Filtre: "Tamil"

Sri Lanka’da Tamiller ve Müslümanlar Rohingya (Arakan) İçin Yürüdü

Sri Lanka’da Tamiller ve Müslümanlar Rohingya (Arakan) İçin Yürüdü

Haberler 26.09.2017 - 06:00

Sri Lanka’nın kuzeyinde bir bölge olan Manaar’da, Tamiller ve Müslümanlar Myanmar’daki Rohingya halkı ile dayanışmak için yürüdüler. Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen askeri saldırılar nedeniyle Rohingya’da yüzbinler göçe zorlanmıştı. Sri Lanka’daki Tamiller ile Myanmar’daki Müslümanların içinde bulundukları koşullar benzerlik gösteriyor. Her iki ülkede de Budizm baskın din ve Budist rahipler farklı diniDevam »

Sri Lanka: Polisin Tamil Gençleri Katletmesini Protesto Eden Öğrenciler Yol Kesti

Diğer, Haberler 26.10.2016 - 06:00

Sri Lanka Jaffna Üniversitesi öğrencileri 24 Ekim Pazartesi günü, iki Tamil öğrencinin polis tarafından katledilmesini protesto etmek için yürüdüler. Öğrenciler A9 otobanını trafiğe kapattılar ve Jaffna Bölge Sekreterliği’ne hükümetten cinayetlerin aydınlatılmasını, polislerin cezalandırılmasını talep ettikleri dilekçeyi teslim ettiler. Ülkedeki altı Tamil politik partisinin de cinayetleri protesto etmesi bekleniyor. Cinayetler Jaffna’daki militarizasyonaDevam »

Malezya’da Sri Lanka Heyetine Tamil Saldırısı

Malezya’da Sri Lanka Heyetine Tamil Saldırısı

Diğer, Haberler 06.09.2016 - 06:00

4 Eylül Pazar günü, Tamil Kaplanları sempatizanı olduğu iddia edilen beş eylemci, Malezya’daki Kuala Lumpur Uluslararası Hava Limanında Sri Lanka Yüksek Komiserine saldırı gerekçesi ile tutuklandı. Polis tutuklanan eylemcilerle ilgili bilgi vermekten kaçındı. Tamil eylemcilerin, Sri Lanka’dan gelen bakan ve heyetini karşılamak üzere hava limanında bekleyen Ibrahim Sahib Ansar’a yaklaştıkları veDevam »

Tamil Tutsakların Mücadelesi Devam Ediyor

Tamil Tutsakların Mücadelesi Devam Ediyor

Haberler 18.01.2016 - 06:00

İnsan hakları örgütleri Sri Lanka’nın şimdiki Başkanı Sirisena göreve geldikten sonra da Tamil tutsaklara yönelik hak ihlallerinin, işkence ve tecavüzün devam ettiği uyarısında bulunuyor. On altı senedir hapis yatan Valayuthan Varatharajan, 25 Eylül 2015’te Sri Lanka ile ilgili önergenin Birleşmiş Milletler’den geçmesinden sadece üç gün önce acele bir kararla oDevam »

Lanka Sama Samaja Partisi logosu

Rohini Hensman: Sri Lanka’daki İç Savaşta Sosyalistlerin Rolü (I)

Makaleler 17.12.2015 - 06:00

Sri Lanka’da 26 yıl süren iç savaşın tüyler ürperten finali, savaş bölgesinde sıkışan sivillerin kötü durumu için oldukça endişe uyandırdı ve uluslararası dikkatleri üzerine çekti. 70.000’nin üzerinde kaza kurbanının olduğu iddia edilirken pek çok kişi ilk kez bir çatışmadan haberdar oldu. Ama herkes savaşın nedenlerini açıklamak yerine önceden alınacak tedbirlerleDevam »

Sri Lanka hapishanelerinde yıllarca bazıları ölümle sonuçlanan şiddetli isyanlar meydana geldi

Sri Lanka: Tamil Tutsaklar Özgürlük Talebiyle Açlık Grevinde

Haberler 14.10.2015 - 06:00

Sri Lanka’daki haklarında herhangi bir suçlama olmaksızın 1990’lar dan beri cezaevinde olan Tamil tutsaklar, özgürlük talebiyle açlık grevine başladılar. Colombo, Anuradhapura, Jaffna ve Kandy hapishanelerinde 223 tutsak açlık grevine katıldı. Tutsakların  büyük bir bölümü  savaşı kaybeden Tamil Kaplanları ( Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları) ile bağlantılı oldukları şüphesiyle tutsak edilmiş durumdadır. TamilDevam »

Sri Lanka: Ordu Semineri, Tamil Direnişi ve Soykırım Politikaları

Sri Lanka: Ordu Semineri, Tamil Direnişi ve Soykırım Politikaları

Makaleler 29.06.2015 - 06:00

Sri Lanka Ordusu Kasım 2008 sonbaharında Tamil bölgesine kara, deniz ve hava kuvvetlerini kullanarak ağır bir saldırı başlattı. 2009 yılının mayıs ayına kadar süren savaşta Tamil Halkı Tamil Elam Kurtuluş Kaplanları öncülüğünde stratejik olarak büyük bir hata yapıp cephe savaşını seçmelerine rağmen olağanüstü bir direniş sergiledi. ABD gözetiminde Çin tarafındanDevam »

Sri Lanka: Küçük Ödünlere Rağmen Tamiller Hala Zulüm Altında

Sri Lanka: Küçük Ödünlere Rağmen Tamiller Hala Zulüm Altında

Haberler 21.05.2015 - 05:00

  Küresel Tamil Forumu (KTF) 1 Mayıs’ta Sri Lanka’nın yeni cumhurbaşkanı Maithripala Sirisena idaresinin ilk ayını değerlendiren bir bildiri yayınladı. Sirisena, Ocak ayında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, Tamil halkına karşı soykırım savaşına başkanlık eden ve onları askeri işgal altında tutmakla görevli olan Mahinda Rajapaksa’yı mağlup etmişti. KTF, parlamentonun gücünü artırmak veDevam »