Filtre: "Guatemala"

Honduraslı Göçmenlerin ABD’ye Yolculuğu[Fotohaber]

Honduraslı Göçmenlerin ABD’ye Yolculuğu[Fotohaber]

Multimedya 29.01.2021 - 07:00

9.000’den fazla Honduraslı göçmen Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru yürüyüşlerinde Guatemala’da tutuluyor. Kaynak: https://www.telesurtv.net/multimedia/observe-odisea-migrantes-hondurenos-rumbo-eeuu-20210118-0012.html

Guatemala: Salgında Direniş Sürüyor, Meclis Ateşe Verildi [Fotohaber]

Guatemala: Salgında Direniş Sürüyor, Meclis Ateşe Verildi [Fotohaber]

Multimedya 26.11.2020 - 07:00

Guatemala’nın başşehri Guatemala City’deki Kongre binası 2021 yılı bütçe görüşmeleri sırasında yapılan protesto gösterisi ile ateşe verildi. Kongre binasına yürüyen binlerce kişi eğitim ve sağlık alanında  yapılması planlanan kesintileri protesto ettiler. Göstericiler Guatemala Devlet Başkanı Alejandro Giammattei’nin Kongre’de kabul edilen 2021 bütçesini veto etmesini talep etti. Polis plastik mermi ve göz yaşartıcı kimyasalDevam »

Honduras: Göçmen Karavanı ABD’ye Doğru Yeniden Yola Çıktı [Foto Haber]

Honduras: Göçmen Karavanı ABD’ye Doğru Yeniden Yola Çıktı [Foto Haber]

Multimedya 05.10.2020 - 07:00

2018 ABD seçimlerinden önce yola çıkan ilk dalga Göçmen Karavanı Orta Amerika ülkelerinde ve ABD’de çok yoğun bir gündem oluşturmuştu. Covid-19 salgını başlayana kadar Karavan bir kaç kez  yola çıkmıştı. Orta Amerika ülkelerindeki mafya şiddeti ve yoksulluktan kurtulmak için Honduras, El Salvador, Guatemala ve Meksika’da binlerce kişi göçmen karavanlarına katılıyor.Devam »

Guatemala: Madencilik Şirketine Karşı Balıkçıların Direnişi

Guatemala: Madencilik Şirketine Karşı Balıkçıların Direnişi

Haberler 31.05.2017 - 06:00

Q’eqchi yerli halkının yaşadığı El Estor kasabasında balıkçılar başta olmak üzere tüm yerel halk, madencilik şirketlerinin su kaynaklarını kirletmesine karşı uzun süredir mücadele veriyordu. 27 Mayıs’ta yerel yönetimin halkın taleplerini görmezden gelip görüşmeye yanaşmaması üzerine balıkçılar CGN (Compañía Guatemalteca de Níquel) maden şirketinin ürünlerini taşımak için kullandığı otoyolu kesti. BarikatıDevam »

Guatemala: Yurt Yangını İle Alevlenen Protestolar Devam Ediyor

Guatemala: Yurt Yangını İle Alevlenen Protestolar Devam Ediyor

Haberler 13.03.2017 - 05:00

Unutmak Yok: Adana, Aladağ’da bulunan Süleymancılar Cemaati’nin yurdunda 29 Kasım 2016 akşamı çıkan yangında 11’i çocuk biri eğitmen toplam 12 kişi hayatını kaybetmişti. Bütün yangın kaçış kapıları ‘kilitli’ olan yurtta kız çocukları can verirken tutuklanan altı yöneticiden dördü geçtiğimiz Ocak ayında tahliye edilmiş, ancak Adana Barosu Çocuk Hakları Komisyonu ileDevam »

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Diğer, Makaleler 03.01.2017 - 05:00

Honduras’ta her sene onlarca eylemci, insan hakları savunucusu katlediliyor. Geçtiğimiz sene 3 Mart’ta, çevre ve insan hakları eylemcisi ve yerli halkı lideri Berta Caceres, kendi evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Caceres’in kızı annesinin ölümünden Berta Caceres’in protesto ettiği hidroelektrik şirketini ve devleti sorumlu tuttu.[1]https://isyandan.org/haberler/honduras-kizi-berta-caceres-suiskastinda-devletin-suc-ortagi-oldugunu-acikladi/ Bu yazı yoksul yerliDevam »

Guatemala: Yerli Halkın Hidroelektrik Projesine Karşı Mücadelesi

Guatemala: Yerli Halkın Hidroelektrik Projesine Karşı Mücadelesi

Diğer, Haberler 19.10.2016 - 06:00

  Alta Verapaz’da, Cahabón Irmağı çevresinde yaşayan ve nüfusu 30.000’i bulan Quekchí yerli halkı beş fazda inşa edilmesi planlanan Renace hidroelektrik projesinin yarattığı çevresel etkilere karşı direniyor. Açılan yeraltı tünelleri nedeniyle ırmağın debisi her geçen gün düşüyor ve ırmak boyunca yaşayan yerli topluluklar su sıkıntısı ile baş etmek zorunda bırakılıyor.Devam »

Guatemala: Önde Gelen Çevre Hareketi Eylemcisi Katledildi

Guatemala: Önde Gelen Çevre Hareketi Eylemcisi Katledildi

Haberler 22.03.2016 - 06:00

Guatemala’daki insan hakları örgütleri önde gelen çevre hareketi eylemcilerinden Walter Mendez Barrios’un öldürülmesini şiddetle kınadı. Orta Amerika’daki ormanların katledilmesine ve hidroelektrik projelerine karşı faaliyet gösteren Orman Toplulukları Birliği (Association of Forest Communities) lideri Mendez, 16 Mart Çarşamba günü vurulmuş halde bulundu. İnsan hakları örgütlerinin yaptığı açıklamaya göre Walter Mendez, PerezDevam »

Fotoğraf: EFE

Guetemala: Binlerce Köylü Ekonomi Politikalarını Protesto Etti

Haberler 12.02.2016 - 06:00

Köylü (Campesino) örgütleri, haklarına saygı gösterilmesi, işkence gören politik önderlerinin özgür bırakılması ve yüzden fazla arazi anlaşmazlıklarının çözüme kavuşturulması çağrısı yaptılar. Yerel basında çıkan haberlere göre; Guetamala’da Çarşamba günü sokaklara dökülen binlerce köylü, Başkan Jimmy Morales’e baskı yapmak ve köylülerin yararına siyasi ve ekonomik reformları çıkartmak için otoyolları bloke ederekDevam »

Guatemala’da Yolsuzluk Skandalının Diğer Boyutu

Guatemala’da Yolsuzluk Skandalının Diğer Boyutu

Haberler 04.09.2015 - 08:00

Guatemala Uluslararası Cezasızlık Komisyonu (CICIG)[1]1997 yılında Guatemala Devleti ile Guatemala Ulusal Devrimci Birliği (URNG) arasında imzalanan barış anlaşmasının başlıklarından biri Hakikat Komisyonu idi. Bu Komisyonun raporunun Daha Sonraki Gelişmeler bölümünde Soruşturmalar alt başlığında bu komisyonun anlaşmaya istinaden kurulduğu ifade edilmektedir. isyandan.org’un notu, resmi olarak 2006 yılı Aralık ayında Guatemala hükümetinin talebiDevam »