Filtre: "Batı Papua"

Benny Wenda: Batı Papua İçin Tek Çözüm “Özerklik” Değil Referandumdur

Benny Wenda: Batı Papua İçin Tek Çözüm “Özerklik” Değil Referandumdur

Makaleler 20.07.2020 - 09:47

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.Unbalanced start tag short code found before:“gibi Endonezya’nın kendi Özel Özerklik Kurumları Özel Özerkliği reddediyorlar.Devam »

Endonezya Polisi Batı Papua Bağımsızlık Günü Protestolarına Saldırdı

Endonezya Polisi Batı Papua Bağımsızlık Günü Protestolarına Saldırdı

Diğer, Haberler 05.12.2016 - 05:00

Papua’nın 1961 bağımsızlık bildirgesinin yıl dönümü olan 1 Aralık Perşembe günü Endonezya polisi 3 farklı şehirde sokaklara çıkan bağımsızlık yanlısı Batı Papualı göstericilere saldırdı. Sadece Cakarta’da 203 eylemci tutuklandı. Sentani kentindeki protestolarda 4, Yogyakarta’da ise 14 eylemci göz altına alındı. 1963 yılında Endonezya’nın işgal ettiği Batı Papua’da 500 bin’den fazlaDevam »

İki Bin Batı Papualı Eylemci Gözaltında

İki Bin Batı Papualı Eylemci Gözaltında

Haberler 05.05.2016 - 06:00

Geçen hafta Endonezya işgalinin yıldönümü vesilesiyle düzenlenen protestolarda bağımsızlık isteyen 2.000 Batı Papualı Endonezya polisleri tarafından gözaltına alındı. Endonezya’nın başkenti Jakarta’da bir avukat olan Veronica Koman, Salı günü El Cezire’ye bir demeç vererek, Batı Papua’nın başkenti Jayapura’ya 1.500 km mesafedeki Fakfak kasabasında 19’u çocuk olmak üzere onlarca kişinin gözaltına alındığını belirtti.Devam »

Batı Papua Halkı Özgürlük İstiyor [Foto Haber]

Batı Papua Halkı Özgürlük İstiyor [Foto Haber]

Multimedya 20.04.2016 - 06:00

1963 Yılında Endonezya’nın yasadışı olarak işgal ettiği Batı Papua’da 500.000 den fazla kişi katledildi. Batı Papualılar halen, kendi topraklarında Endonezyalıların işkence ve kötü muamelesine uğruyor, devlet baskısı altında yaşıyor, topluluk önderleri gözaltına alınıyor, bağımsızlık talep edenler hunharca öldürülüyorlar. Tüm bu baskı ve sömürge rejimi altında Batı Papualılar, kendi kaderlerini tayinDevam »

Endonezya: Batı Papua’lı Politik Tutsak Serbest Bırakıldı

Endonezya: Batı Papua’lı Politik Tutsak Serbest Bırakıldı

Haberler 23.11.2015 - 06:00

2004 yılında Batı Papua’nın simgesi olan “Sabah Yıldızlı” bayrağı dalgalandırdığı için  vatana ihanetle suçlanıp 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Batı Papualı politik tutsak Filep Karma 11 yıllık cezasını tamamladıktan sonra sonra serbest bırakıldı. Karma’yı hapishane çıkışında yüzlerce insan karşıladı. Filep’in serbet bırakılması Endonezya Güvenlik Güçlerinin Batı Papua Halkına uyguladığı  vahşeti ve cinayetleri birDevam »

Batı Papua’ya Özgürlük Kampanyası

Batı Papua’ya Özgürlük Kampanyası

Haberler 07.09.2015 - 06:00

Batı Papua Ulusal Komitesi (KNPB) bu politik bildiri ile Pasifik Adaları Forumunu (PIF) Batı Papua’nın kendi kaderini tayin hakkını görüşmek üzere toplanmaya çağırıyor. Pasifik Topluluğu’nun ayrılmaz bir parçası olan Batı Papua (Hollandalıların meşhur ettiği haliyle Yeni Gine) 1962 yılında Endonezya tarafından ilhak edilerek Güney Pasifik Komisyonunun (SPC) bir üyesi oldu.Devam »

Batı Papua bağımsızlığı için mücadele eden eylemci Filep Karma.

Batı Papualı Siyasi Tutsak Endonezya’nın Özgürlük Teklifini Reddetti

Haberler 19.08.2015 - 06:00

Batı Papualı siyasi tutsak Filep Karma, sadece koşulsuz serbest bırakılmayı kabul edeceğini söyleyerek, Endonezya’nın Ulusal Bağımsızlık Günü’nde yapılan şartlı salıverilme teklifini reddetti. 2004 Yılında yapılan bir mitingde yasaklı Morning Star bayrağı kaldıran Karma, vatana ihanetle suçlanarak, 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Eski bir devlet memuru, iyi hal nedeniyle Endonezya’nın BağımsızlıkDevam »

Batı Papua: Unutulan Cennet Kuşu [Belgesel]

Batı Papua: Unutulan Cennet Kuşu [Belgesel]

Multimedya 24.07.2015 - 06:00

Bu fragman Endonezya hükümetinden gizli olarak çekilmiş ve Batı Papua bağımsızlık mücadelesini anlatan ‘Unutulan Cennet Kuşu’ belgesel filmine ait.  Gösterimi yapıldığında coşkuyla karşılanan bu filmin orjinali 26 dakika sürüyor. Bu filmin yönetmeni, Endonezyalı yetkililerin bilgisi ve yetkisi olmadan Batı Papua’ya giden İngiliz yönetmen Dominic Brown’dur. Film, Endonezya’nın sömürge yönetimine karşı savaşanDevam »

Ayrılıkçı grubun kalesi Lanny, Jaya bölgesindeki Özgür Papua Hareketi (OPM) silahlı savaşçıları, Cuma günü Endonezya güvenlik güçlerine ve Papua’lı olmayan sivillere karşı ‘topyekün savaş’ ilan etti. (Jakarta Globe - Fotoğraf / Banjir Ambarita)

Papualı Silahlı Grup Endonezyalılara Karşı ‘Topyekün Savaş’ İlân Etti

Haberler 05.06.2015 - 06:00

Cumhurbaşkanı Joko’nun iddialarına göre, isyancı grup bölgede barış istemiyorum diyor. Endonezya’nın Papua eyaletinde Başkan Joko Widodo’nun bölgede huzurun temin edildiği yalanını kınayan ve on yıllardır süren bağımsızlık mücadelesinin bitmediğinde ısrar eden silahlı ayrılıkçılar, orduya ve Papua’lı olmayan sivillere açık savaş ilan etti. Özgür Papua Hareketi Kurtuluş Ordusu (TPN/OPM) komutanı EndenDevam »

Batı Papua Liderinin ABD’ye Girişi Engellendi

Batı Papua Liderinin ABD’ye Girişi Engellendi

Haberler 29.05.2015 - 18:00

13 Mayıs 2015 saat 14:00 de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ulusal ofisi, Batı Papua Bağımsız lideri Benny Wenda’yı Londra’dan Los Angles’a uçacak olan Virgin Atlantic uçağına biniş yaparken durdurdu. Geçiş kontrolü sırasında uçak şirketi personeli Wenda’nın pasaportunu sistemden kontrol ederken alarmla karşılaştı ve Londra Heathrow Havaalanında, ABD Ulusal Güvenlik BüroDevam »