Kanada: Ottawa’da Faşistlere Karşı Zafer

30 Eylül Cumartesi faşist gruplara ve taraftarlarına karşı büyük bir zafer kazandık.  Örgütlendiğimizde kitlesel olarak onlardan fazla olduğumuzu gördük. Onları, Parlamento Tepesi’nin küçük bir köşesine sıkıştırdığımız zaman düzinelerce teçhizatlı polisin arkasına sığınmak zorunda kaldılar.

Irkçı ve göçmen karşıtı grubun toplanmasına izin vermeyen ve göçmenleri rahatsız edenlere karşı Anti-faşist militanların ilk buluşmalarına katılan genç ve yaşlılardan oluşan  200’den fazla kişiye teşekkür ederiz. Kuzey Muhafızları ve Gururlu Çocukları’nın “güvenlik ayrıntısı” etkisizdi ve onlar anti-faşistlerin kendi alanlarına girmesini dehşet içinde izlediler. Ağır silahlı polisler yaklaşık 25 kişi olan grubu sıkıştırıldıkları küçük bir alanda  savunmak için geldiler.

Miting katılımcıları arasında, Kanada’daki neo-nazi gruplarla yakın zamanda yaşanılan çatışmalarda yeralanların yanısıra  bölgedeki Müslüman topluluklar gibi faşist şiddetten en çok etkilenen Myanmar’ın Rohingya halkı, trans, queer,  toplulukları temsilen insanlar da mevcuttu. Myanmar’ın Rohingya halkı toplumumuzda bulunan ırkçı şiddetin temel nedenleri hakkındaki analizlerini paylaştılar. Herkesin dayanışmaya katılması ve birleşik bir cephe kurulması için çağrı yaptılar.

Konuşmacılar arasında Bağımsız Yahudilerin Sesleri’nden yazılı bir bildiri okuyan Evrensel Müslümanlar / OVUM temsilcisi de bulunmaktaydı. Ayrıca Mohammad Ali (Toronto) tarafından gerçekleştirilen hip hop performansının yanı sıra eylemciler Brian Mcdougall, Hassan Husseini ve OAF üyeleri de konuşma yaptılar.

Örgütlülüğümüz ve disiplinimiz sayesinde, herhangi bir yaralanma, tutuklama veya ciddi bir olay yaşanmazken, aynı zamanda militan bir çatışma yürüttük. Bu zemin üzerinden kazandığımız tecrübeyle bir dahaki sefere daha iyi mücadele edebiliriz!

Eyleme katılıp bunu mümkün kılan herkesi kutlarız. Bizler, devam etmeniz için size cesaret veriyor ve yeni mücadelelere katılmanız için çağrıda bulunuyoruz. Faşist şiddet tehdidi tamamen ortadan kalkana kadar örgütlenmeye, halka ulaşmaya, mitingler düzenleyip diğer eylem biçimleriyle yeni örgütlenmeler kurmaya devam edeceğiz.

Ve son olarak, Fredericton, Québec, Peterborough, Niagara, Windsor, Surrey ve St-Bernard-de-Lacolle ve diğer şehirlerdeki ırkçı hareketlere karşı koyan, onları durduran tüm yoldaşlarımıza sesleniyoruz. Bu ırkçı grupları sokakta  durdurmaya çalışırken tutuklanmış ve şiddete maruz kalmış herkesle dayanışma çağırıyoruz!

Kaynak: http://www.redspark.nu/en/imperialist-states/victory-against-the-fascists-in-ottawa/

 

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.