Filtre: "Kamboçya"

Kamboçya: Zorla Tahliyeye Karşı Barınma Hakkı Mücadelesi

Kamboçya: Zorla Tahliyeye Karşı Barınma Hakkı Mücadelesi

Diğer, Haberler 12.10.2016 - 06:00

Devletin zorla tahliyesine karşı protesto eylemi gerçekleştiren göstericiler başkent Phnom Penh’de polisle çatıştılar. Yerli ve yabancı firmalar imtiyaz aldıkları bölgede yaşayanları topraklarından zorla tahliye ediyor. Zorla boşaltmalar toprak sorununu ve ona bağlı olarak barınma sorununu giderek tırmandırıyor. Uzun zamandır imtiyaz alınan bölgelerde yaşayanlar tahliyelere direnmeleri nedeniyle  polisin hedefi durumundalar. Tahliyeye direnenler tutuklanarak cezaevlerine gönderiliyor.Devam »

Kamboçya: İşçiler Sendikanın Engellemesine Rağmen Yol Kestiler

Kamboçya: İşçiler Sendikanın Engellemesine Rağmen Yol Kestiler

Haberler 31.08.2016 - 06:00

Takeo ili Daun Keo ilçesinde bulunan 1.000 işçi, şirketin bir haftadır devam eden protestoları görmezden gelmesi üzerine ilçenin anayolunu trafiğe kesti. İsminin açıklamasını istemeyen bir işçi “işçilerin fabrika yönetimine sundukları 10 talebin 8’inin kabul edilmesine karşın özellikle işçilere kötü davranan müdürün  işten çıkarılmaması direnişin sürmesine neden olmuştur” dedi. Garbotex Ticari Şirketi çalışanıDevam »

Kamboçya: İşçi Direnişine Sarı Sendikacılar Saldırdı

Kamboçya: İşçi Direnişine Sarı Sendikacılar Saldırdı

Diğer, Haberler 11.08.2016 - 06:00

Başkent Phnom Penh’de bir tekstil fabrikasındaki işçilerin polisle çatışması sonucu 10 ‘dan fazla işçi yaralandı ve 4 sendikacı tutuklandı. Kamboçya Gençlik Gücü Sendika Birliği (CYPUL) başkanı Seang Rithy,  Kamboçya Emek Konfederasyonu Gençlik Ruhu (YSCCL)  üyesi  Mom Moun, Sous Sokha, Kheng Phirun ve Sum Sothea’nın direnişte olan tekstil işçilerinin direnişini kırmak için fabrika önündekiDevam »

Kamboçya: İşçiler Sendikaya Rağmen Yol Kesti

Kamboçya: İşçiler Sendikaya Rağmen Yol Kesti

Haberler 24.06.2016 - 06:00

Malezya menşeli Global Apparel Limited şirketinin Kamboçya’daki fabrikasında bulunan tekstil işçileri lastik yakarak yol kestiler. İşçiler taleplerinin yerine getirilmesini istiyorlar. 32 yaşındaki işçi temsilcisi Srey Leak “Fabrika önündeki lastik yakarak yol kesme eylemine yaklaşık 500 işçi katıldı. Sorunun çözümünü kolaylaştırmak için ayrıca lastik yakarak 4. Ulusal Yol’u da kestik. Sendika temsilcilerininDevam »

Kamboçya: Köylüler İşgalci Şirketin Kontrol Noktalarını Ateşe Verdiler

Kamboçya: Köylüler İşgalci Şirketin Kontrol Noktalarını Ateşe Verdiler

Haberler 31.03.2016 - 06:00

Preah Vihear ELC’deki Green Rubber (Yeşil Lastik) şirketine ait kontrol noktası Pazartesi günü yapılan protestolar sırasında ateşe verildi. Preah Vihear ve Siem Reap illerindeki beş köyden gelen 200’den fazla kişi, tartışmalı tarım arazileri ve ormanların temizlenmesi planını protesto ederek Pazartesi günü arazi üzerinde bulunan lastik şirketine ait iki bekçi kontrolDevam »