Filtre: "Endonezya"

Ulusal Kurtuluş Mücadeleleri: Batı Papua, Batı Sahra, Belucistan, Sindi, Mapuçe Ülkesi

Ulusal Kurtuluş Mücadeleleri: Batı Papua, Batı Sahra, Belucistan, Sindi, Mapuçe Ülkesi

Haberler 30.11.2020 - 07:00

Pasifikteki Son Sömürge Batı Papua Batı Papua Birleşik Kurtuluş Hareketi Lideri Benny Wenda; Aralık ayı Batı Papular için “tarihsel bir ay” olacak. Son bir kaç ay içinde Endonezya güvenlik güçleri, Batı Papualıları sistematik bir biçimde öldürmeye devam ediyorlar. Dini liderlerimizden Pastor Yeremia Zanambani ve Katolik ChurchKilisesi çalışanı 19 yaşındaki DimisiDevam »

Endonezya: İşçiler Hakları İçin Direniyor

Endonezya: İşçiler Hakları İçin Direniyor

Haberler 08.10.2020 - 13:12

Endonezya’daki işçiler, hükümetin bu hafta onayladığı ve “omnibüs” olarak bilinen, işçi haklarını tırpanlayacak ve çevreye zarar verecek olan çok yönlü iş yasasının kabul edilmesine karşı sokağa çıktılar. İşçi sendikalarının da dahil olduğu 15 farklı yapının bir araya gelmesiyle oluşturulan koalisyon, söz konusu yasayı kınayarak, işçileri 3 günlük ulusal greve katılmayaDevam »

Benny Wenda: Batı Papua İçin Tek Çözüm “Özerklik” Değil Referandumdur

Benny Wenda: Batı Papua İçin Tek Çözüm “Özerklik” Değil Referandumdur

Makaleler 20.07.2020 - 09:47

2001 yılında hazırlanmış olan Özel Özerklik Yasası bu yıl süresini dolduruyor. Tüm Batı Papua Halkı ve Birleşik Kurtuluş Hareketi Endonezya kontrolünde olan özerkliği reddetmek için birleşiyoruz. Sorunumuzun tek bir çözüm yolu var. Bağımsızlık Referandumu. 1969’da Batı Papua’nın Endonezya tarafından sömürgeleştirilmesini meşrulaştıran sahte “seçimden” sonra Endonezya Batı Papua’nın Endonezya içinde özerkDevam »

Endenozya: Havaalanı İnşaatına Direniş Sürüyor

Endenozya: Havaalanı İnşaatına Direniş Sürüyor

Haberler 21.12.2017 - 06:00

Kulon Progo Havalanına Karşı Endonezya İttifakı  PT Angkasa Pura(API) merkezi önünde protesto gösteri düzenledi. Göstericiler protesto süresince yolu trafiğe kapattılar. Özel güvenlik  protestoculara saldırınca protestocular direnişe geçti. API binasının girişi direnişçiler tarafından kullanılmaz hale getirildi. Yaşanan saldırı ve direniş sonrasında yol kesme eylemini sürdüren direnişçiler yoldan geçenlere havaalanı inşaatı içinDevam »

Pekerja PT Freeport dan kontraktor menggelar aksi peringatan Hari Buruh Internasional di Timika, Papua, Senin (1/5). Unjuk rasa yang diikuti ribuan pekerja yang tergabung dalam serikat pekerja Freeport itu sekaligus menandai aksi mogok kerja dari 1-30 Mei, karena belum adanya titik temu dalam perundingan antara manajemen Freeport dan serikat pekerja terkait pemberhentian kerja karyawan. ANTARA FOTO/Wahyu Putro A/kye/17

Endonezya: Madenci Grevi Dördüncü Ayında

Haberler 25.07.2017 - 06:00

Freeport-McMoRan şirketinin Endonezya Birimi tarafından işletilen Grasberg Bakır madeninde çalışan yaklaşık 5.000 işçinin grevi dördüncü ayına girdi. Lokavt uygulaması ile işten çıkarmalara rağmen grev kararlılıkla sürdürülmektedir. Grev Mayıs ayında şirketin işçilerin ücretlerinde % 10 kesintiye gitmesi ile başladı. Sendika, dünyada bakır fiyatlarının son 4,5 ayın en yüksek seviyesinde olmasına rağmenDevam »

İki Bin Batı Papualı Eylemci Gözaltında

İki Bin Batı Papualı Eylemci Gözaltında

Haberler 05.05.2016 - 06:00

Geçen hafta Endonezya işgalinin yıldönümü vesilesiyle düzenlenen protestolarda bağımsızlık isteyen 2.000 Batı Papualı Endonezya polisleri tarafından gözaltına alındı. Endonezya’nın başkenti Jakarta’da bir avukat olan Veronica Koman, Salı günü El Cezire’ye bir demeç vererek, Batı Papua’nın başkenti Jayapura’ya 1.500 km mesafedeki Fakfak kasabasında 19’u çocuk olmak üzere onlarca kişinin gözaltına alındığını belirtti.Devam »

Endonezya: 1965 Komünist Kırımı İçin Soruşturma Açılıyor

Makaleler 29.04.2016 - 06:00

Endonezya’da hükümetin desteği ile 18 Nisan 2016 tarihinde yapılan 1965 Trajedisi Ulusal Sempozyumu’nun sonuç bildirgesinde bu dönemde yaşananların açığa çıkarılması için çalışmalar yapılması için tavsiye kararı alındı. Sempozyumun sonuçlarından yola çıkarak Endonezya Devlet Başkanı dönemi soruşturmak üzere çalışmalara başlanması, döneme ilişkin verilere sahip organizasyonlarla görüşülüp verilerin toplanması talimatı verdi. DevletDevam »

Endonezya: İşten Çıkarmalara Karşı Binlerce İşçi Yürüdü

Endonezya: İşten Çıkarmalara Karşı Binlerce İşçi Yürüdü

Haberler 08.02.2016 - 06:00

Sendika üyesi binlerce Endonezyalı işçi, Cumartesi günü (6 Şubat) Jakarta’ya akın ederek hükümete ulusötesi şirketlerin yapacağı kitlesel işten çıkartmaları durdurma çağrısında bulundu. Endonezya İşçi Sendikaları Konfederasyonu (KSPI) Başkanı Said Iqbal’ın verdiği bilgiye göre Jakarta, Bogor, Batam, Bekasi, Depok, Medan, Surabaya, Semarang ve Tangerang’ta yapılan eş zamanlı yürüyüşlere 30,000 işçi katıldı.Devam »

Endonezya: Batı Papua’lı Politik Tutsak Serbest Bırakıldı

Endonezya: Batı Papua’lı Politik Tutsak Serbest Bırakıldı

Haberler 23.11.2015 - 06:00

2004 yılında Batı Papua’nın simgesi olan “Sabah Yıldızlı” bayrağı dalgalandırdığı için  vatana ihanetle suçlanıp 15 yıl hapis cezasına çarptırılan Batı Papualı politik tutsak Filep Karma 11 yıllık cezasını tamamladıktan sonra sonra serbest bırakıldı. Karma’yı hapishane çıkışında yüzlerce insan karşıladı. Filep’in serbet bırakılması Endonezya Güvenlik Güçlerinin Batı Papua Halkına uyguladığı  vahşeti ve cinayetleri birDevam »

Endonezyalı Paramiliter Çeteler Anlatıyor: Öldürme Eylemi [Belgesel]

Endonezyalı Paramiliter Çeteler Anlatıyor: Öldürme Eylemi [Belgesel]

Multimedya 15.10.2015 - 06:00

Endonezya’nın Mısır lideri Nasır ve Yugoslavya lideri Tito’nun Bağlantısızlar Hareketine katılması, Çin ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile yakın ilişkiler kurması ile Endonezya Komünist Partisi’nin (PKI) 1957 yılındaki seçimlerde oy oranını % 50 artırması ve bir sonraki seçimlerde oyların %50’sini alacağına kesin gözüyle bakılması Endonezya’da CIA faaliyetlerinin hızlanmasına neden oldu.Devam »