Nepal: NKP-Maoist, Köylülerin Toprak Talebi İçin Genel Direniş Örgütledi

nepalgrev

Nepal’de 5 milyona yakın topraksız köylünün toprak taleplerine kulak asmayan hükümet ve devletin, Sarlahi’deki Sagarnath Ormanında 455 işgalci köylü ailesini şiddet uygulayarak tahliye etmesini protesto eden, Netra Bikram Chand önderliğindeki Nepal Komünist Partisi-Maoist köylülerle dayanışmak için 25 Temmuz’da ulusal çapta genel grev ve genel direniş örgütledi.

Çok az aracın çalışması, okullar, iş yerleri ve fabrikaların kapalı olması nedeniyle hayat durma noktasına geldi.

Genel grev ve genel direnişi kıracak tüm girişimlere de halk milisleri anında müdahale etti. Ülkenin çeşitli yerlerinde direnişi kırmakta ısrar eden araçlar  ateşe verildi. İç işleri bakanlığı yakıldı.

NKP-Maoist sözcüsü Khadga Bishwakarma “Hükümet 5 milyon köylünün sorunlarını çözmek için hiçbir şey yapmıyor. Köylülerin taleplerine şiddetle cevap verilince, genel grev-genel direnişe başvurmak zorunda kaldık” dedi.

Direniş boyunca polisin müdahalelerine direnişle karşılık veren 130 civarında yoldaşımız gözaltına alındı. Tüm yoldaşlarımızın koşulsuz serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Parti, yoldaşları serbest bırakılmazsa yeniden genel grev-genel direniş örgütleyeceğini kamuoyuna açıkladı.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.