Filtre: "Porto Riko"

Porto Riko ve Sömürgeci Kısırdöngü Politikası

Porto Riko ve Sömürgeci Kısırdöngü Politikası

Makaleler 10.10.2017 - 06:00

Porto Riko polisiye tarihinin yeniden gözden geçirilmesi, adanın Amerika Birleşik Devletleri’yle olan sömürge ilişkisi konusundaki anlayışımızı nasıl karmaşık hale getiriyor? Akademisyenler ve aktivistler, Porto Riko’nun Amerika Birleşik Devletleri için sömürge bir laboratuvar olarak işlev gördüğünü savunuyor. Porto Riko’da etik olmayan tıbbi ve bilimsel deneylerin örnekleri (doğum kontrol hapı testi veDevam »

Derleme: Amerika’da Neler Oluyor?

Derleme: Amerika’da Neler Oluyor?

Haberler 14.09.2017 - 06:00

ABD’de gündem öyle hızlı tırmanıyor ki takip etmek giderek zorlaşıyor. Charlottesville bütün dengeleri değiştirdi. Sadece Alt-Right’ı püskürtmekle kalmadı, aynı zamanda Trump döneminde ilk defa kitlesel düzeyde organik ve otonom bir direniş sürecinin başlangıcını da beraberinde getirdi. Ana akım medyanın, merkezcilerin ve liberallerin bu kadar hiddetlenmesine şaşmamak gerek. Heather Heyer’in birDevam »

ABD: 36 Yıl Sonra Özgürlüğüne Kavuşan Oscar Lopez Porto Riko Günü Yürüyüşüne Katıldı

ABD: 36 Yıl Sonra Özgürlüğüne Kavuşan Oscar Lopez Porto Riko Günü Yürüyüşüne Katıldı

Haberler 12.06.2017 - 06:00

New York’ta 1958 yılından beri geleneksel olarak düzenlenen Porto Riko gününde yapılan yürüyüşte onbinlerce katılımcı  Oscar Lopez Rivera’yı “Ulusal Özgürlük Kahramanımız, Bizim Mandelamız” diyerek selamladı ve “Bu senin tarihindir” diyerek slogan attılar. Amerikan sağının yürüttüğü boykot kampanyası sonucu çokuluslu şirketler, Yankee beyzbol takımı ve polis yürüyüşten desteği çekmelerine rağmen onbinlerceDevam »

Porto Riko: Binlerce Kişi Oscar Lopez’e Özgürlük İçin Yürüdü

Porto Riko: Binlerce Kişi Oscar Lopez’e Özgürlük İçin Yürüdü

Haberler 03.06.2016 - 06:00

Porto Riko’nun bağımsızlığı mücadelesi verdiği için, ABD tarafından 35 yıldır cezaevinde tutulan 73 yaşındaki Oscar Lopez Rivera’nın serbest bırakılması için San Juan’da, binlerce kişi  yürüyüş düzenledi. Eski savaş tutsakları ve politik tutsakların da içinde olduğu binler, Ada’nın bağımsızlığı ve egemenliği için mücadele eden Lopez’in komplo sonucu cezalandırıldığını, Başkan Obama’nın Lopez’i serbest bırakarakDevam »

Porto Riko: Oscar Lopez Rivera’ya Özgürlük!

Porto Riko: Oscar Lopez Rivera’ya Özgürlük!

Haberler 07.01.2016 - 06:00

Başkan Obama’nın 31 Aralık 2015’te uzun yıllardan beri cezaevlerinde gerekçesiz olarak tutulduğu için serbest bırakılması kararlaştırılan 95 federal hükümlü arasında  Indiana’daki Terre Haute Federal Cezaevi’nde bulunan 73 yaşındaki Porto Riko’lu devrimci Oscar Lopez Rivera yoktu. Lopez Silahlı Ulusal Kurtuluş Kuvvetleri üyesi olarak “isyana teşvik” suçlamasıyla hüküm giydi. Fakat bugün onunDevam »

Porto Riko’lu Öğretmenler Okul Kapatmalarına Karşı Grevde

Porto Riko’lu Öğretmenler Okul Kapatmalarına Karşı Grevde

Haberler 24.06.2015 - 05:03

Otoriteler 63 okulu kapatmayı, düzinelerce öğretmeni işten çıkarmayı planlıyor. Sendika lideri uygulamaları destekleyen Birleşik Devletler’in ülkenin gerçekliğinden habersiz olduğunu ifade etti. Porto Riko’lu öğretmenler birliği, ülkenin içinde olduğu ekonomik krizde tasarruf yapılması amacıyla gündeme gelen eğitim kesintileri kapsamında, 63 okulun kapatılmasını protesto etmek için Cumartesi günü greve girdi. Eğitim Bakanlığı’nın çok sayıda öğretmeni bir sonraki dönemin başı olan Ağustos ayındaDevam »

Bağımsız Porto Riko ve Oscar Lopez’le Dayanışma Yürüyüşü

Bağımsız Porto Riko ve Oscar Lopez’le Dayanışma Yürüyüşü

Haberler 08.05.2015 - 06:00

İkinci Nelson Mandela Yürüyüşü, 2015’te, New York’da İkinci Nelson Mandela yürüyüşümüzü 22 Haziran 2015’te New York’ta BM binasının karşısında gerçekleştireceğiz. Hem bildirilerimizi dağıtacağız hemde ABD yönetimi ile Porto Riko arasındaki sömürgeci ilişkiler konusunda kamuoyunu bilgilendireceğiz. Çoğu kimse BM’nin Porto Riko’nun sömürge statüsünden kurtulması için bu tarihte etkinlik düzenlediğini bilmiyor. BM 1960’daDevam »