Nepal: Chand Liderliğindeki NKP (Maoist) Artan Gıda Fiyatlarına Karşı Genel Grev Örgütledi

Artan gıda fiyatlarına karşı Netra Bikram Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) tarafından örgütlenen genel grev 13 Kasım Pazar günü gerçekleşti. Genel grev (Banda) özellikle Kathmandu’da hissedildi. Polis grevi bastırmak için 213’ü sadece Kathmandu’da olmak üzere ülke genelinde 295 Maoist militanı tutukladı. Tutuklananlardan 28’i kadındı.

Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) sözcüsü Khadga Bahadur Biswokarma taleplerinin karşılanmaması durumunda ilerleyen günlerde protestoların devam edeceği uyarısında bulundu. Biswokarma sözlerine şu şekilde devam etti:

Eylemlerimizin başlıca hedefi gıda, akaryakıt ve doğalgaz fiyatlarının düşürülmesi için hükümet üzerinde baskı kurmaktır. Hükümet yoksul halkın kaynaklara erişimi için %50 oranında sübvansiyon sağlamalıdır.

Polis daha önce de 10 Kasım’da enflasyon, karaborsa ve yolsuzluk protestosu için Chitwan bölgesinde yol kesen 15 Maoist militanı tutuklamıştı. Tutuklananlar arasında partinin bölge sekreterliği üyeleri de bulunuyordu.

Öte yandan Nepal Federal Sosyalist Forumu başkanı Upendra Yadav da 12 Kasım’da bir açıklama yaparak gündemde olan anayasa reformunun halkın sorunlarına çözüm getirmesi gerektiğini vurgulamış ve muhalefetin katılımı olmaksızın anayasa reformunun dayatılması durumunda sokaklarda yeniden protestoların alevleneceği uyarısında bulunmuştu.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.