Honduras: Göçmen Karavanı ABD’ye Doğru Yeniden Yola Çıktı [Foto Haber]

2018 ABD seçimlerinden önce yola çıkan ilk dalga Göçmen Karavanı Orta Amerika ülkelerinde ve ABD’de çok yoğun bir gündem oluşturmuştu. Covid-19 salgını başlayana kadar Karavan bir kaç kez  yola çıkmıştı. Orta Amerika ülkelerindeki mafya şiddeti ve yoksulluktan kurtulmak için Honduras, El Salvador, Guatemala ve Meksika’da binlerce kişi göçmen karavanlarına katılıyor.

Orta Amerika ülkelerinden Honduras’ta başlayıp Guatemala ve Meksika üzerinden ABD’ye gitmek isteyen gençlerden oluşan göçmen karavanı Covid-19 salgını önlemlerinin gevşetilmesi ile birlikte yeniden yola çıktı. Facebook üzerinden çağrı yapan Kişisel Göçmenlerin Kitlesel Hareketi isimli organizasyon yeni Karavan’ın oluşturulmasında önemli bir rol oynadı.

Guatemala, sınırı geçen göçmenlerin tutuklanıp sınır dışı edileceğini, Meksika sınıra asker yığarak barikat kuracağını açıkladı.

Meksika Ulusal İnsan Hakları Komisyonu hükümetin  açıklamalarına istinaden Karavan’da bulunan göçmenlerin haklarının güvence altına alınmasını ve hükümetin her türlü müdahaleden uzak durmasını talep ederek, sınırda ki gelişmeleri ve hak ihlallerini izlemek için heyet göndermeye karar verdi.

  

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.