarihi Panama belgeleri hükümetleri sarsıyor Küresel sermayenin ve politikacıların vergi yolsuzluklarını ve paravan şirketlerini ifşa eden Panama belgelerinin basına sızdırılmasından beri İzlanda hükümeti kriz içerisinde. Sızdırılan 11.5 milyon belge başbakanın, Panama menşeili hukuk firması Mossack Fonseca tarafından kurulan paravan bir şirketin sahibi olduğunu ifşa etmekle kalmadı, aynı zamanda içişleri veDevam »

Cumartesi günü meydana gelen çatışmalarda en az 24 sivil ve 15 polis memuru yaralandı. | Fotoğraf: Reuters

Karadağ: Başbakan İstifa Diyen Binlerce Kişi Polisle Çatıştı

Haberler 27.10.2015 - 06:00

Protestocular yolsuzluk, suç oranları ve işsizlik nedeniyle başbakanı suçluyorlar… Başbakan istifa talebiyle Cumartesi günü başkentte kitlesel bir miting düzenleyen yaklaşık 5000 eylemci, Parlamento binasına baskın düzenledikten sonra polis tarafından dağıtıldılar. Eylemcilerin verdiği bilgiye göre, iki haftasonudur devam eden eylemlerde Parlamento binasına taş, havai fişek ve Molotof kokteyli atan protestocular polisinDevam »

Lübnan: “Berbat Kokuyorsun” Protestoları Yeniden Başladı

Lübnan: “Berbat Kokuyorsun” Protestoları Yeniden Başladı

Haberler 22.09.2015 - 06:00

Binlerce Lübnanlı protestocu ülkedeki çöp krizini sona erdirmek ve siyasi liderlere istifa çağrısında bulunmak için Beyrut’ta yeniden sokaklara çıktı. Pazar günü toplanan yüzlerce eylemci, hükümetten iki aylık krize son vermesini talep ederek Lübnan parlamento binası önünde ki polis barikatlarını parçaladı. #You Stink hashtagi ile bir araya gelenler siyasi kurumları protesto etmişDevam »

Guatemala’da Yolsuzluk Skandalının Diğer Boyutu

Guatemala’da Yolsuzluk Skandalının Diğer Boyutu

Haberler 04.09.2015 - 08:00

Guatemala Uluslararası Cezasızlık Komisyonu (CICIG)[1]1997 yılında Guatemala Devleti ile Guatemala Ulusal Devrimci Birliği (URNG) arasında imzalanan barış anlaşmasının başlıklarından biri Hakikat Komisyonu idi. Bu Komisyonun raporunun Daha Sonraki Gelişmeler bölümünde Soruşturmalar alt başlığında bu komisyonun anlaşmaya istinaden kurulduğu ifade edilmektedir. isyandan.org’un notu, resmi olarak 2006 yılı Aralık ayında Guatemala hükümetinin talebiDevam »