Filtre: "LGBTİ"

Participants hold a giant rainbow flag as they take part in a lesbian, gay, bisexual and transgender (LGBT) pride parade in Taipei, Taiwan, October 28, 2017. REUTERS/Tyrone Siu

Tayvan’da Kitlesel LGBTİ Onur Yürüyüşü

Multimedya 30.10.2017 - 06:00

Asya’nın dört bir yanından gelen binlerce kişi, Taipei’de düzenlenen en büyük LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne katılmak için başkente akın etti. İlk kez 2003 yılında düzenlenen LGBTİ Onur Yürüyüşüne bu yıl yaklaşık 60 bin kişi katıldı. Mayıs ayında toplanan Tayvan yüksek mahkemesi, mevcut evlilik yasalarının anayasaya aykırı olduğuna ve eşcinsel evliliğin yasallaştırılmasınaDevam »

Ezgi Gül: Queer İsyan ve Özgürlük Ordusu: Rakka’da IŞİD’e Karşı Savaşan LGBTİ’ler

Ezgi Gül: Queer İsyan ve Özgürlük Ordusu: Rakka’da IŞİD’e Karşı Savaşan LGBTİ’ler

Makaleler 28.07.2017 - 06:00

Onları Demokratik Suriye Güçleri tarafından “Büyük Savaş” operasyonunun yürütüldüğü Rakka’dan paylaştıkları fotoğrafla tanıdık. IŞID’e karşı savaşın verildiği Rakka sokaklarında ellerinde gökkuşağı bayrağıyla “Barbarlığa karşı mücadele” mesajı veren Suriye’deki ilk LGBTİ birlik olan Queer İsyan ve Özgürlük Ordusu’na ulaşan Gazete Karınca, birliğin sözcüsü Heval Rojhilat ile görüştü. Amaçlarının “IŞİD’e karşı savaşmakDevam »

Kayla Harris, left, fires a weapon, as Pink Pistols Oakland chapter coordinator Darcy Nelson, center, teaches her partner Alexandria Kellner, all of Oakland, how to shoot firearms at the San Leandro Shooting Range in San Leandro, Calif., on Wednesday, April 12, 2017. It was Kellner's second time attending the Pink Pistols program, which is an organization dedicated to teaching LGBT how to use firearms for self-defense. (Ray Chavez/Bay Area News Group)

Silahlı ve Hazır: Oakland ve San Jose’de LGBTİQ Grubu Pembe Tabancaları Örgütlüyor

Makaleler 03.05.2017 - 06:00

Pembe Tabancalar  Oakland ve San Jose’de örgütleniyor. Nicki Stallard erkek kimliğinden kadın kimliğine geçiş yaparken, LGBTİQ topluluğundan gelen güvenlik önerilerine kulak asmamıştı. Yakın zamanda San Jose ‘den Fresno’ya taşınan 57 yaşındaki trans birey: “Varsayım şuydu: yanımda bir düdük taşırsam ve tehlike anında onu çalarsam, yakınımdaki biri yardıma gelir veya polisiDevam »

Maymay ve Diane’nin bağlılık yemini ettiği lezbiyen düğününde, altın rengi orak, çekiçli kızıl bir bayrak asıldı ve düğün alayı ağır silahlı gerillalar tarafından korundu; onların aşkı Mindanao’daki Filipinler Komünist Partisi tarafından düzenlenen ilk lezbiyen düğün töreni oldu… Karlos MANLUPIG / Inquirer MINDANAO

Filipinler: Komünist Harekette Aşk Aşktır, Mindanao’da Lezbiyen Evlilik

Haberler 25.07.2016 - 06:00

Kalabalığın “Öp! Öp!” diye haykırarak alkışladığı düğünde, dallarda tüneyen kuşlar Mindanao dağlarında ki ormanlara doğru havalandı. Omuzlarının üzerinden altın orak ve çekiçli kızıl bayrak sarkan Maymay ve Diane, bu özgürleştirici günde, Filipinler Komünist Partisi (CPP) tarafından düzenlenen düğün töreninde öpüştüler. Mindanao’da ki ağaçların gölgesi altında ağır silahlı gerillalar tarafından korunanDevam »

Uruguay: Latin Amerika Birinci LGBTİ Zirvesi Başladı

Uruguay: Latin Amerika Birinci LGBTİ Zirvesi Başladı

Haberler 15.07.2016 - 06:00

Üç gün sürecek olan Latin Amerika Birinci LGBTİ insan hakları konferansı “Şiddete Hayır’, Ayrımcılığa ve Sosyal Dışlamaya Hayır!” teması ile Uruguay’da başladı. Latin Amerika zirvesinin birinci önceliği, lezbiyen, gey, biseksüel, translar ve travestilerin yani LGBTİ bireylerin toplumdaki diğer bireyler ile eşit haklarını koruma pratiklerinin nasıl organize edileceğidir. İkinci öncelik buDevam »

Arjantin’de Transfobik Cinayetlere Karşı Düzenlenen Yürüyüş

Arjantin’de Transfobik Cinayetlere Karşı Düzenlenen Yürüyüş

Haberler 01.07.2016 - 06:00

28 Haziran’da, Ayrımcılığa Karşı Özgürlük Hareketi (M.A.L) tarafından örgütlenen yürüyüş Plaza de Mayo meydanından başlayarak Ulusal Kongre binası önünde son buldu. Eylemciler geçen sene katledilen trans eylemci Diana Sacayán için adalet şiarıyla trans bireylere yönelik şiddete karşı yürüdüler. Her ne kadar Arjantin’de LGBTİ mücadelesinde geçtiğimiz senelerde önemli kazanımlar elde edilmişDevam »

Homofobi ve Nefrete Karşı Onur Yürüyüşü [Foto Haber]

Homofobi ve Nefrete Karşı Onur Yürüyüşü [Foto Haber]

Multimedya 27.06.2016 - 06:00

LGBTİ toplulukları ve destekçileri homofobi ve şiddete karşı dünya çapında onur yürüyüşü düzenlediler. 2016 Onur Yürüyüşü kutlamalarına, iki hafta önce Orlando’daki barda, 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile dünya çapında LGBTİ bireylere karşı devam eden tehditler damgasını vurdu. Üçü Meksikalı olmak üzere, 49 kişinin öldüğü büyük Orlando katliamının ardından Mexico City’de,Devam »

Brezilya: Darbe Hükümetine, Homofobiye, Tecavüz Kültürüne Karşı Onur Yürüyüşü

Brezilya: Darbe Hükümetine, Homofobiye, Tecavüz Kültürüne Karşı Onur Yürüyüşü

Multimedya 01.06.2016 - 06:00

Yüzbinlerce kişi Sao Paulo’da 20. Geleneksel Onur Yürüyüşüne katılarak trans bireylerin yasal haklarının tanınmasını talep ettiler. Ayrıca 33 erkeğin tecavüzüne uğrayan 16 yaşındaki genç kadına desteklerini sundular ve cinsel şiddet ve tecavüz kültürünün sona erdirilmesi taleplerini dile getirdiler. Kongre’de çoğunluğu oluşturan sağcılar her gün 15 kadının öldürüldüğü ülkede bunu önleyecek yasaları yapacaklarıDevam »

ABD: Ayrımcı Yasaları Protesto Eden LGBTİ Eylemcileri Gözaltında

ABD: Ayrımcı Yasaları Protesto Eden LGBTİ Eylemcileri Gözaltında

Haberler 01.04.2016 - 06:00

Vali Pat McCrory’un Çarşamba gecesi ayrımcılık yasa tasarısını imzalamasından sonra Perşembe akşamı Raleigh’ye gelen protestocular Kuzey Blount Sokak’ta bulunan valilik binasının önündeki yolu kestiler. Polisin Hillsborough yolunu trafiğe kesen ve birbirine zincirle bağlanan protestocuları dağıtmak istemesi üzerine yaşanan tartışma sonucu, 5 protestocu polis tarafından alıkonularak Wake Country Gözaltı Merkezi’ne götürüldü.Devam »

Opoku-Gyimah | Fotoğraf: Wikimedia Commons / Sarah Jeynes/ sara jeynes.com

İngiltere: LGBTİ Eylemcisi Kraliçe’nin Onurunu Reddetti

Haberler 06.01.2016 - 06:00

Sendikacı ve LGBTİ eylemcisi Phyll Opoku-Gyimah, başlıkta imparatorluğun yer alması nedeniyle MBE’yi kabul etmeyerek reddetti. Pazartesi günü tanınmış bir LGBTİ eylemcisi “o etik kaygıları nedeniyle İngiltere’nin en yüksek onurunu geri çevirdi,” dedi. Eylemci Phyll Opoku-Gyimah, Diva dergisine verdiği demeçte “Bir sendikacı olarak, işçi sınıfından bir kadın olarak ve Siyah AfrikalıDevam »