Silahlı ve Hazır: Oakland ve San Jose’de LGBTİQ Grubu Pembe Tabancaları Örgütlüyor

Pembe Tabancalar  Oakland ve San Jose’de örgütleniyor.

Nicki Stallard erkek kimliğinden kadın kimliğine geçiş yaparken, LGBTİQ topluluğundan gelen güvenlik önerilerine kulak asmamıştı.

Yakın zamanda San Jose ‘den Fresno’ya taşınan 57 yaşındaki trans birey: “Varsayım şuydu: yanımda bir düdük taşırsam ve tehlike anında onu çalarsam, yakınımdaki biri yardıma gelir veya polisi arar. Üzücü gerçek ise, bu tarz olaylara karışmak istemediği için çoğu insanın düdüğü duymazdan geliyor olması,” diye konuştu.

Bunun yerine Stallard kendini savunmak için bir tabancayı tercih etti ve şu an tabanca taşımak için yasal izne sahip. Stallard, San Jose Pembe Tabancalar’ın kurucularından biri. Pembe Tabancalar, LGBTİQ topluluğunu kendilerini savunmaya cesaretlendirmek için çalışıyor. 1998’de Wyoming’de işkenceye maruz kalıp öldürülen eşcinsel öğrenci Matthew Shepard’ın LGBTİQ topluluğunda bıraktığı etkilerden hareketle kurulan Pembe Tabancalar’ın mottosu: “Kendi kalibrende birine bulaş”. Haziran’ın 12’sinde Orlando’daki eşcinsel gece kulübünde 49 kişinin ölümüne yol açan saldırıdan sonra gruba yönelik ilgi arttı.

Pembe Tabancalar’ın sözcüsü Gwen Patton, o zamandan beri yeni bölgesel bölümlerin oluştuğunu açıkladı. Facebook grubunda beğeni sayısının 1.400’den 9.000’e çıktığını belirtti. Bölgesel oluşumları, silah güvenliği hakkında eğitim, ayda bir atış çalışması yapıyor ve insanların silah ruhsatı alma sürecine yardım ediyor.

Patton “LGBTİQ topluluğunu hedef alıp avlamaya çalışan insanlar bizleri zayıf ve savunmasız buldukları için bunu yapabiliyorlardı” şeklinde konuştu. “LGBTİQ topluluğuna atış yapmayı öğretiyoruz, tüm dünyaya da bunun mümkün olduğunu öğretiyoruz” diye ekledi.

Güney ve Doğu körfezlerinde San Jose ve Oakland olmak üzere iki bölüm var. Atış çalışmaları genelde 15 veya daha az katılımcıyla yapılıyor. Çalışmalara yazılım mühendisleri, mimarlar, posta memurları, makinistler, mühendisler ve yöneticiler katılıyor.

Çarşamba günü Oakland’daki Pembe Tabancalar’ın atış çalışmasına 10 kişi katıldı. Jeff Hempel Pembe Tabancalar’la ilk atış çalışmasını yaparken, çoğu silah poligonundaki baskın ataerkil tavra karşı bir alternatif aradığını söyledi.

Katılımcılardan 31 yaşında Trans bir kadın olan Kayla Harris, yaklaşık bir sene önce Donald Trump’ın seçim kampanyası sürecinde artış gösteren şiddet ve nefret söylemleri üzerine Pembe Tabancalar’a katıldığını söyledi.

NRA tabanca ve tüfek eğitmeni olan Harris “Topluluğumdan bir sürü insan silah kullanmayı öğrenmek istiyordu ve ben de zamanımı, bildiklerimi insanlara aktarmak üzerine geçirmeye karar verdim,” diyor.

2014’teki FBI’ın araştırmasına göre nefret suçlarının %20’sinin kurbanları cinsel seçimleri ve ana akımın dışında kalan cinsel kimlikleri yüzünden hedef olmakta.

Ancak tüm LGBTİQ grupları silahlanmayı desteklemiyor. Orlando’daki gece kulübünde yaşanan katliamdan sonra 50’yi aşkın LGBTİQ grubu silah satışlarının sıkı denetim altına alınması gerektiğini vurgulayan bir bildiriye imza atmıştı. Olayın ardından oluşan Silahlara Karşı Eşcinseller grubu, Pembe Tabancalar’ın duygusallığa dayanan yanlış bir kampanya yürüttüğünü söylemişti.

Terry Roethlin fikir ayrılığı hakkında “İnsanlar Vahşi Batı’da olduklarını ve silahsız kalırlarsa hayatta kalamayacaklarını düşünüyor ve bu bizce delilik. Biz buna karşı çıkıyoruz çünkü aslında her yerde silahın olduğu bir çevre yaratarak bu tutumun durumu daha da kötüleştirmekten başka bir şeye yaramadığını düşünüyoruz,” şeklinde konuşmuştu.

Pembe Tabancalar’ı farklı politik görüşlerden insanlar oluşturuyor. Katılımcılardan orduda farklı pozisyonlarda görev yapmış insanlar da var. 30 yaşında bir yazılım mühendisi olan Nelson ise ilk tabancasını, video oyunları piyasasında çalışan kadınlara karşı oluşturulan bir kampanya olan #gamergate sürecinde edinmiş. O zaman oyun sektöründe çalıştığı ve sokağında güvende hissetmediği için bir tabanca aldığını belirtmişti.

Pembe Tabancalar’a katılanların çoğu LGBTİQ topluluğundan ancak heteroseksüel kadın katılımcılar da mevcut.

San Jose grubu organizatörlerinden Dave Truslow, “Kendimizi özellikle bir LGBTİQ atış grubu olarak adlandırmıyoruz, ancak LGBTİQ dostu bir grup olarak tanımlıyoruz. Kimseyi dışarıda bırakmak istemiyoruz.” şeklinde konuştu.

Pembe Tabancalar insanlara silah kullanmayı öğretirken, silahın son çare olarak kullanılmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

“Bu ülkede her hangi bir şey ters gittiğinde hemen silahına sarılan insanlar var. Çalışmalarımızı yürütürken böylesi durumlara da kesinlikle karşı çıkıyoruz,” şeklinde konuştular.

Kaynak:

Armed and ready: Bay Area LGBTQ group fights back at hate crimes

Etiketler: , ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.