Filtre: "Savaş"

Japonya: Bastırılmaya Çalışılan Okinawa Direnişi

Japonya: Bastırılmaya Çalışılan Okinawa Direnişi

Haberler 16.02.2017 - 05:00

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.Unbalanced start tag short code found before:“Her ne kadar Amerikan donanması ile savaş uçaklarına evDevam »

Almanya: Binler ABD’nin İnsansız Hava Aracı Üssü Ramstein’in Kapatılması İçin Yürüdü

Almanya: Binler ABD’nin İnsansız Hava Aracı Üssü Ramstein’in Kapatılması İçin Yürüdü

Haberler 14.06.2016 - 06:00

Beş ile yedi bin arasında eylemcinin katıldığı protesto sırasında eylemciler Ramstein askeri üssünün yakınında toplanarak insan zinciri oluşturdular. Ramstein, Irak, Afganistan, Pakistan, Yemen, Suriye ve daha pek çok yerde halkların, sivillerin katledildiği operasyonlarda ABD ile insansız hava araçları (İHA – drone) arasında veri akışının sağlandığı bir ara merkez görevi görüyor.Devam »

Yemen: Suudi Arabistan ABD Silahlarıyla Sivilleri Vurmaya Devam Ediyor

Yemen: Suudi Arabistan ABD Silahlarıyla Sivilleri Vurmaya Devam Ediyor

Haberler 02.02.2016 - 06:00

Suudi Arabistan ABD’den temin ettiği silahlarla Yemen’de sivillere yönelik saldırılarına devam ederken iç savaş gün geçtikçe şiddetleniyor. Geçen sene İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch) Suudi Arabistan’ın saldırılarda kullandığı silahın Wilmington Textron Systems tarafından üretilen sensör tapalı CBU-105 parça tesirli bomba olduğunu açıklamıştı.[1]https://www.hrw.org/news/2015/05/03/yemen-saudi-led-airstrikes-used-cluster-munitions Parça tesirli bombaların yasaklanmasına yönelik anlaşmayıDevam »

Suudi Arabistan’ın Yemen Sicili: Hastane Bombalamaları

Suudi Arabistan’ın Yemen Sicili: Hastane Bombalamaları

Haberler 15.01.2016 - 06:00

Suudi Arabistan’ın başını çektiği koalisyon saldırıları hastaneleri hedef alıyor. Bu saldırılardan sonuncusu 10 Ocak’ta Sınır Tanımayan Doktorlar (Médecins Sans Frontières – MSF) grubunun hizmet verdiği Shiara hastanesini vurdu. Bir roketin hastaneye isabet etmesi sonucu dört kişi hayatını kaybetti, üçü MSF personeli olmak üzere on kişi yaralandı. Ancak bu MSF hastanelerineDevam »

Domino etkisi

Vietnam, Laos ve Kamboçya

Makaleler 05.01.2016 - 06:00

“Sonuçta, ‘domino etkisi’ ilkesini takip ederseniz geniş değerlendirmelere ulaşırsınız. Kurduğunuz domino dizisinin ilkini devirdiğinizde hızlıca geçerek kesinlikle bir sonraki olayı meydana getirecektir. Yani çok derin etkileri olacak bir parçalanmanın başlangıcı olabilir.” (Eisenhower) Şüphesiz, Vietnam Savaşı Amerika Birleşik Devletleri’nin çok önemli savaşlarından biriydi ve bu savaşın sonuçlarının Güneydoğu Asya üzerinde büyükDevam »

Yeni Soğuk Savaş ve IMF

Yeni Soğuk Savaş ve IMF

Makaleler 16.12.2015 - 06:00

IMF Yeni Soğuk Savaş’a Giriyor – Michael Hudson 8 Aralık’ta IMF Baş Sözcüsü Gerry Rice şunları söyledi: “IMF Yürütme Kurulu bugün toplandı, para politikasını değiştirmesi sebebiyle resmî kredi sağlayıcılarına olan borçlara artık hoşgörü gösterilmeyecek. Birkaç gün içerisinde bu politik değişikliğin kapsamı ve gerekçesine dair detayları paylaşacağız.” Faaliyetlerine gerçek manada başladığıDevam »

Yunanistan: Tüm Emperyalistler ve Gericiler Suriye’den Defolun! YKP(ML)

Yunanistan: Tüm Emperyalistler ve Gericiler Suriye’den Defolun! YKP(ML)

Haberler 07.10.2015 - 06:00

Tüm emperyalistler ve gericiler Suriye’den defolun! Ülkemizin karıştırılmasına geçit yok! Emperyalist üslere geçit yok! 30 Eylül 2015 tarihinde Suriye’de başlayan Rus hava saldırıları iki şeye neden oldu: Birincisi, çaresiz durumdaki sığınmacı göçünün artması ve iç çatışmaların derinleşmesiyle Suriye halkının daha fazla kanının dökülmesine ve felakete neden oldu. İkincisi, geri plandakiDevam »

Meksika’nın Zapatistaları ile Rojava Kürtlerini Bağlayan Devrimci Bağlar – (II)

Meksika’nın Zapatistaları ile Rojava Kürtlerini Bağlayan Devrimci Bağlar – (II)

Makaleler 29.09.2015 - 06:00

E – Sosyal devrim Rojava ve Chiapas’da gerçekleşen devrimler arasındaki en önemli benzerlik kuşkusuz PKK ve EZLN’nin özgürlükçü sosyalist dünya görüşü temelinde her iki bölgede de gerçekleştirdiği sosyal ve politik yeniden örgütlenmedir. Zapatistaların özerklik mücadelesi 1994’teki ayaklanmanın ardından Meksika hükümeti ile gerçekleşen barış görüşmelerinin başarısız olmasından kaynaklanmaktadır. Barış görüşmeleri süresince,Devam »

Meksika’nın Zapatistaları ile Rojava Kürtlerini Bağlayan Devrimci Bağlar – (I)

Meksika’nın Zapatistaları ile Rojava Kürtlerini Bağlayan Devrimci Bağlar – (I)

Makaleler 28.09.2015 - 06:00

Farklı kıtalarda süren mücadeleler olmalarına rağmen Kürtler ve Zapatistalar ortak bir amaca, ideolojiye sahipler: kapitalizme karşı mücadele etmek, kadın özgürlüğünü ve özerkliği tesis etmek. Birkaç ay boyunca Chiapas’taki (Meksika) Zapatista devrimi ve Rojava bölgesindeki Kürt devrimini anlatan makaleler yayınladık. Bu makalede ise Zapatistalar ve Kürtler arasındaki yalnızca ideolojik benzerlikleri değil aynı zamandaDevam »

Transatlantic cables connect U.S. drone pilots to their aircraft half a world away. (Josh Begley)

Jeremy Scahill: ABD’nin İHA Savaşının Kalbi Almanya

Makaleler 22.05.2015 - 05:00

The Intercept’in ele geçirdiği “çok gizli” ibareli bir istihbarat belgesine göre Almanya-Ramstein’da konumlandırılmış Amerikan askeri üssü, Amerika’nın insansız hava aracı (İHA) programının üstün teknolojili kalbi olarak çalışıyor. Ramstein, Güneybatı Amerika’daki İHA operatörleriyle Yemen, Somali, Afganistan ve hedefteki diğer ülkelerde bulunan İHA’lar arasındaki iletişimi sağlayan bir uydu istasyonu. Temmuz 2012 tarihliDevam »