Filtre: "İsyan"

2020: Direnişin, Mücadelenin ve Örgütlenmenin Yeni Biçimleri

2020: Direnişin, Mücadelenin ve Örgütlenmenin Yeni Biçimleri

Dosya: Dünya Analiz, Makaleler 05.01.2021 - 08:00

2020’ye bakarken Önasya ile ilgili  olarak Türkçe ve Kürtçe yayımlanmış fazla miktarda haberin olması nedeniyle ilgili coğrafyadaki gelişmeler bu yazı kapsamına alınmamıştır. Bu konuda doğrudan kaynaklara ulaşabilme olanakları olduğu için isyandan.org bu alana çok özel gelişmeler olmadığı sürece girmemektedir. 2020 yılında Dünyada İşçi Hareketi dosyası ile yeni dönemin işçi hareketininDevam »

FILE- In this Wednesday, Jan. 18, 2012 file photo, Bahraini anti-government protesters kneel in the street and gesture toward riot police, in Manama, Bahrain. Bahrain’s security forces tortured detainees in the years after its 2011 protests despite a government promise to stop such abuses in the island nation, according to a new report released Monday. The Human Rights Watch report on Bahrain, home to the U.S. Navy’s 5th Fleet, corresponds with accounts of abuse provided by Amnesty International and local activists.(AP Photo/Hasan Jamali, file)

İsyan Yeniden, Bahreyn

Makaleler 20.06.2017 - 06:00

ABD’nin pusulasıyla, Suudi Arabistan liderliğinde Körfezin hizaya çekilmesi manevrasının yankıları sürüyor. Bölgede büyüyen İran etkisine karşı İhvan projesini dondurup Riyad Paktı (bazı yorumcuların tabiri ile İslam Natosu) çerçevesinde karılan desteden savaşlarla, çatışmalarla kırıma uğrayan halklar için barış çıkma olasılığı söz konusu değil. Suriye ve Irak ordularının sınırı birleştirme hamlesi, RakkaDevam »

Bahreyn: Polise Yönelik Bombalı Saldırı

Bahreyn: Polise Yönelik Bombalı Saldırı

Haberler 02.03.2017 - 05:00

Geçtiğimiz Pazar (26 Şubat) başkent Manama’nın güneyindeki Jaw köyünde, polisi hedef alan bombalı saldırıda dört polis yaralandı. Sünni el – Halife ailesi rejiminin 15 Ocak’ta, 3 polisin ölümü ile sonuçlanan 2014 yılındaki bombalamaya karışmakla itham edilen üç kişiyi tüm uluslararası uyarılara ve halk protestolarına rağmen idam etmesinin ardından protestolar durulmakDevam »

Avustralya: Çocuk Hapishanelerinde İsyan

Avustralya: Çocuk Hapishanelerinde İsyan

Diğer, Haberler 15.11.2016 - 05:00

#ÇocukHapishaneleriKapatılsın Cleveland Çocuk Hapishanesi Geçtiğimiz Perşembe günü (10 Kasım) baş gösteren isyanda elebaşı olmakla suçlanan 3 genç tutsak Cleveland Hapishanesi’nden Brisbane Çocuk Hapishanesi’ne nakledildi. Perşembe gecesi sayıları 20’yi bulan mahkumların hapishanenin çatısına çıkarak polise çeşitli cisimler fırlattıkları ve bir hapishane personelinin yaralandığı bildirildi. Cleveland Çocuk Hapishanesi tecride alınırken elebaşı olmaklaDevam »

Falaşaların protestosu Tel Aviv, 3 Temmuz 2016 I Fotoğraf: Ofer Vaknin

Yüzlerce Falaşa, Polis Şiddetini Protesto Etti

Haberler 05.07.2016 - 06:00

Yüzlerce Falaşa (Etiyopya asıllı İsrailli) Pazar günü Tel Aviv’in merkezinde, polis şiddetine karşı bir protesto gösterisi düzenledi. Protestocular “İşkenceci polisler tutuklansın” ve “Irkçı politikalar son bulsun” dövizleri taşıdılar. Bazı dövizlerde ise polis memurları tarafından tacize uğradıktan sonra birkaç ay içinde intihar eden bir gencin, Yosef Salamsa’nın ismi yer aldı. ProtestocularDevam »

16 Ağustos 2015 tarihinde Katmandu’da Nepal polisi tarafından yeni anayasa taslağını protesto eden bir eylemci gözaltına alınıyor / Fotoğraf: AFP / Prakash Mathema

Nepal: Yeni Anayasa Taslağına Karşı Genel Grev

Haberler 18.08.2015 - 06:00

Nisan ayındaki yıkıcı depremden sonra ülkenin dört büyük partisi Nepal Kongre, Nepal Komünist Partisi- Birleşik Marksist Leninist, Birleşik Nepal Komünist Partisi(Maoist) ve Madhesi Halkının Hakları Forumu ülkenin yedi eyalete bölüneceği federal sistemi öngören yeni anayasa taslağında anlaştılar. Birleşik Nepal Komünist Partisi (Maoist) ayrılan NKP-Maoist’in sözcüsü Pampha Bhusal AFP’ye verdiği demeçteDevam »

Venezuella: San Felix Riot’da Ekonomik Savaşın Bilançosu

Venezuella: San Felix Riot’da Ekonomik Savaşın Bilançosu

Haberler 07.08.2015 - 06:00

Cuma sabahı, Venezuela’nın güneydoğu eyaleti Bolivar ‘da bir kent olan San Felix’in sakinleri, artan fiyatlara kitlesel tepki göstererek bir otobüsü devirdi ve çeşitli pazarları yağmaladı. Puerto Ordaz’la aralarından nehir geçen, alışveriş merkezleri ile dolu zengin bir sanayi kenti olan San Felix bir işçi sınıfı kentidir. Bir tarafta, 1960 yılında AmerikanDevam »

İsrail'deki Etiyopyalılar bir protesto gösterisinde

Filistin: Kutsal Topraklarda Siyah Olmak [Belgesel]

Multimedya 31.07.2015 - 06:00

Bu belgesel filmde Kutsal Topraklarda yaşayan siyahi toplulukların hayatları ve mücadeleleri yer alıyor. İsrail’de kullanılan “Cushi” kelimesi tercüme edildiğinde, siyahlar için kullanılan ırkçı tabir “zenci” kelimesine ulaşılır. İyi insanları ya da sıklıkla kullanıldığı üzere koyu tenli Afrikalı insanları tanımlamak için kullanılan bu İbranice kelime, bugün İsrail toplumunda ki ırkçılığı göstermektedir.Devam »

Arap Baharının Gözden Kaçan Ülkesi: Bahreyn

Arap Baharının Gözden Kaçan Ülkesi: Bahreyn

Makaleler 31.07.2015 - 06:00

2011 Arap Baharı Ortadoğu’nun fitilini ateşlediğinde isyanın Bahreyn’deki yansımaları kendine dünya basınında pek yer bulamadı. Oysa ki bölgesel çekişmelerin odağında kilit öneme sahip bu küçük  ülkedeki isyanı, tarihselliğini ve dinamiklerini anlamak bütünün bir parçasını yerine oturtmak için gerekliydi. Bahreyn’de sömürgeciliğin tarihi, jeopolitik önemi nedeniyle petrolün keşfinden çok öncesine dayanır. 19.Devam »

Hollanda: Mitch Henriquez İçin İntikam!

Hollanda: Mitch Henriquez İçin İntikam!

Haberler 14.07.2015 - 06:00

27 Haziran 2015 Cumartesi gecesi, Hollanda’nın Lahey kentinde Zuiderpark’da düzenlenen, UB40’ın açık hava konserinde polisler 42 yaşındaki bir adamı vahşice tutukladılar. Bir Ariba Yerlisi (Hollanda’nın Karayip adalarından) olan Mitch Henriquez, ailesini ziyarete geldiği Lahey’de bir kamyonetin arkasında polisler tarafından boğuldu ve ertesi günde hastanede öldü. Onu öldüren polisin serbest bırakılması sonrasıDevam »