Hayat Bekliyor: Batı Sahra’da Referandum ve Direniş [Kısa Belgesel]

İspanyol sömürgeciliğinden özgürlük vaadi ile 40 yıl önce kurtulan Batı Sahra, Afrika’nın kalan son sömürgesidir.

1991 Yılında BM gözetiminde bölgede geçici ateşkes ilan edildi. Bölge halkı her an bozulabilecek bir ateşkes sürecinde Fas Silahlı Kuvvetlerinin işgali altında yaşamaya devam etti.

Geçici olarak  komşu Cezayir’e giden  125,000’in üzerinde Sahralı mülteci hala buradaki mülteci kamplarında yaşıyor.

Tüm bu zorluklara rağmen, ana iskeletini gençlerin oluşturduğu yeni bir hareket, insan hakları ihlallerine karşı çıkıyor ve özgürlük konusunda verilen sözlerin yerine getirilmesi için referandum talep ediyor.

Yeni nesil genç direnişçiler öz-savunmaya yönelik yaratıcı, şiddet içermeyen direniş stratejisini hayata geçiriyorlar. Bu biçimde silahlı direnişe sıcak bakmayan muhalif güçlerden gelecek tepkileri de göğüslemeye çalışıyorlar. Bu kuşağın temsilcilerinden olan Ali Salem Tamek halen Fas’ta cezaevindedir.

Fas Devletinin elinde işkence görme ve kaybedilme riski altında yaşadıkları süre boyunca, uluslararası topluma olan güvenlerini kaybettiler ve farklı gerilla savaşı başlatmaya hazırız diyorlar.

Yönetmen Iara Lee’nin yeni filmi, sömürgeciliğin asla son bulmadığı topraklarda yaşayan çöl halkının umutlarını dile getirmesini ve işgal altındaki yaşamda var olan gündelik şiddeti inceliyor…

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.