Batı Papua Halkı Özgürlük İstiyor [Foto Haber]

1963 Yılında Endonezya’nın yasadışı olarak işgal ettiği Batı Papua’da 500.000 den fazla kişi katledildi. Batı Papualılar halen, kendi topraklarında Endonezyalıların işkence ve kötü muamelesine uğruyor, devlet baskısı altında yaşıyor, topluluk önderleri gözaltına alınıyor, bağımsızlık talep edenler hunharca öldürülüyorlar.

Tüm bu baskı ve sömürge rejimi altında Batı Papualılar, kendi kaderlerini tayin hakkı ile topraklarında özgür yaşamak istiyorlar. Kendi bayrakları altında birleşik bir mücadele verebilmek için tüm halkların kendilerine destek olmasını ve uluslararası gözlemcilerin katıldığı bağımsızlık referandumu talep ediyorlar…

Haber:isyandan.org
Kaynak: @FreeWestPapua

Batı Papua eylemcilerinin ellerinde tuttukları dövizlerde – “Referandum en iyi çözümdür”, “Biz IPWP’yi Destekliyoruz”, “Özgür Batı Papua” yazıyor…


Batı Papualı eylemciler 50 yıldan fazla bir süredir soykırıma uğradıklarını, baskı gördüklerini ve acı çektiklerini söylüyorlar.


Referandum talep eden Batı Papualılar “Tüm halklar uluslararası hukuka göre kendi kaderini tayin hakkına sahiptir,” diyorlar.


Tüm dünyada insanlar sömürge yönetimini destekleyen Endonezya’ya karşı Batı Papua bayrağını yükseltiyorlar.


Jakarta Hukuki Yardım ve Sivil Toplum Örgütü bir basın açıklaması düzenleyerek, “Batı Papua’da 18 ay içerisinde bağımsızlık yanlısı eylemciler hedef alınarak 1.000’den fazla kişi tutuklanmıştır. Batı Papua halkının ifade özgürlüğünü ve haklarını almasını destekliyoruz,” diyor.


Batı Papualılar özgürlük istiyorlar…


Batı Papualılar kendi geleceklerini belirlemek için özgür ve adil seçimler yapılmasını talep ediyorlar, dünya halklarını kendileriyle dayanışmaya çağırıyorlar.


Batı Papua mücadelesi ile dayanışma her geçen gün büyüyor…


Batı Papualılar yaşam alanlarının ve yaşam tarzlarının tahrip edildiğini belirtiyorlar.


 

Batı Papualılar Endonezya’da demokrasi olsaydı halkımızın haklarına saygı duyulur ve referandum yapılırdı diyorlar.


Batı Papualı kadınlar ülkelerini Endonezya sömürgeciliğinden kurtarmak için bir araya geldiler.


Batı Papualılar Endonezya’ya karşı direnişlerini sürdüreceklerini belirtirken halklarının katledildiğini ve sömürgecileri asla unutmayacaklarını söylüyorlar.


Batı Papualılar kendi kaderini tayin hakkı istiyorlar.


Batı Papualılar bayraklarının halkı bir araya getirdiğini belirterek, hep birlikte Endonezya sömürgeciliğini ortadan kaldıracağız ve özgür olacağız diyorlar.


de

Batı Papua halkı uluslararası gözlemcilerin katıldığı bağımsızlık referandumu talep ediyorlar ve “Artık diyalog yok, referandum var,” diyorlar.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.