Filtre: "Bolivya"

Bolivya: Burjuvazinin İhtiyacı Demokrasi Değil Faşizm

Bolivya: Burjuvazinin İhtiyacı Demokrasi Değil Faşizm

Haberler 29.09.2020 - 07:00

Faşist sokak terörü, polis ve ordunun düzenlediği darbe ile Evo Morales’in devlet başkanlığından uzaklaştırılıp Anez’in fiili başkan yapılması ile başlayan süreçte yeni bir evreye girildi. Bolivya halk hareketini oluşturan sendikalar, yerli örgütleri ve mahalle meclisleri örgütlenmelerinin ortak çağrısı ile başlayan seçimlerin zamanında yapılması direnişi, otobanların kesilmesi ile yeni bir aşamayaDevam »

Bolivya: Genel Direniş Sürüyor, Otobanlar Kapatıldı

Bolivya: Genel Direniş Sürüyor, Otobanlar Kapatıldı

Multimedya 10.08.2020 - 08:11

Bolivya’da 2000 su savaşları, 2003 gaz savaşları, 2008/9 Beyaz ayrılıkçıların yerli ve emekçiler lehine olan anayasa taslağına karşı başlattığı ayrılma isyanına karşı mücadele sürecinden sonra şimdi de 2019 kasımında beyaz faşist çeteler ordu ve sağcı siyasetçilerin işbirliği ile gerçekleşen darbeci faşist rejime karşı Bolivya İşçi Merkezinin (COB) çağrısı ve Mahalle Meclisleri Federasyonu, YerliDevam »

Bolivya: COVİD-19’da En Büyük Yürüyüş Yapıldı

Bolivya: COVİD-19’da En Büyük Yürüyüş Yapıldı

Haberler 17.07.2020 - 09:31

La Paz’ın banliyösü El Alto ve diğer bölgelerdeki mahalle örgütleri, kent ve kırda çalışan öğretmenler, işçiler Bolivva İşçi Merkezi’nin çağrısı ile beş ayrı koldan başkentteki hükümet binasına yürüdü. Mahalle meclisleri, yerli örgütleri ve diğer toplumsal hareketlerde yürüyüşe destek verdi. Bolivya İş Merkezi hükümetin düzenlediği 4.272 sayılı kararnameyi “neo liberal” reform olarakDevam »

Bolivya: COB 24 Saatlik Genel Grev Düzenledi

Bolivya: COB 24 Saatlik Genel Grev Düzenledi

Haberler 25.01.2018 - 06:00

Bolivya İşçi Merkezi (COB) yeni hazırlanan ceza yasasını ve Başkan Morales’in 2019 başkanlık seçimlerinde yeniden aday olma girişimini protesto etmek için ülke çapında 24 saatlik genel grev ilan etti. Genel grev 12 yıl önce kabul edilen Bolivya’nın çok uluslu bir devlet olduğuna dair anayasanın yıldönümünde gerçekleşti. COB geçen ay yeniDevam »

Bolivya: Tıpçı İsyanı, Hekimler Bir Aydır Grevde

Bolivya: Tıpçı İsyanı, Hekimler Bir Aydır Grevde

Haberler 22.12.2017 - 06:00

Bolivya’da hekimler ve tıp öğrencileri, meslekleriyle ilgili yasal düzenlemeleri protesto etmek için bir aydır grevde. Grev boyunca çeşitli protesto gösterileri düzenleyen hekim ve öğrencilerin dün La Paz kentinde düzenledikleri kitlesel yürüyüşe polisin saldırması ile çatışma çıktı. CEZA YASASINDAKİ DEĞİŞİKLİĞE TEPKİ Ülkedeki tıbbi isyanın nedeniyse, hükümetin geçtiğimiz ay ceza kanununda değişiklikDevam »

Bolivya: Elektrik Zammına Karşı 24 Saatlik Genel Grev

Bolivya: Elektrik Zammına Karşı 24 Saatlik Genel Grev

Haberler 17.07.2017 - 06:00

Bolivya İşçi Merkezi (COB) elektrik fiyatlarına yapılan zammın geri çekilmesi için ülkenin belli başlı şehirlerinde 24 saatlik genel greve gitti. Genel greve sağlık çalışanları, öğretmenler, emekliler ve mahalle örgütleri de destek verdi. La Paz’ın yoksul mahallelerinin olduğu Al Alto’da başlayan yürüyüş La Paz’ın ana meydanı olan San Fransisko Meydanına kadarDevam »

Bolivya: Dünya Halklar Konferansı “Duvarların Olmadığı Bir Dünya” Çağrısı Yaptı

Bolivya: Dünya Halklar Konferansı “Duvarların Olmadığı Bir Dünya” Çağrısı Yaptı

Haberler 29.06.2017 - 06:00

Dünya Halkları Konferansının kapanışında toplumsal hareketler “Duvarların olmadığı bir Dünya” çağrısı yaptı. Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, neoliberal küreselleşmenin doğrudan sonucu olan göçmen krizinin sonuç deklarasyonunda yer alması ve  toplumsal hareketlerin ilerici taleplerinin daha fazla gündeme getirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. İki günlük konferansın bitiminde yayınmlanan Tiquipaya Deklarasyonu göçmenliğin suça dönüştürülmesine  karşıDevam »

Polis ve kooperatif madencileri arasında Bolivia’da Panduro’da (La Razón) çatışma.

Bolivya’da Kooperatif Maden Savaşlarının Ardında Ne Var?

Makaleler 23.01.2017 - 05:00

Bolivya’nın vahşi kooperatif maden çatışmaları, hükümet ve halk sektörleri azalan madencilik gelirlerini kontrol altına alma mücadelesi verirken kazıp çıkarmacılığın (extractivism) büyüyen çelişkilerini ve tehlikelerini açığa çıkarıyor. 25 Ağustos’da Bolivya İçişleri Bakan yardımcısı Rodolfo Illanes iddialara göre, bir grup kooperatif madencisi tarafından alıkonuldu, işkence edildi ve ölene kadar darp edildi. Ulusu veDevam »

Elif Görgü: Bolivya’nın Kesik Damarları ve Madenci Krizi

Elif Görgü: Bolivya’nın Kesik Damarları ve Madenci Krizi

Diğer, Makaleler 02.09.2016 - 06:00

Latin Amerika’nın, damarları en derin kesilmiş ülkelerinden Bolivya’da kapitalist krizin yaması kooperatifler, maden işçilerini kendi haklarına karşı ayaklandırıyor. Kim bu kooperatifçiler? Bolivya’daki maden kooperatifleri aslında Devlet Başkanı Evo Morales ve partisi Sosyalizm Hareketinin (MAS) iktidarıyla güçlenmiş işletmeler ve siyasi olarak da Morales’in müttefikleri ve oy tabanı olarak tanınıyorlar. Küçük veDevam »

Bolivya: COB, Enatex Direnişini Genel Grev ve Yol Kesmeyle Sürdürüyor

Bolivya: COB, Enatex Direnişini Genel Grev ve Yol Kesmeyle Sürdürüyor

Haberler 04.07.2016 - 06:00

Bolivya İşçi Merkezi (COB) genel sekreteri Guido Mitma bir açıklama yaparak, Pazartesi (04.07.2016) günü sendikaya bağlı tüm sektörlerde süresiz genel grevin uygulamaya konulacağını bildirdi. Mitma hükümete yapılacak baskıyı artırmak için kır işçilerinden de destek istedi. Hükümetin başlıca müttefiklerinden olan işçiler sektörle ilgili görüşmek için hükümetle bir araya gelmek istiyorlar. BolivyaDevam »