Avustralya: Çocuk Hapishanelerinde İsyan

#ÇocukHapishaneleriKapatılsın


Cleveland Çocuk Hapishanesi

Geçtiğimiz Perşembe günü (10 Kasım) baş gösteren isyanda elebaşı olmakla suçlanan 3 genç tutsak Cleveland Hapishanesi’nden Brisbane Çocuk Hapishanesi’ne nakledildi. Perşembe gecesi sayıları 20’yi bulan mahkumların hapishanenin çatısına çıkarak polise çeşitli cisimler fırlattıkları ve bir hapishane personelinin yaralandığı bildirildi.
Cleveland Çocuk Hapishanesi tecride alınırken elebaşı olmakla suçlanan 3 genç mahkum ağır suçlamalarla karşı karşıya.


Banksia Hill Çocuk Hapishanesi

Banksia Hill Hapishanesi’nde Cumartesi (12 Kasım) başlayan isyanı bastırmak için polis aydınlatma bombası ve kimyasal sprey kullandı. Banksia Hill’de Ağustos ayı sonunda sadece bir hafta içinde iki isyan patlak vermişti. Cumartesi öğleden sonra alevlenen başkaldırıda çocuk mahkumlar gardiyanlara taş atarak ve hapishane camlarını kırarak direndi. Hapishane yönetiminin daha önce de isyanı bastırmak için kimyasal sprey kullanması çocuk hakları örgütleri tarafından kınanmıştı.


Melbourne Gençlik ‘Adalet’ Merkezi

Yaşları 15 civarında olan çocuk mahkumlar Melbourne Çocuk Hapishanesinin çatısında barikat kurdular. Çocuk mahkumlara operasyon düzenleyen polis 14 Kasım Pazartesi günü tutukluları zorla binadan çıkardı ve yetişkinlerin tutulduğu hapishaneye götürülmek üzere hapishane arabasına bindirdi. Çocuk mahkumlar bu sırada bağırarak ve hapishane aracının camlarını yumruklayarak protestolarını sürdürdüler.

Çocuklardan ‘sorumlu’ bakan Jenny Mikakos son aylarda Victoria çocuk hapishanesindeki isyanları cezalandırmak için hükümetin yeni yasalar çıkarmaya hazırlandığını ve ‘hapishane malına’ zarar veren çocukların bunun sonucuna katlanacaklarını açıkladı.

Pazartesi patlak veren bu isyan son aylarda Malmsbury’deki ve daha pek çok çocuk hapishanesindeki başkaldırıların devamı niteliğinde. Avustralya’da davalarının görülmesini bekleyen çocuk mahkumlar hukuk sisteminin çökmüşlüğü nedeniyle hapishanelerde duruşma günlerini bekliyor, tutuklu yargılanıyorlar. Bu da çocuk hapishanelerinin aşırı derecede kalabalıklaşmasına neden oluyor. Çocuk hapishanelerindeki kötü koşullara, tutuklu yargılamanın getirdiği patlayan hapishane nüfusuna dikkat çeken çocuk hakları örgütleri isyan çıkardıkları gerekçesi ile çocuk mahkumların yetişkinlerin tutulduğu hapishanelere nakledilmelerine şiddetle karşı çıkıyor.

Haber: isyandan.org
Etiketler: ,

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.