Makedonya: Protestocular Başbakanlık Ofisini Harabeye Çevirdi

Başkanlık ofisini yıkan protestocular (Fotoğraf: plusinfo.mk)

Başkanlık ofisini yıkan protestocular (Fotoğraflar: plusinfo.mk)

Eski Başbakan ve parti lideri olan Nikola Gruevski ve kabine üyelerine karşı cezai soruşturmanın kaldırılması kararı alan Başbakan Đorgo Ivanov’a  karşı bugün Makedonya’nın başkenti Üsküp’te, 3.000 civarı protestocunun katıldığı kitlesel bir gösteri düzenledi.

Bazı göstericiler polis barikatını yıkarak başbakanlık ofisini harabeye çevirdiler. 12 Kişi polis tarafından gözaltına alınırken içlerinden biri gazeteci olmak üzere birçok kişi ise yaralandı.

Protestolar, Başbakan Ivanov’ın yetkisini kullanarak, eski Başbakan Gruevski ve 56 kişi aleyhinde açılan ceza soruşturmayı kaldırmasından sonra muhalefet partisi SDSM tarafından organize edildi. Söz konusu skandal, muhalefet lideri Zora Zaev, eski başbakan Nikola Gruevski ve istihbarat şefini 20 binden fazla kişinin konuşmalarını dinlemekle suçlamasının ardından patlak vermişti. Muhalefet, dinleme kayıtlarının hükümetin gazeteciler, savcılar ve seçim kurulu üzerindeki baskı ve etkisini gözler önüne serdiğini ileri sürüyor.

Diğer yandan iktidar partisi VMRO – DPMNE tarafından yapılan açıklamada Başbakan İvanov’un kararına katılmadıkları belirtilerek, az sayıda insanın katıldığı protesto gösterisi düzenlendi.

Telekulak skandalı geçen yıl ortaya çıktığında günlerce süren protesto gösterilerine neden olmuştu. Hükümet ve muhalefetin bu yılın Nisan ayında AB arabuluculuğunda erken seçimlere gidilmesi için anlaşmaya varmasından sonra protestolar sona ermişti. Ardından bu yıl Şubat ayında gerçekleşmesi düşünülen seçimler 5 Haziran’a ertelenmişti.

pp9

pp6

Kaynak: https://revolution-news.com/macedonian-protesters-wreck-presidents-office/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.