Homofobi ve Nefrete Karşı Onur Yürüyüşü [Foto Haber]

LGBTİ toplulukları ve destekçileri homofobi ve şiddete karşı dünya çapında onur yürüyüşü düzenlediler. 2016 Onur Yürüyüşü kutlamalarına, iki hafta önce Orlando’daki barda, 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırı ile dünya çapında LGBTİ bireylere karşı devam eden tehditler damgasını vurdu.

Üçü Meksikalı olmak üzere, 49 kişinin öldüğü büyük Orlando katliamının ardından Mexico City’de, geleneksel onur yürüyüşü düzenlendi. Meksika’daki LGBTİ topluluğunu kutlamak için düzenlenen geçide onbinlerce kişi katıldı.

Özellikle Orlando katliamının ardından İslamofobiye meydan okuyan LGBTİ Müslümanları kutlayan, aynı zamanda da saldırının kurbanlarını anan dövizler taşındı.

Londra’daki göstericilerin bazıları gökkuşağı bayraklarının yanında AB’den ayrılmak maksadıyla Perşembe günü yapılan oylamaya karşı olduklarını gösteren Avrupa Birliği bayrakları taşıdılar.

Black Lives Matter (Siyah Yaşamları Değerlidir) eylemcileri ise onur yürüyüşlerinde artan polis varlığına karşı geçitte yer almayacaklarını açıkladılar.

Türkiye’de ise onur yürüyüşünü ahlaksızlık olarak nitelendiren milliyetçi grupların tehditlerini takiben valilikçe yasaklanan yürüyüşe katılanlar gözaltına alındı. Polis Taksim’de yürümek isteyen gruplara gaz bombaları ile saldırdı. Saldırıya rağmen sokakları terk etmeyen eylemciler sokakları gökkuşağına boyadılar…

Dünyanın Diğer Yerlerinde Onur Yürüyüşleri

dublin

İrlanda, Dublin

filipin

Filipinler, Manila

gay-pride-berlin

Almanya, Berlin

lgbt-pride-el-salvador

El Salvador, San Salvador

lgbt-pride-seoul

Güney Kore, Seul

paris-pride

Fransa, Paris

pride-south-africa

Güney Afrika, Durban

sao-paulo-lgbt-pride

Brezilya, Sao Poulo

uganda-lgbt-pride

Uganda, Entebbe

hindistan

Hindistan, Yeni Delhi

şili

Şili, Santiago

Kaynak: Bu haberde http://www.telesurtv.net/english/news/Gay-Pride-2016-People-Celebrate-Mourn-and-Fightback-Worldwide-20160625-0026.html ve http://www.ibtimes.co.uk/lgbt-pride-most-spectacular-parades-festivals-around-world-1563923 sitelerinden faydalanılmıştır.
Etiketler:

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.