Filtre: "Mısır"

Kuzey Afrika Gıda Egemenliği Sözleşmesi

Kuzey Afrika Gıda Egemenliği Sözleşmesi

Haberler 24.07.2017 - 06:00

Kuzey Afrika’daki anti-kapitalist militan organizasyonların militanları, Kuzey Afrika’da Gıda Egemenliği Ağı oluşturmak için 4-5 Temmuz 2017’de Tunus’ta bir araya geldi. Bu ağ bölgedeki mücadeleleri birleştirici bir yapı oluşturarak  yerel, kıtalar ve uluslararası mücadeleye dahil olacaktır. Kurulan bu ağ aşağıdaki şartları benimsemiştir: Gıda egemenliği, birey ve toplum olarak insanların kendi gıdaDevam »

Mısır’da Tekstil İşçilerinin Direnişi

Mısır’da Tekstil İşçilerinin Direnişi

Haberler 02.03.2017 - 05:00

Mısır’ın tekstil devi Misr Spinning and Weaving Şirketinde 8 Şubat’ta başlayan grev beş kadın işçinin tutuklanması, ardından da tutuklamaların artması ve grevcilerin üzerine ateş açılması tehditleri ile bastırıldı. Mısır’ın sanayi kenti el-Mahalla el-Kubra’daki el-Ghazl fabrikasında çalışan 3 bin tekstil işçisi sosyal yardım talebi ile greve çıkmıştı. Fabrikada çalışan bir kadınDevam »

2016 Yılında Öğrenci Hareketi

2016 Yılında Öğrenci Hareketi

Diğer, Makaleler 05.01.2017 - 05:00

Baskıların, ekonomik krizlerin, neoliberal saldırıların yükselişte olduğu 2016 yılında , parasız eğitim hakkı, eşitlik ve özgürlük için mücadele veren gençlik hareketi, otoriteye, sisteme meydan okudu. İlham verici lise ve üniversite işgalleri, eylemler, kitlesel yürüyüşler ve kolektif mücadeleye, örgütlenmeye dair açtığı yeni perspektiflerle öğrenci hareketinden öğrenecek çok şey var. Asya Hindistan’dakiDevam »

Mısır: Taksi Şoförü Hayat Pahalılığını Protesto Ederek, Bedenini Ateşe Verdi

Mısır: Taksi Şoförü Hayat Pahalılığını Protesto Ederek, Bedenini Ateşe Verdi

Haberler 18.10.2016 - 06:00

Cumartesi günü İskenderiye’deki askeri bir birliğin dışında, Mısırlı bir taksi şoförü hayat pahalılığı ve kötü yaşam koşullarını protesto etmek için bedenini ateşe verdi. Görgü tanıkları 30 yaşındaki Ashraf Mohammed Shaheen’in, Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el-Sisi’yi ve yüksek fiyatları protesto ettikten sonra üzerine benzin dökerek bedenini ateşe verdiğini söylediler. Shaheen’in bedeniniDevam »

Fotoğraf: Reuters

Mısırlı Öğrencilerin Eğitim Sistemi Protestosuna Polis Saldırdı

Haberler 29.06.2016 - 06:00

Mısır’daki eğitim sistemini protesto etmek ve eğitim bakanına istifa çağrısında bulunmak amacıyla Pazartesi sabahı (27 Hazitan) toplanan yüzlerce genç Kahire’nin merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığı önüne geldi. Eğitim sisteminin “baskıcı ve başarısız” olduğunu belirten protestocu öğrencilere polis gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı, birkaç öğrenciyi de gözaltına aldı. Yerel haber kaynaklarıDevam »

Mısır Gazeteciler Sendikası Baskılara Karşı Direniyor

Mısır Gazeteciler Sendikası Baskılara Karşı Direniyor

Haberler 05.05.2016 - 06:00

‘Başını dik tut, sen bir gazetecisin!’ 1 Mayıs gecesi polis Kahire’deki Gazeteciler Sendikasını basmış ve gazeteci Amr Bedr ve Mahmud el-Sakka’yı gözaltına almıştı.[1]https://isyandan.org/haberler/misir-askeri-rejimi-gazeteciler-sendikasini-basti-iki-gazeteciyi-tutukladi/Baskının ve tutuklamaların ardından onlarca gazeteci Pazar gecesi sendika binasına gelerek oturma eylemine başlamış, 4 Mayıs Çarşamba günü genel kurulun toplanmasına karar verilmişti. Kahire’de toplumsal muhalefetin en önemliDevam »

Mısır Askeri Rejimi Gazeteciler Sendikasını Bastı, İki Gazeteciyi Tutukladı

Mısır Askeri Rejimi Gazeteciler Sendikasını Bastı, İki Gazeteciyi Tutukladı

Haberler 03.05.2016 - 06:00

1 Mayıs gecesi polis Kahire’deki Gazeteciler Sendikasını bastı ve gazeteci Amr Bedr ve Mahmud el-Sakka’yı gözaltına aldı. Kahire’de toplumsal muhalefetin en önemli eylem merkezlerinden biri olan cemiyet binası bağımsız sendikaların toplanma yeri olması sebebiyle 1 Mayıs boyunca abluka altındaydı. Gazeteciler Amr Bedr ve Mahmud el-Sakka, Tiran ve Sanafir adalarının SuudiDevam »

Mısır: 25 Nisan Protestoları

Mısır: 25 Nisan Protestoları

Haberler 26.04.2016 - 06:00

Mısır hükümetinin Suudi Arabistan ile yaptığı anlaşma uyarınca Tiran ve Sanafir adalarının Suudi Arabistan’a “devredilmesi” üzerine 15 Nisan’da kitleler sokağa dökülmüş, devlet de yasaklı ‘6 Nisan Hareketinin’ 25 Nisan’da protesto çağrısı yapmasına cevaben muhalifler üzerindeki baskıyı daha da yükseltmişti. 21 Nisan Perşembe gecesi ise polis Kahire, Gize, Garbiya, Menufiya veDevam »

Mısır: Polisin Sokak Satıcısını Vurması Üzerine Yüzlerce Kişi Polis Şiddetini Protesto Etti

Mısır: Polisin Sokak Satıcısını Vurması Üzerine Yüzlerce Kişi Polis Şiddetini Protesto Etti

Haberler 20.04.2016 - 06:00

Yüzlerce kişi Mısır’ın başkenti Kahire’de sokaklara çıkarak polisin seyyar bir çay satıcısını vurarak öldürmesini protesto etti.[1]http://www.bbc.com/news/world-middle-east-36084846 Protestolar 19 Nisan Salı sabahı, polisin bir bardak çay parası üzerine başlayan tartışma yüzünden seyyar satıcıyı öldürmesinin ve iki kişiyi yaralamasının ardından gerçekleşti. Kızgın halk ‘katil polis’ sloganları atarak polis aracını ters çevirdi. GörgüDevam »

Mısır: Sivil Toplum Örgütleri Ve Bağımsız Sendikalar Hükümetin Hedefinde

Mısır: Sivil Toplum Örgütleri Ve Bağımsız Sendikalar Hükümetin Hedefinde

Haberler 29.03.2016 - 06:00

Sivil toplum örgütlerine yönelik yeni davalar 2011 yılından beri Mısır’daki yerel ve uluslararası sivil toplum örgütleri davalar, tutuklamalar ve kapatılma tehdidi ile karşı karşıya. Bu örgütlerin çoğu ‘Yabancı fon alan Sivil Toplum Kuruluşları’ davası kapsamında hedef alınmıştı. Dava ile birlikte 2011 yılında 16 sivil toplum örgütüne baskın düzenlenmiş, 2013’te iseDevam »