Filtre: "Batı Sahra"

Ulusal Kurtuluş Mücadeleleri: Batı Papua, Batı Sahra, Belucistan, Sindi, Mapuçe Ülkesi

Ulusal Kurtuluş Mücadeleleri: Batı Papua, Batı Sahra, Belucistan, Sindi, Mapuçe Ülkesi

Haberler 30.11.2020 - 07:00

Pasifikteki Son Sömürge Batı Papua Batı Papua Birleşik Kurtuluş Hareketi Lideri Benny Wenda; Aralık ayı Batı Papular için “tarihsel bir ay” olacak. Son bir kaç ay içinde Endonezya güvenlik güçleri, Batı Papualıları sistematik bir biçimde öldürmeye devam ediyorlar. Dini liderlerimizden Pastor Yeremia Zanambani ve Katolik ChurchKilisesi çalışanı 19 yaşındaki DimisiDevam »

Batı Sahra: Polisario Rabat’la Diyaloğa Hazır

Batı Sahra: Polisario Rabat’la Diyaloğa Hazır

Haberler 09.05.2017 - 06:00

Cezayir Destekli Polisario Cephesi bağımsızlık hareketi Pazartesi günü, Batı Sahra’daki tartışmalı topraklarla ilgili, Fas’la diyaloğa hazır olduklarını belirtti. Polisario üst düzey temsilcisi Mhamed Hadad, “Sahravilerin kendi geleceklerini tayin etme hakkı üzerinden Fas’la diyalog sürecine gitmeye hazırız” şeklinde konuştu. Afrika Birliği ve Birleşmiş Milletler’in sürece dahil olması gerektiğini belirten Hadad, Polisario’nun diyaloğu “özgürlükDevam »

Batı Sahra: Polisario Cephesi Silahlı Mücadeleye Dönüyor

Batı Sahra: Polisario Cephesi Silahlı Mücadeleye Dönüyor

Haberler 11.03.2016 - 06:00

Güneybatı Cezayir’in sert ve aşırı çöl ikliminde yaşayan Sahrawi mülteciler ve onların bazı liderleri onlarca yıl sonra, yeterince beklediklerini ve silahlı direnişin geri dönüşünü izlemekte olduklarını söylüyorlar. Batı Sahra bağımsızlık hareketinin aktif olmayan askeri gücü – Polisario Cephesi olarak biliniyor – Şubat ayı sonunda kendi kuruluşunun 40. yıl dönümü anısınaDevam »

Batı Sahra: Politik Tutsaklar Süresiz Açlık Grevinde

Batı Sahra: Politik Tutsaklar Süresiz Açlık Grevinde

Haberler 03.03.2016 - 06:00

Topraklarının büyük bir kısmı Fas tarafından işgal edilen Batı Sahra’da kendi kaderini tayin hakkı isteyen politik gruplar hapishanelerde tecrit koşullarında tutuluyorlar. Yerel basından alınan bilgilere göre, Tiznit hapishanesinde bulunan Sahrawi siyasi tutsaklar cezaevi idaresi tarafından uygulanan keyfi tutumları ve kötü cezaevi koşullarını protesto etmek için başladıkları sınırsız açlık grevine devamDevam »

Batı Sahra: İşsizlik Eylemini Sürdüren Sahraviler Açlık Grevinde

Batı Sahra: İşsizlik Eylemini Sürdüren Sahraviler Açlık Grevinde

Haberler 03.02.2016 - 06:00

Zengin mineral yataklarının bulunduğu Afrika’nın Kuzeybatı Atlantik kıyısında yer alan Batı Sahra, İspanya’nın 1975’te bölgeden çekilmesiyle birlikte başlayan Fas’a karşı bağımsızlık mücadelesini bugün de sürdürüyor. BM ara buluculuğunda 1991’de sağlanan ateşkes sonucu söz verilen referandum hiç gerçekleşmedi. Fas ile güçlü bağları olan Fransa ise BM’nin Fas hükümetine yönelik yaptırım çağrılarınıDevam »

Fas kuvvetleri Batı Sahra sığınmacılarının kaldığı kamptaki binlerce çadırı söktü. | Fotoğraf: Dosya / AFP

Afrika Batı Sahra için BM’den Adalet Talep Ediyor

Haberler 02.10.2015 - 06:00

İnsan hakları grupları Fas askeri işgali altındaki ülkede Yerli Sahrawi nüfusa karşı kötü muamelenin yaygın olarak uygulandığını söylüyorlar… Afrika ülkeleri Salı günü Birleşmiş Milletler’de Batı Sahra’nın ihtilaflı topraklarının kurtuluşu taleplerini yinelediler. Namibya Cumhurbaşkanı Hage Geingob Birleşmiş Milletler’in 70. Genel Kurulu’nda Batı Sahra’nın kendi kaderini tayin hakkına sahip olduğunu söyledi veDevam »

Hayat Bekliyor: Batı Sahra’da Referandum ve Direniş [Kısa Belgesel]

Hayat Bekliyor: Batı Sahra’da Referandum ve Direniş [Kısa Belgesel]

Multimedya 10.07.2015 - 18:00

İspanyol sömürgeciliğinden özgürlük vaadi ile 40 yıl önce kurtulan Batı Sahra, Afrika’nın kalan son sömürgesidir. 1991 Yılında BM gözetiminde bölgede geçici ateşkes ilan edildi. Bölge halkı her an bozulabilecek bir ateşkes sürecinde Fas Silahlı Kuvvetlerinin işgali altında yaşamaya devam etti. Geçici olarak  komşu Cezayir’e giden  125,000’in üzerinde Sahralı mülteci hala buradakiDevam »