Filtre: "Siyah Hareket"

Honduras: Afro-yerliler Gözaltında Kaybedilenleri Geri İstiyor

Honduras: Afro-yerliler Gözaltında Kaybedilenleri Geri İstiyor

Haberler 31.08.2020 - 09:51

Honduras’ın sahil kasabası Triunfo de la Cruz’da 18 Temmuz 2020’de silahlı kişiler tarafından kaçırılan 5 kişiden hala haber alınamıyor. Uluslararası Zorla Kaybedilenler Günü’nde Honduras’ın Garifunas sakinleri kaçırılan beş kişinin güvenli biçimde eve dönüşlerinin sağlanması taleplerini sürdürüyorlar. Görgü tanıklarına göre üzerinde kurşun geçirmez yelek ve Honduras Polisi kıyafetleri bulunan bir grupDevam »

ABD: Yüzbinlerce İşçi Siyah Hayatlar Değerlidir Grevine Katıldı [Foto Haber]

ABD: Yüzbinlerce İşçi Siyah Hayatlar Değerlidir Grevine Katıldı [Foto Haber]

Multimedya 21.07.2020 - 08:54

ABD’de de temizlik işçilerinden fast-food işçilerine, kamyon sürücülerinden öğretmenlere, sağlık çalışanlarından liman işçilerine çeşitli sektörlerde çalışan yüz binlerce işçi Siyah Hayatlar Değerlidir grevine katıldı. İş yerlerinin önlerinde, kent meydanlarında gösteriler düzenlediler. Haber: isyandan.org

ABD: Sendikalar Siyah Hayatlar İçin Greve Çıkıyor

ABD: Sendikalar Siyah Hayatlar İçin Greve Çıkıyor

Haberler 16.07.2020 - 09:00

ABD’de de George Floyd’un anısına 20 Temmuz’da Siyah Yaşam için Grev düzenleniyor. 25’ten fazla şehirde fast food zinciri işçileri, havaalanı işçileri, ev hemşireleri, liman işçileri, öğretmenler, sağlık çalışanları ve kamyon şoförleri gibi çok farklı sektörlerden çalışanlar greve katılmaya hazırlanıyor. Asgari ücretin altında bir ücretle çalışmak zorunda kalan, şirketlerde ve kamuDevam »

Pan-Afrikanizm, Feminizm ve Kayıp Pan-Afrikanist Kadınları Bulmak

Pan-Afrikanizm, Feminizm ve Kayıp Pan-Afrikanist Kadınları Bulmak

Makaleler 28.02.2017 - 05:00

Afrika Diasporası içerisindeki sayısız kadın, Pan-Afrikanizm bayrağı altında Afrikalıların özgürleşmesi için  emek vermiştir. Onlar, politik belirsizlikten kurtulmalıdırlar. Pan-Afrikanizm, devrimci bir ideoloji olarak feminizmle kucaklaşmalıdır. 25 Mayıs’ta Afrika’nın Kurtuluşunun 58. yıldönümünü kutluyoruz. Pan-Afrikanizm hareketi ve hareketin öne çıkan sembollerini düşündüğümüzde içgüdüsel olarak aklımıza gelenler kadınlar değil.  Pan-Afrikanist geçmiş ve aktivizm, Afrikalı erkeklere özgüDevam »

Ferguson, Missouri, 11 Ağustos 2014

Yeni Nesil Siyah Militanlar Yeni Jim Crow İle Savaşıyor

Makaleler 28.11.2016 - 05:00

Black Lives Matter (Siyah Yaşamları Değerlidir) hareketi tarafından teşhir edilen Siyahlara yönelik polis baskısı Siyah sporcuları da dayanışmaya teşvik ederken, bu dayanışma eylemlerine son olarak, Amerikan Futbol Ligi (NFL) takımlarından San Fransisco 49ers oyuncusu Colin Kaepernick’in öncülük ettiği sessiz protestolarda eklenmiş durumda. Colin Kaepernick son derece basit bir protestoda bulunuyor. OyunDevam »

ABD: Polisin Yine Silahsız Bir Siyahı Vurması San Diego’da Protestoları Ateşledi

ABD: Polisin Yine Silahsız Bir Siyahı Vurması San Diego’da Protestoları Ateşledi

Diğer, Haberler 29.09.2016 - 06:00

Charlotte’taki haklı isyanın yankıları henüz etkisini yitirmemişken polis dün San Diego’da yine silahsız bir siyahı vurarak katletti. İsminin Alfred Olango (30) olduğu belirtilen siyah erkeğin olay anında kendinde olmadığı, araç trafiğinin içine girdiği, bu nedenle ablasının yardım için polisi aradığı belirtildi. Olay yerine gelen polis Olango’dan cebindeki ‘silahı’ bırakarak teslimDevam »

ABD Ana Akım Medyası Charlotte İsyanına Karşı, Direnmek Suç Değildir

ABD Ana Akım Medyası Charlotte İsyanına Karşı, Direnmek Suç Değildir

Diğer, Haberler 26.09.2016 - 06:00

Polis şiddetine ve haksız tutuklamaya karşı direnmek suç değildir. Geçtiğimiz hafta siyahlara yönelik polis şiddeti nedeniyle tüm ABD’de eylemler vardı. Polis şiddetine karşı yükselen isyanın merkezi Keith Lamont Scott’ın arabasında kitap okurken polis tarafından katledildiği Kuzey Carolina, Charlotte idi. Vurulmasından dakikalar sonra Scott’ın kızı Lyric babasının ölüm haberini aldığı anlarıDevam »

Gerilla Radyosu: Köleliğe Karşı İsyan Çağrısı, Siyah Ritim

Diğer, Multimedya 14.09.2016 - 06:00

Bu seçkimizi 9 Eylül’de, Attica İsyanının yıl dönümünde başlayan ABD hapishane grevine adamak istedik. Köleliğin devamı olarak çoğunluğu siyah, yerli ve Latin kökenli olan mahkumların çok uluslu şirketler ve özel hapishane işletmeleri yararına sömürülmesine karşı tutsak hareketinin ördüğü tabandan gelen bu grevi,[1]https://isyandan.org/haberler/kolelige-karsi-isyan-cagrisi-abd-tarihindeki-en-buyuk-hapishane-genel-grevi-yolda/şarkı sözleri yoksul siyah gettolar, ezilmişlik, ötelenmişlik, ırkçılık, savaşDevam »

Britanya: Black Lives Matter Eylemcileri Havaalanı Pistini İşgal Etti

Britanya: Black Lives Matter Eylemcileri Havaalanı Pistini İşgal Etti

Diğer, Haberler 07.09.2016 - 06:00

Britanya’daki Black Lives Matter (Siyah Yaşamları Değerlidir) hareketinden 9 eylemci 6 Eylül Salı sabahı Londra Şehir Havalimanı’ndaki (London City Airport) bir pisti işgal etti. Eylemcilerin hepsi tutuklandı. Black Lives Matter Britanya’nın sosyal medya sayfalarında eylemin ‘İngiltere’nin siyah insanların hayatları üzerindeki yerel ve küresel düzeyde etkisine dikkat çekmek için’ gerçekleştirildiği ifadeDevam »

“Siyah Ağustos” Amerika Halkları İçin Neden Önemlidir?

“Siyah Ağustos” Amerika Halkları İçin Neden Önemlidir?

Diğer, Makaleler 01.09.2016 - 06:00

Neoliberal Kapitalizm Vahşice Saldırıyor Parasız eğitime, sağlık hizmetlerine, toplu taşımaya, toplumsal yapılaşmaya, şirket anlaşmalarına, sendikalara…ve işçi emekçi sınıfının menfaatine olan her türlü uygulamaya karşı Amerika kıtalarının halklarına vahşice saldırıyor. Buna eş zamanlı olarak baskıcı politikalar, yargılama ve mahkumiyet kapasitesini de artırıyor. Bölgedeki kriminal hukuk sistemi cinsiyet, ırk ve sınıf düzlemindekiDevam »