Sri Lanka: Ordu Semineri, Tamil Direnişi ve Soykırım Politikaları

Sri Lanka Ordusu Kasım 2008 sonbaharında Tamil bölgesine kara, deniz ve hava kuvvetlerini kullanarak ağır bir saldırı başlattı. 2009 yılının mayıs ayına kadar süren savaşta Tamil Halkı Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları öncülüğünde stratejik olarak büyük bir hata yapıp cephe savaşını seçmelerine rağmen olağanüstü bir direniş sergiledi.

ABD gözetiminde Çin tarafından modern silahlarla donatılan Sri Lanka ordusu ABD- AB- Rusya- Çin, Hindistan ve BM’in ortak mutabakatı sonucu Tamil Elam Kurtuluş Kaplanlarını (LTTE)’nı askeri olarak ezme kararı aldı. Filistin, Kürdistan, Kolombiya, Sri Lanka, Filipinler vs. silahlı halk hareketleri ortak mutabakatla ya düzen içine çekilmeye yada askeri olarak ezme politikası hayata geçiriliyordu.

Dünyanın gözü önünde Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları’nın sivilleri canlı kalkan olarak kullandığı yalanını BM merkezli bu ülkelerin sivil toplum kuruluşları sürekli gündemde tuttular. Elleri serbest kalan Sri Lanka devleti nihai çözümü  toplama kamplarını Tamil Halkına dayattı.

Yıllardan beri kendi kendini yönetme yeteneği kazanmış ve özgürlüğü yaşamış bir halkın Sri Lanka Ordusunun kendisine neler yapacağını bildiği için Tamil Kaplanlarının bulunduğu bölgede kalmak istemesini “canlı kalkan” olarak değerlendirmişlerdir.

Yeni dönemin kitleselleşmiş halk hareketi haline dönüşmüş eşitlik ve adalet isteyen hareketlere, egemenlerin yaklaşımına çok canlı bir örnek teşkil etmektedir yaşananlar.

Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları lideri Velupillai Prabhakaran saldırı başladığı zaman “Vur kaç taktikleri ile bu saldırıya direneceğiz ve sonuna kadar savaşacağız” demişti.

TAMİL BİRLEŞİK CEPHESİ milletvekili Chandrakanthan Chandraneru, “Sri Lanka politik bir çözüm aramıyor. Doğuda halk nasıl özgürce konuşamıyorsa kuzeyde de aynı şey olacak. Herkes doğunun bir açık cezaevi olduğunu biliyor”  demişti.

Emperyalist devletlerin tarihlerinden süzerek öğrendikleri toplama kampları stratejisini günümüzde Gazze’de uygulayan İsrail ve ülkenin her yanını boş FEMA kampları ile doldurup olası bir ayaklanmaya hazırlanan ABD’nin çözümü yaygınlaşmaya başlamıştı. Sri Lanka ve eş zamanlı Afganistan Swat vadisinin bombalanması bunun yeni uygulama alanları olarak ortaya çıkmıştı.

Kitlesel kapatma, kitlesel hapsetme! Gizli cezaevleri, toplama kampları ve hapishane gibi mülteci kampları.

Kesin çözüm olarak katliam ve soykırım politikaları şehirlerin ve kasabaların bombalanması ile uygulanmıştı.

Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği'nin uydu fotoğrafları. sol altta birinci foto 6 Mayıs 2009, ikinci foto 10 Mayıs 2009 tarihli

Amerikan Bilimsel Gelişme Birliği’nin uydu fotoğrafları. sol altta birinci foto 6 Mayıs 2009, ikinci foto 10 Mayıs 2009 tarihli

 

 

Sri Lanka Ordusu en büyüğü 300.000 kişilik olan etrafı dikenli tellerle çevrilmiş toplama kampları inşa etmiştir. Toplam Tamil nüfusunun 2,5 milyona yakın olduğu düşünüldüğünde Sri Lanka devleti tüm Tamilleri toplama kamplarına doldurup Tamil Elam Kurtuluş Kaplanlarının katliamdan kurtulmuş politik askeri önderleri de yok etmek istemiş, Tamil Halkınında toplu olarak cezalandırmıştır.

Resim4

Resim3

 

 

 

 

 

 

 

Tamil toplumun politik ve kitle önderlerini kitlesel olarak infaz ederek Tamil toplumunu politik, askeri ve entellektüel birikimini yok etmek istemiştir.

transcript3

chanal4_sl2bwar2bcrimes

 

 

 

 

 

 

Diasporadaki Tamil Halkı, Hindistan Sri Lanka’ya sevk edilen askeri araçları Tamil Nadu eyaletindeki ateşe verdi.  ABD, Kanada, Avrupa ve Avustralya’da yollar otobanlar kesildi. Tamil Halkı soykırımın ardındaki güçleri gücü ve örgütlülüğü oranında teşhir etti . Sorunu gündeme taşıma çabası içinde oldu.

imagesTamil_protest_blocks_Gardiner_Expressway

 

Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları (LTTE) “ Tamil halkı özgürlük ve adalet istediği zaman aldığı karşılığı hiçbir zaman unutmayacak! Son savaşçımıza kadar savaşacağız! Asla teslim olmayacağız!” açıklaması ile tüm dünyaya teslim olmayacakları ve direnecekleri mesajını vermişti.

Katliamın belgeleri sonradan ortaya çıktı. İngiliz Kanal 4 televizyonu Srilanka’nın Ölüm Tarlaları adlı belgeselle yaşananları belgeledi ve kamuoyu ile paylaştı.

 

Tamil kaynakları yayınladıkları foto ve videolarla katliam ve soykırım belgelerini tüm dünyaya göstermişlerdir.

Katliam ve soykırım sonrası askeri işgal altında yapılan seçimlerde Tamil Elam Kurtuluş Kaplanlarına yakınlığı ile bilinen Tamil Ulusal İttifakı bölgede ki en yüksek oyu aldı. Tamil Halkı en olumsuz koşullarda direnişini sürdürmektedir. Katliam ve soykırımın sorunu çözemediğinin pratik göstergesi olarak karşımıza çıkmıştır.

Haber: www.isyandan.org

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 Yorum

  1. Pingback: İsyandan – Filistin, Azawad, Kürdistan, Oromo, Moro, Nijer Deltası; Şimdide Belucistan Direniş Sürüyor

  2. Pingback: Sri Lanka: Bu Yılki Savunma Seminerine 62 Yabancı Delege Katılıyor

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.