Endonezyalı Paramiliter Çeteler Anlatıyor: Öldürme Eylemi [Belgesel]

POV_TheActOfKilling_lead_t1200

Endonezya’nın Mısır lideri Nasır ve Yugoslavya lideri Tito’nun Bağlantısızlar Hareketine katılması, Çin ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile yakın ilişkiler kurması ile Endonezya Komünist Partisi’nin (PKI) 1957 yılındaki seçimlerde oy oranını % 50 artırması ve bir sonraki seçimlerde oyların %50’sini alacağına kesin gözüyle bakılması Endonezya’da CIA faaliyetlerinin hızlanmasına neden oldu.

O dönemlerde Endonezya’nın başında Endonezya Ulusal Partisi’nin kurucusu başkan Sukarno bulunuyordu. 1965’e gelindiğinde PKI 3,5 milyon üyesi, 10 milyondan fazla taraftarı olan dev bir parti haline gelmişti ve dünyanın 3. büyük Komünist Partisi’ydi. Tarihler 30 Eylül 1965’i gösterdiğinde üst düzey 6 general ‘30 Eylül Hareketi’ adında bir örgüt tarafından kaçırılarak öldürüldü ve ardından ‘Devrimci Konsey’in kuruluşu ilan edildi. Komünistler darbe yapıyor denilerek Tümgeneral Suharto olağanüstü yetkilerle donatıldı ve haftalarca süren komünist katliamı başlatılmış oldu.

18 Ekim’de PKI’nin feshedildiği açıklandı ve takip eden 4 ay içinde CIA destekli ölüm tugayları Partinin önde gelen tüm isimlerini, militanlarını ve sempatizanlarını öldürdü, evlerini ve işyerlerini yaktı. Dönemin Time dergisinde, “Katliam o denli büyük ölçekte ki, nemli havanın çürüyen bedenlerin kokuşmasını arttırdığı kuzey Sumatra’da cesetlerin ortadan kaldırılması ciddi bir sağlık sorunu yaratmaktadır. Bu bölgelerden geçenler, derelerin ve akarsuların tam anlamıyla cesetlerle dolduğunu söylüyorlar. Nehir ulaşımı ciddi olarak sekteye uğramış durumda” haberi çıkmıştı.

the-act-of-killing-poster

2001’de, korkunç şartlar altında çalışan işçilerle ilgili bir film yapmak üzere Endonezya’ya giden yönetmen Joshua Oppenheimer işçilerin korkusu nedeniyle düşündüğü filmi çekemez. Kırk senelik sessizliği bozmaya ve bu terör rejimini ifşa etmeye karar verir ve katillerle çalışmaya başlar. Washington dışında yaşayan iki emekli CIA ajanı da dahil olmak üzere 41 kişiyle görüştükten sonra Anwar’ı bulur.

“Öldürme Eylemi” (The act of killing) filmi  karaborsada sinema biletleri satan Anwar ve arkadaşlarının, milyonlarca komünistin öldürülmesinden sorumlu sağ paramiliter bir örgüte dönüşmesini anlatıyor. Komünist olduğu varsayılan parti üyeleri, topraksız çifçiler, entelektüeller ve Çinli azınlıklar ordu tarafından kullanılan paramiliterler ve gangsterler tarafından öldürülüyor. Bu katliamların hala bir tabu olduğu Endonezya’da katiller son derece güçlü ve hala kendilerinden ve yaptıklarından gurur duyuyorlar…

Film Linki: http://www.hdfilmizlebe.com/oldurme-eylemi-izle.html/4

Haber:isyandan.org

2 Yorum

  1. Pingback: Endonezya: 1965 Komünist Kırımı İçin Soruşturma Açılıyor

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.