Benny Wenda: Batı Papua İçin Tek Çözüm “Özerklik” Değil Referandumdur

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“gibi Endonezya’nın kendi Özel Özerklik Kurumları Özel Özerkliği reddediyorlar. Birleşik Kurtuluş Hareketi’nin pozisyonu nettir. Endonezya kitle katliamlarının üzerine bir kalkınma inşa edemez. Var olan tek özerklik Endonezya polisi ve ordusunun öldürme özerkliğidir. B…”

2001 yılında hazırlanmış olan Özel Özerklik Yasası bu yıl süresini dolduruyor. Tüm Batı Papua Halkı ve Birleşik Kurtuluş Hareketi Endonezya kontrolünde olan özerkliği reddetmek için birleşiyoruz.
Sorunumuzun tek bir çözüm yolu var. Bağımsızlık Referandumu. 1969’da Batı Papua’nın Endonezya tarafından sömürgeleştirilmesini meşrulaştıran sahte “seçimden” sonra Endonezya Batı Papua’nın Endonezya içinde özerk bir bölge olabileceği sözünü verdi.Fakat bu tarihi izleyen 30 yıl içinde ailemin çoğununda içinde olduğu yüz binlerce Batı Papualı Endonezya polisi ve ordusu tarafından öldürüldü.
Papua Dağlarında 1977-81 yılları arasında Koteka ve Silip Süpürme Operasyonu adlı iki vahşi askeri operasyonda kitlesel katliam yapıldı. 1998 yılında Biak adasında yüzlerce kişi işkence ve tecavüze maruz kaldı. Bu sahte “özerkliğin” bizim için anlamı soykırım oldu. Milenyum dönüşünde, 30 yıllık kan banyosundan sonra Batı Papua Halkı barışçıl bir çizgide kendi kaderini tayin etme hakkını talep ediyor.
Endonezya Devleti bu talebe 2001 “Özel Özerklik” yasasını biraz daha  geliştireceğini söyleyerek cevap veriyor.Son 20 yıldır Endonezya Batı Papua halkına ve uluslararası topluma Endonezya’da demokrasiyi ve kalkınmayı geliştireceği sözünü verdi. 20 yıldır bu çözümü yeniden düşünüyor.Bu çözümü çok yakından tanıyoruz. Özel Özerklik olarak adlandırılan bu çözüm bizim için öldürülme, dışlanma ve etnik temizlik anlamına geliyor. Yaşam alanlarımız ve yaşam tarzımız amansız bir ekolojik soykırım politikası altında yıkılıyor. Dağlarımızda madencilik yapılıyor, nehirlerimiz kirletiliyor, ormanlarımız yok ediliyor.Yasa dışı sömürgeci işgalciler tarafından gerçekleştirilen bu “özerklik” ve “kalkınmayı” reddediyoruz.Bu özerklik Yasası altında 2014 yılında Paniai Katliamında 4 öğrencinin öldürülmesine tanıklık ettik. 2019-2020 yıllarında Nduga İstilasında 200’den fazla Batı Papualının öldürülmesinin acısını yaşadık.2019 yılında gerçekleşen Batı Papua Ayaklanmasının Endonezya Ordusunun 16.000 kişilik ek takviye kuvvet ile interneti kesip, Deiyai’deki kamu binalarını yerle bir edip, 6 silahsız göstericiyi öldürerek nasıl ezdiğini her yerimizde hissettik. Hatta MRP **Papua Halk Meclisi, özerk bölgenin yerlilerden oluşan Endonezyaya bağlı özerk yönetim meclisi, isyandan.org’un notu/** gibi Endonezya’nın kendi Özel Özerklik Kurumları Özel Özerkliği reddediyorlar.

Birleşik Kurtuluş Hareketi’nin pozisyonu nettir. Endonezya kitle katliamlarının üzerine bir kalkınma inşa edemez. Var olan tek özerklik Endonezya polisi ve ordusunun öldürme özerkliğidir.

Batı Papua için demokratik ve uygulanabilir tek çözüm Bağımsızlık Referandumunun yapılmasıdır.

Yeni Kaledonya, Güney Sudan ve Bougainville bölgelerinde Fransa, Sudan ve Papua Yeni Gine Hükümetleri kurtuluş mücadelesi veren örgütlerle bir takvim yaptı. Endonezya Batı Papua Halkının temsilcilerine elini uzatmıyor ve herhangi bir anlama çabası göstermiyor.

Geçen yıl Ekim ayında Endonezya Hükümetine 6 talebimizi ilettik. Henüz bir cevap alamadık. Şimdi Endonezya Batı Papua’nın bağımsızlığı için hiç gecikmeden uluslararası devletler ve kurumlardan bir gözlemci ile referandumu yapmalıdır.

Bu aynı zamanda 2017 yılında 1,8 milyon kişinin imzaladığı Batı Papua’nın demokratik egemenlik yönetimi tarafından yapılan çağrıdır.

Referandum Batı Papua Halkı, Batı Papua’da yaşayan Endonezyalı göçmenler, Pasifikteki komşularımız  ve uluslararası toplum için tek çözümdür. Özellikle Avrupa Birliği, Dünya Bankası, ABD, İngiltere, Yeni Zelanda, Avustralya gibi Uluslararası kurumlar ve devletler  Endonezya’nın işgal güçlerini ve “kalkınma” projelerini fonlamayı durdurmalı ve Afrika, Karayipler ve Pasifik’te bulunan 79 ülkenin çatışmalarının nedenlerinin ortadan kaldırılması çabasına destek olmalıdırlar.

Halkıma;

Kaderiniz ellerinizdedir. Bugün vereceğiniz karar Batı Papua Halkının gelecek kuşaklarının yolunu açacaktır. Batı Papua’nın yerlisi yada Endonezyalı göçmen olabilirsiniz, şimdi Jakarta rejiminin yalanlarını reddetme ve mümkün olan tek çözüm  Referandum ve Bağımsızlık için  birlikte mücadele etme zamanıdır.

Benny Wenda
Başkan
ULMWP

Kaynak: https://asiapacificreport.nz/2020/07/09/benny-wenda-a-referendum-not-autonomy-only-west-papua-solution/

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.