Britanya: Black Lives Matter Eylemcileri Havaalanı Pistini İşgal Etti

Londra Şehir Havalimanı pist işgali, 6 Eylül 2016 | Foto: @BLMUK

Britanya’daki Black Lives Matter (Siyah Yaşamları Değerlidir) hareketinden 9 eylemci 6 Eylül Salı sabahı Londra Şehir Havalimanı’ndaki (London City Airport) bir pisti işgal etti. Eylemcilerin hepsi tutuklandı.

Black Lives Matter Britanya’nın sosyal medya sayfalarında eylemin ‘İngiltere’nin siyah insanların hayatları üzerindeki yerel ve küresel düzeyde etkisine dikkat çekmek için’ gerçekleştirildiği ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Londra Şehir Havaalanı’nda küçük ayrıcalıklı bir sınıf uçabiliyorken sadece 2016’da 3.176 mülteci Akdeniz’de boğularak can verdi ya da kayboldu.
Bu ırkçı iklimde siyahlara hep ölüm düşüyor, rahat uçuşlar değil.
Britanya’nın göçmenlik statüsüne göre siyahları sınır dışı etmek için özel uçuşlar hazırlamaya istekli olduğunu ifşa ediyoruz.

Londra Şehir Havalimanı pist işgali, 6 Eylül 2016 | Foto: Daniel Leal-Olivas/AFP

Eylemciler ayrıca ‘İklim krizi ırkçıdır. Emisyonları düşürün. Sınırları açın. #Shutdown’ başlığı ile bir video da yayımladı. İşgal edilen havaalanının daha çok ayrıcalıklı kesimin kullandığı bir havalimanı olmasına da dikkat çekilen açıklamada 2020 yılında tüm dünyada iklim krizi nedeniyle mülteci nüfusunun 200 milyonu bulacağı ifade edildi.

Black Lives Matter (Siyah Yaşamları Değerlidir) hareketi ABD’deki siyahlara yönelik polis saldırılarına karşı yükseldi. Hareketin Britanya kolu ise siyahlara ve diğer azınlıklara yönelik polis şiddetini hedef alarak örgütlenmeye başladı. Geçen ay eylemciler Londra’da Heathrow Havaalanı’na bağlanan bir yolu kestiler. Mark Duggan’ın polis tarafından katledilmesiyle alevlenen 2011 İngiltere isyanının beşinci yıl dönümünde, Ağustos ayında ülke çapında gösteriler düzenlendi.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.