Filtre: "Kanada"

Derleme: Amerika’da Neler Oluyor?

Derleme: Amerika’da Neler Oluyor?

Haberler 14.09.2017 - 06:00

ABD’de gündem öyle hızlı tırmanıyor ki takip etmek giderek zorlaşıyor. Charlottesville bütün dengeleri değiştirdi. Sadece Alt-Right’ı püskürtmekle kalmadı, aynı zamanda Trump döneminde ilk defa kitlesel düzeyde organik ve otonom bir direniş sürecinin başlangıcını da beraberinde getirdi. Ana akım medyanın, merkezcilerin ve liberallerin bu kadar hiddetlenmesine şaşmamak gerek. Heather Heyer’in birDevam »

Kanada’nın 150. Doğumgünündeki Davetsiz Misafirler: Kanada’nın Yerli Halkları

Kanada’nın 150. Doğumgünündeki Davetsiz Misafirler: Kanada’nın Yerli Halkları

Makaleler 17.08.2017 - 06:00

Kanada kuruluşunun 150. yıldönümünü kutluyor, gerçekleştirilen sayısız etkinlik ve ulusal basın yayın organının da seferber edilmesi sayesinde tüm Kanada ayakta. Kanadalılar bir yandan yıl boyu süren kutlamaların keyfini çıkarırken yerliler resmi anlatıya meydan okuyorlar. Kanada, 1867’de 4 eyaletin birleştirilmesi yoluyla resmi olarak kuruldu. New Brunswick, Nova Scotia, Ontario ve Quebec.Devam »

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Diğer, Makaleler 03.01.2017 - 05:00

Honduras’ta her sene onlarca eylemci, insan hakları savunucusu katlediliyor. Geçtiğimiz sene 3 Mart’ta, çevre ve insan hakları eylemcisi ve yerli halkı lideri Berta Caceres, kendi evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Caceres’in kızı annesinin ölümünden Berta Caceres’in protesto ettiği hidroelektrik şirketini ve devleti sorumlu tuttu.[1]http://isyandan.org/haberler/honduras-kizi-berta-caceres-suiskastinda-devletin-suc-ortagi-oldugunu-acikladi/ Bu yazı yoksul yerliDevam »

Kanada: Binler Kinder Morgan Boru Hattının Genişletilmesine Karşı Yürüdü

Kanada: Binler Kinder Morgan Boru Hattının Genişletilmesine Karşı Yürüdü

Diğer, Haberler 21.11.2016 - 05:00

Binlerce eylemci, Vancouver Belediye Sarayı önünden başlayan bir yürüyüşle, Kinder Morgan TransMountain boru hattının genişletilmesini içeren planın hükümet tarafından geri çevrilmesini talep etti. Federal hükümetin planla ile ilgili Aralık ayında karar vermesi bekleniyor. Boru hattı genişletilirse Edmonton ve Burnaby arasındaki hat uzunluğu ikiye katlanacak ve kapasitesi günlük 300 bin varildenDevam »

Kanada: Six Nation Dakota İle Dayanışmak İçin Yol Kesti

Kanada: Six Nation Dakota İle Dayanışmak İçin Yol Kesti

Haberler 16.11.2016 - 05:00

Kanada’da Six Nation (Altı Ulus) örgütünden eylemciler Dakota boru hattına karşı direnen Sioux Kabilesi ile dayanışmak için yolları kestiler.   Ellerinde “DAPL’a Hayır” ,”Su Yaşamdır” dövizleri ile yürüyüp yoldan geçenlere bildiri dağıttılar. Yol kesme eylemi sonucu uzun araç kuyrukları oluştu. Yoldan geçenlere eylemin amacını ve yerli mücadelesinin sınırları aşan birDevam »

Kanada: Labrador Halkından Eylemciler Baraj Projesine Karşı Açlık Grevinde

Kanada: Labrador Halkından Eylemciler Baraj Projesine Karşı Açlık Grevinde

Diğer, Haberler 24.10.2016 - 06:00

Kanada’nın doğusunda yer alan Newfoundland ve Labrador eyaletinin yerli halkları çevreyi tehdit eden ve inşaatı tamamlanmak üzere olan Lower Churchill hidroelektrik projesine karşı mücadeleyi yükseltiyor. Seslerini duyuramayan eylemcilerden dördü açlık grevine girdi. 19 Ekim’de de 100’ün üstünde eylemci baraj inşaatı önünde barikat kurarak işçileri içeri almadı. Baraj nedeniyle yerliler içinDevam »

Kanada: Tutuklu Göçmenler Süresiz Açlık Grevine Başladılar

Kanada: Tutuklu Göçmenler Süresiz Açlık Grevine Başladılar

Haberler 15.07.2016 - 06:00

Kanada, göçmenlere karşı süresiz tutuklama politikası ile Batı ülkeleri içinde tektir. Tutuklanan göçmenlerin üçte ikisi yüksek güvenlikli cezaevlerinde (F tipi cezaevlerinde) tutulmaktadırlar Ottowa Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde kalan 60 göçmen Perşembe günü süresiz açlık grevine başladı. Açlık grevindekiler Kanada’nın göçmenleri süresiz tutuklama politikasını protesto ediyorlar. Göçmenler, Kamu Güvenliği Bakanı ile süresiz tutuklama ve yüksek güvenlikliDevam »

Kanada: Evsizler Boş Binayı İşgal Etti

Kanada: Evsizler Boş Binayı İşgal Etti

Haberler 14.07.2016 - 06:00

Evsizleştirmeye Karşı İttifak, konut sorununa dikkat çekmek için yapılan yürüyüşün sonunda Vancouver Burnaby’de yıkılıp yerine gökdelen yapılması planlanan boş binayı işgal etti. İşgalden sonra yayınladıkları bildiri ile tüm evsizleri işgal eylemine katılmaya davet ettiler. Olay yerine gelen polis işgalcileri gözaltına almaya kalkışınca, işgalciler binanın girişine barikat kurarak polise direndiler. Direniş sonucu polisDevam »

Kanada: Eylemciler Attawapiskat İntiharlarına Dikkat Çekmek İçin Toronto Yerli ve Kuzey İşleri Ofisini İşgal Etti

Kanada: Eylemciler Attawapiskat İntiharlarına Dikkat Çekmek İçin Toronto Yerli ve Kuzey İşleri Ofisini İşgal Etti

Haberler 15.04.2016 - 06:00

Idle No More ( Daha Fazla Atıl Kalmayacağız) ve Black Lives Matter hareketlerine üye en az 20 eylemci Attawapiskat yerli toplumunda hızla yükselen intihar oranlarına dikkat çekmek ve federal hükümetin derhal harekete geçmesini sağlamak için 13 Nisan Çarşamba günü Toronto’daki Kanada Yerli ve Kuzey İşleri Ofisini (Indigenous and Northern Affairs CanadaDevam »

8 İlk Ulus Anlaşma’sından Jack Askoty Site C şantiyesi için kesilen kadim ağaçlardan birinin kökü üzerinde duruyor. (Yvonne Tupper / Facebook)

Kanada: İlk Uluslar Topraklarını İşgal Eden Site C’yi Durdurmayı Amaçlıyor

Haberler 12.01.2016 - 06:00

8 Üyeli Anlaşma’yla yaklaşık değeri 9 milyar $ olan mega baraj İlk Uluslar’ın rızası olmadan inşaa edilmiş olacak. Az sayıdaki Yerli protestocu işgal edilen topraklar üzerinde tamamlanmak üzere olan mega baraj inşaatını yapan Site C’yi durdurmaya çalışıyor. 9 Milyar $’lık baraj inşaatı projesi Fort St John yakınlarında dört aydır devamDevam »