Kamboçya: İşçiler Sendikaya Rağmen Yol Kesti

kamboçya

Malezya menşeli Global Apparel Limited şirketinin Kamboçya’daki fabrikasında bulunan tekstil işçileri lastik yakarak yol kestiler. İşçiler taleplerinin yerine getirilmesini istiyorlar.

32 yaşındaki işçi temsilcisi Srey Leak “Fabrika önündeki lastik yakarak yol kesme eylemine yaklaşık 500 işçi katıldı. Sorunun çözümünü kolaylaştırmak için ayrıca lastik yakarak 4. Ulusal Yol’u da kestik. Sendika temsilcilerinin bizi durdurmak istemesine rağmen 4. Ulusal Yol’u kestik. Tabi ki yol kesmenin yasa dışı olduğunu biliyorduk. Fakat başka seçeneğimiz kalmadığı için bu eyleme başvurduk,” dedi.

Mayıs ayı sonlarında, 2016 yılının Ekim ayında fabrikanın kapanacağı ve sözleşmelerin yenilenmeyeceği işçilere bildirildi. Bildirimden sonra eyleme çıkan işçiler, yakında bir anlaşma olmazsa başbakanlığa yürümeyi planlıyorlar.   İşçiler daha önce de Çalışma Bakanlığı’na sorunların çözülmesi için iki kez yürüyüş düzenlediler.

İşçiler aylık maaşları üzerinden tazminat ödenmesini yada sözleşmelerinin yenilenmesini talep ediyorlar.

İşçi Hareketinin Kolektif Birliği (CUMW) sözcüsü Suth Chet sorun çözülmediği sürece eylemlerin süreceğini söyledi.

Kaynak: http://www.khmertimeskh.com/news/26118/factory-workers-continue-protest/ sitesinden yararlanılarak özetlenmiştir.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.