Filtre: "Nepal"

Nepal: Biplav, Kiran, Rishiram Kattel, Aahuti; Stratejik Birleşik Cepheyi İnşa Et!

Nepal: Biplav, Kiran, Rishiram Kattel, Aahuti; Stratejik Birleşik Cepheyi İnşa Et!

Haberler 06.01.2021 - 07:00

  Basın Açıklaması Kurucu Meclis tarafından yazılan yeni anayasanın kabulünden sonra kurulan komprodor ve gerici parlementer sistem Nepal Halkı ve ulusu üzerinde sömürü, baskı ve ezmenin yeni bir biçimi olmuştur. Yeni anayasaya dayanarak kurulan KP Oli Hükümeti ulusal bağımsızlık,demokrasi ve halkın yaşam koşuları konusunda krizi daha da derinleştiren bir araçDevam »

Nepal: Siyasi Kriz Derinleşiyor, NKP(Maoist Merkez) Yasadışı İlan Edilen NKP İle Birleşme Kararı Aldı.

Nepal: Siyasi Kriz Derinleşiyor, NKP(Maoist Merkez) Yasadışı İlan Edilen NKP İle Birleşme Kararı Aldı.

Haberler 09.12.2020 - 07:00

Nepal’de COVİD-19’la mücadelede başarısız kalınması, yasadışı ilan edilen Nepal Komünist Partisi üzerinde artan baskı ve Nepal Komünist Partisi’nin[1]Nepalde hükümette olan NKP(Maoist Merkez) ve NKP(BML)’nin birleşmesiyle oluşan Nepal Komünist Partisi ile yasadışı ilan edilen Netra Bikram Chand önderliğindeki Nepal Komünist Partisi aynı adlandırmayı kullanmaktadırlar direnişi ülkedeki siyaseti etkilemeye ve biçimlendirmeye devamDevam »

Police making public arrestees — Central member of Communist Party of Nepal (CPN) led by Netra Bikram Chand (Biplav), also the party's Seti/Mahakali bureau incharge, Om Prakash Pun (left) and All Nepal Women's Association - Revolutionary's Seti/Mahakali bureau incharge Gaura Dhami — along with pistol and their belongings, at the District Police Office, in Dhangadhi Sub-metropolitan City, Kailali district, on Wednesday, July 15, 2020. Photo: Tekendra Deuba/THT

Nepal: Chand Liderliğindeki NKP Hükümet Saldırılarına Karşı Savunma ve Koruma Önlemleri Alıyor

Haberler 22.07.2020 - 07:54

Nepal’de yasadışı ilan edilen Nepal Komünist Partisi Genel Sekreteri Netra Bikram Chand partiyi hükümetin saldırılarına karşı savunma ve koruma önlemleri almaya yönlendirdi. Bu yeni yönelim; Nepal Komünist Partisi (Maoist Merkez) ile Nepal Komünist Partisi (Birleşik Marksist-Leninist) örgütlerinin birleşmesi ile oluşan Nepal Komünist Partisi hükümetinin son zamanlarda artan baskı politikaları sonucuDevam »

Nepal ve Venezuela Seçimlerini Sol İttifaklar Kazandı

Nepal ve Venezuela Seçimlerini Sol İttifaklar Kazandı

Haberler 12.12.2017 - 06:00

Venezuela’da yapılan yerel seçimlerde Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi ve ittifaklarının adayları 24 Eyaletin 23’nün başkentlerinde seçimleri kazandılar. Sağcı muhalefet valilik seçimlerinden sonra yerel seçimleri boykot etme kararı aldı. Venezuela devlet başkanı Maduro  yerel seçimleri boykot eden sağcı muhalefetin 2018 seçimlerine katılmasına izin vermeyeceklerini kamuoyuna açıkladı. Venezuela’da ikinci seçim sürecinden deDevam »

Rishi Raj Baral: Nepal Maoist Hareketinin Yeni Bir Atılıma İhtiyacı Var!

Rishi Raj Baral: Nepal Maoist Hareketinin Yeni Bir Atılıma İhtiyacı Var!

Makaleler 10.04.2017 - 06:00

13 Şubat 1996 tarihinde Nepal Komünist Partisi (Maoist) Nepal’de Halk Savaşı’nı başlatmıştı. Nepalli Maoistler, Halk Savaşı’nın 22. yıldönümünü karşıladılar. O zamanlar sadece bir tane Maoist Parti vardı. Şu anda ise dört: 1- Mohan Baidhya (Kiran) tarafından önderlik edilen Nepal Komünist Partisi (Devrimci Maoist) 2- Komünist Çekirdek 3- Netra Bikram ChandaDevam »

Nepal: Chand Liderliğindeki NKP (Maoist) Artan Gıda Fiyatlarına Karşı Genel Grev Örgütledi

Diğer, Haberler 15.11.2016 - 05:00

Artan gıda fiyatlarına karşı Netra Bikram Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) tarafından örgütlenen genel grev 13 Kasım Pazar günü gerçekleşti. Genel grev (Banda) özellikle Kathmandu’da hissedildi. Polis grevi bastırmak için 213’ü sadece Kathmandu’da olmak üzere ülke genelinde 295 Maoist militanı tutukladı. Tutuklananlardan 28’i kadındı. Chand liderliğindeki Nepal Komünist PartisiDevam »

Nepal’in Devrimci Düşleri – Fotoğraflarla Nepal’in Hikayesi

Nepal’in Devrimci Düşleri – Fotoğraflarla Nepal’in Hikayesi

Diğer, Haberler 16.08.2016 - 06:00

Nepal’de yıllar boyunca sürdürülen devrimci halk savaşı; hem Nepal, hem Güney Asya hem de tüm dünyadan milyonlarca insanın geleceğin toplumuna dair ufkunu ve düşlerini yeniden canlandırmış ve ilerletmiştir. Kırlarda köylüler; feodal, yarı-feodal baskıya ve devlete karşı, yeni bir toplumun dönüşümünü gerçekleştirebilmek üzere Maoizmden edindikleri derslerle ve stratejik düşünceyle devrimin önDevam »

Nepal: NKP-Maoist, Köylülerin Toprak Talebi İçin Genel Direniş Örgütledi

Nepal: NKP-Maoist, Köylülerin Toprak Talebi İçin Genel Direniş Örgütledi

Haberler 28.07.2016 - 06:00

Nepal’de 5 milyona yakın topraksız köylünün toprak taleplerine kulak asmayan hükümet ve devletin, Sarlahi’deki Sagarnath Ormanında 455 işgalci köylü ailesini şiddet uygulayarak tahliye etmesini protesto eden, Netra Bikram Chand önderliğindeki Nepal Komünist Partisi-Maoist köylülerle dayanışmak için 25 Temmuz’da ulusal çapta genel grev ve genel direniş örgütledi. Çok az aracın çalışması, okullar, işDevam »

Nepal: Chand Liderliğindeki NKP (Maoist) Özel Telefon Şirketinin Kulesini Ateşe Verdi

Nepal: Chand Liderliğindeki NKP (Maoist) Özel Telefon Şirketinin Kulesini Ateşe Verdi

Haberler 13.06.2016 - 06:00

Netra Bikram Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) Ashrang-7 bölgesindeki Ncell şirketine ait bir kuleyi ateşe verdi Partinin bölge sorumlusu Krishna Wagle özel telekomünikasyon şirketinin vergi ödemeyerek gayrimeşru zenginliğini arttırması nedeniyle şirketin bir kulesinin ateşe verildiğini açıkladı. Polis parti militanlarının kuleyi petrol ile ateşe verdiğini belirtti. Partinin bölge sorumlusu Wagle,Devam »

g]kfn aGbsf] k|efj
g]skf dfcf]jfbLn] cfXjfg u/]sf] g]kfn aGbsf] sf/0f ;fj{hlgs oftfoftsf ;fwg sd rn]sf 5g eg] lghL ;jf/L;fwg eg] pNn]lvt dfqfdf rn]sf 5g . tl:a/ M /f]zg ;fksf]6f, /f;;

Nepal: NKP-Maoist’den Dördüncü Genel Grev

Haberler 10.06.2016 - 06:00

Netra Bikram Chand’ın genel sekreterliğini yaptığı NKP Maoist’in daha önceki gösterilerde tutuklanan yoldaşlarının serbest bırakılması talebi ile ilan ettiği genel grev başkent Katmandu’da hayatı durdurdu.  Fabrikalar, eğitim kurumları, pazarlar ve dükkanlar kapalı kaldı, toplu taşıma araçları çalışmadı. Halk grevi sırasında yollara barikatlar kuruldu. Polisin müdahale ettiği yerlerde grevciler başkentin çeşitliDevam »