Devrimci Tutsaklar Onurumuzdur

Գերաւորուած յեղափոխականները մեր արժանապատութիւնն են…

Hewale meye şoresgere gırtigiye rumeta mene…

Devrimci tutsaklar onurumuzdur…

oscar-lopez-rivera

Oscar Lopez; Porto Riko’nun bağımsızlığını savunduğu için 34 yıldır cezaevindedir. Lopez, başta sağlık politikaları olmak üzere, istihdam politikaları ve polis vahşeti alanlarında çeşitli toplum mücadelelerinde aktif oldu. Porto Riko Ulusal Silahlı Kurtuluş Güçleri’nin (FALN) kurulmasında çalıştı. 1975 yılında, yoldaşları ile birlikte, yeraltına inmek zorunda kaldı. 29 Mayıs 1981 tarihinde yakalandı.


 leonard_peltier

Leonard Peltier, Amerikan Yerli Hareketi sembolüdür. Halen cezaevindedir.  Amerikan Yerli Hareketi’ne (AIM) katılmış işsizlerin, alkoliklerin ve evsizlerin sorunlarıyla yakından ilgilenmiştir.  Amerikada’ki Yerli halkın sorunlarına dikkat çekmek ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi için 1972 yılında Washington DC’de bulunan Yerli İşleri Binası işgalinde yer almıştır.  26 Haziran 1975 yılında yakalanarak, Güney Dakota’da 2 FBI ajanını öldürdüğü iddiasıyla işlemediği bir suçtan mahkum edilmiştir.


mumiaMumia Abu Jamal,  Kara Panter üyesi gazeteci, katılmadığı bir eylemde bir polisi öldürdüğü iddiasıyla 1981 yılında idam cezasına çarptırıldı. 2011 yılında en büyüğü ABD’de düzenlenen 20.000 kişilik miting olan destekçileri tarafından düzenlenen eylemler sonrası  idam cezası ömür boyu hapis cezasına çevrildi. Halen tutuklu bulunan Abu Jamal diyabet hastası ve sağlık durumu kötüye gidiyor.


palmera

Ricardo Palmera, FARC yöneticisi, Uluslararası İlişkiler Sorumlusu. Ekvador’un başkentinde BM temsilcisi ile görüşmeye gittiği zaman gizli bir operasyon ile yakalanıp Kolombiya’ya götürüldü. 2004 yılında ABD’ye verildi. ABD’de ömür boyu hapis cezası aldı. FARC’ın barış görüşmelerindeki 5 kişilik heyet içinde var.


sonya

Omaira Rojas Cabrera (kod adı: Sonia), Kolombiya Silahlı Devrimci Kuvvetleri, FARC’ın kadın komutanlarından. Yoksul bir Kolombiyalı köylü ailesinin çocuğu olarak lise öğrenimini terk ederek FARC’a katılmıştır.  2004 yılında tutuklanmış ve ardından ABD’ye verilmiştir. 2007 yılında ABD’de 16 yıl hapis cezası almıştır.


khalida_jarar

Khalida Jarar, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, 2 Nisan sabahı evinden alınarak İsrail mahkeme kararı olmaksızın idari hapis cezası ile tutukladı. Khalida Jarrar yoksul ve marjinal insanlara destek olan, işçiler için sendikal haklar, ekonomik ve sosyal politikalarda adalet için çalışan bir liderdi. Jarrar, aynı zamanda Filistin Yasama Meclisi’nde milletvekili idi.


leader_ahmed_saadat

Ahmet Saadat, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi, İsrail’in Faşist Turizm Bakanı Zevi’nin cezalandırılmasına istinaden Filistin Yönetimi tarafından 2002 yılında tutuklandı. 2004 yılında Saadat’ın kaldığı Eriha cezaevine İsrail baskın düzenledi, 10 saat süren çatışma sonrası Saadat İsrail’de ki özel güvenlikli bir hapishaneye götürüldü. 2012 Yılında yaptığı açlık grevine kadar ağır tecrit koşullarında tutulan Saadat halen cezaevindedir.


nancy-gilvonio

Nancy Gilvanio, Tupac Amaru Devrimci Hareketi (MRTA) Peru. Peru’da tutsakları özgürleştirmek için Meclis’i işgal etmeye hazırlanan MRTA birliğine karşı yapılan operasyon kapsamında 30 Kasım 1995’te MRTA liderlerinden biri olmakla suçlanarak tutuklandı. 1996 yılında MRTA’nın  6 ay süren Japon Elçiliği işgali eyleminde serbest bırakılması istenen 500’e yakın tutsaktan biriydi. Halen cezaevindedir.


abimel_guzman

Abimel Guzman, Felsefe profesörü,  Peru Komünist Partisi (Aydınlık Yol) kurucularından, Başkan Gonzalo olarakta bilinir. Guzman’nın yakalandığı dönemde PKP (Aydınlık Yol)’un yaklaşık 25.000 kişiden oluşan gerilla gücü vardı. Guzman 1992 yılında Peru’nun başkenti Lima’da  yakalandı. Bir kafes içinde basına teşhir edilmek istendiği zaman yumruğunu kaldırıp yaptığı konuşma halen hafızalardadır. Yargıçların maskeleri ve seslerinin değiştirildiği olağan üstü mahkemeler sonucu ömür boyu hapis cezasına mahkum oldu.


tamek3

Ali Salem Tamek, Sahra Arap Demokratik Halk Cumhuriyeti’ndeki faaliyetlerinden dolayı Fas’ta tutsak edildi. Daha öncede  Batı Sahra’nın bağımsızlığı faaliyetlerinden dolayı defalarca tutuklanmıştı. Fas hükümeti onu, POLİSARİO (Batı Sahra Kurtuluş Cephesi) üyesi olmakla suçlamaktadır.  Mart ayında cezaevi koşullarının düzeltilmesi için açlık grevi yapan Tamek halen cezaevindedir.


meksika

Dr José Manuel Mireles, Meksika, Michoacan Öz Savunma Güçlerinin kurucularındandır. Meksika’da devletle birlikte çalışan uyuşturucu kartelleri ve mafyaya karşı güvenlik güçlerini yetersiz bulan yerel halkın, şiddete karşı örgütlenme sürecini başlatanlardan biridir. Devletin öz-savunma örgütlenmelerini dağıtma politikasının sonucu olarak arabasına uyuşturucu konularak komplo kurularak tutuklanmıştır.


meksika1

Nestora Salgado, Meksika Öz Savunma güçlerinin yerel komutanlarından biridir. 2014 Ağustos ayında Guerrero Eyaleti’nde devletle birlikte çalışan uyuşturucu kartelleri ve mafyaya karşı yerli halkın örgütlenme faaliyetlerinde önemli bir rol oynamıştır.


nadia_kızıltugaylar

Nadia Desdemona Lioce, Kızıl Tugaylar-Savaşan Komünist Partisindendir. 23 Ekim 2003’te İtalya’da ve Mısır’da ki pek çok şehirde yapılan operasyonlar sonucunda tutuklanmıştır. Kendilerini takip eden polisle girdikleri silahlı çatışma sonucu yoldaşı Mario Galesi hayatını kaybetmiş kendiside bu eylem sırasında tutuklanmıştır. Çalışma Bakanı Antonio Bassolino’nun danışmanı avukat Massimo D’Antona’nın cezalandırıldığı eylemden dolayı ömür boyu hapis cezası almıştır.


mondari_kızıltugaylar

Roberto Morandi, Kızıl Tugaylar-Savaşan Komünist Partisi üyesidir.23 Ekim 2003’te İtalya’da ve Mısır’da ki pek çok şehirde yapılan operasyonlar sonucunda tutuklanmıştır. Çalışma Bakanı Antonio Bassolino’nun danışmanı avukat Massimo D’Antona’nın cezalandırıldığı eylemden dolayı ömür boyu hapis cezası almıştır.


hindistan

GN Saibaba, Delhi Üniversitesi’nde öğretim görevlisiydi.  9 Mayıs 2014 tarihinde Hindistan Komünist Partisi (Maoist) üyesi olması iddiası ile  tutuklandı. Yoksul bir hayattan gelip çalışan ve yoksul halkın hakları için mücadele eden bir devrimcidir. Devrimci Demokratik Cephe içindeki faaliyetlerinden dolayı öne çıkmıştır.


sontakke_hindistan

Angela Harish Sontakke, Hindistan Komünist Partisi (Maoist) üyesi olması iddiası ile  2011’de tutuklanmıştır. Kadın cezaevinde tutsakken, hücrelerine kamera yerleştirilmesini protesto etmek için açlık grevi yapmıştır. Açlık grevi sonrası tecrit hücresine alınan Sontakke için cezaevi yetkilileri onun bir “Naxal” olduğu için  tecrit hücresine alındığını söylemiştir. Kefaletle serbest bırakılması için mücadeleler sürmektedir.


yunanistanAndreas-Dimitris Bourzoukos, Antonis Stamboulos, Argyris Ntalios, Dimitris Politis, Fivos Harisis, Giorgos Karagiannidis, Grigoris Sarafoudis ve Yannis Michailidis. Yunanistan’da kriz sonrası gelişen şehir gerillası mücadelesinde tutsak düşen Ateş Hücreleri İttifakı savaşçılarıdır. F tipi cezaevlerine nakledilmelerini açlık grevi direnişi ile protesto etmişlerdir.


debbie_2S

Debbie Vincent, İngiltere’den Hayvan Hakları eylemcisidir. Huntingdon Yaşam Bilimleri adlı hayvanlar üzerinde vahşi deneyler yapan laboratuvarın kapatılmasına yönelik kampanya sırasında, şirketi tehdit eden e-postalar attığı gerekçesi ile 2014 yılında  6 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır. Mahkemede son söz olarak “İnsanların, hayvanların ve doğanın yaralandığı baskıcı ve adaletsiz sistem var olduğu sürece niye korkalım. İnsanlar artık yeter! deyip direndiği zaman bu dünya daha güzel oluyor. Bilirsiniz bir söz vardır. “Savaşırsan kaybedebilirsin, savaşmazsan zaten kaybetmişsindir”


verimagen

Victoria Gomez, İspanya Komünist Partisi (Yeniden İnşa) militanlarındandır. 2000 yılında Fransız polisinin İspanyol polisi ile işbirliği yapması sonucu Fransa’da tutuklanmıştır. Daha öncede komünist faaliyetlerinden dolayı defalarca tutuklanıp hapis yatmıştır. Son tutuklama ile birlikte 1 ekim Anti-faşist Direniş Grubu (GRAPO)’nun bir eyleminden dolayı 7 yıl hapis cezası aldı. Ayrıca sonuçlanmamış iki davası daha var.


wilma

Wilma Tiamzon, Benito Tiamzon, Filipinler Komünist Partisi- Yeni Halk Ordusu. 22 Mart 2014 tarihinde tutuklanmışlardır. Sürgünde bulunan Jose Maria Sison’dan sonra Parti’nin Filipinlerde önde gelen önemli isimlerindendirler. FKP hükümetle sürdürdüğü barış görüşmeleri için ikisinin de serbest bırakılmalarını talep ediyor. Hükümet, onların “görüşmeleri sürdüren temsilcilerin tutuklanmayacağına” ilişkin varılan anlaşma kapsamına girmediklerini iddia ediyor.

Haber: isyandan.org

Hiç Yorum Yapılmamış

  1. Pingback: Hayat Bekliyor: Batı Sahra’da Referandum ve Direniş [Belgesel Film]

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.