Japon Kızıl Ordusu

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.

If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.

Unbalanced start tag short code found before:

“70’li ve 80’li yıllar boyunca Japon hükümeti ve monarşiyi devirmeye adanmış olarak Fusako Shigenobu tarafından 1971 yılında kurulmuştur. Fusako, militan yeni sol komünist bir örgüt olan Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF)”

0301_02

Japon Kızıl Ordusu (JRA),**Japanese Red Army/** 70’li ve 80’li yıllar boyunca Japon hükümeti ve monarşiyi devirmeye adanmış olarak Fusako Shigenobu tarafından 1971 yılında kurulmuştur.

Fusako, militan yeni sol komünist bir örgüt olan Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) **Red Army Faction/**içinde, öne çıkan üyelerden biriydi. 1970 yılında Birleşik Kızıl Ordu’yu (URA)**United Red Army/** oluşturmak için Maoist bir grupla birlikte bir ekip oluşturdu.

Büyük tasfiyeden sadece birkaç ay önce, bir hafta süren bir polis kuşatması başladı ve geride on iki ölü üye bıraktı. Fusako Shigenobu ve birkaç üst düzey üye Uluslararası Devrimci Dayanışma’yı tanıtmak için Lübnan’a taşındı. JRA, Dünya çapında farklı devrimci örgütleri birleştirmeyi amaçlayan bir harekettir. Japon Kızıl Ordusu’nu başlatmak sebebiyle URA’da olan Shigenobu için, Ortadoğu’ya ulaştmasından bir süre sonra, coğrafi ve ideolojik farklılıklar baş gösterdi. O, aynı zamanda Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC)**Popular Front for the Liberation of Palestine/** örgütünün müttefikiydi.

fusako-shigenobuFusako Shigenobu 1945 yılında Tokyo Setagaya’da doğdu. Babası bir öğretmendi ve 2. Dünya Savaşı sırasında Mançurya’da konuşlanan Japon İmparatorluk Ordusu’nda Binbaşı olarak görev yapmıştı. Fusako, Meiji Üniversitesi’nde öğretim görürken aktivizmle ilgilenmeye başladı. Japonya’da sol ideoloji o zamana dek (dünyanın geri kalanı ile birlikte) üniversite kampüslerinde yaygın idi. Öğretim harçlarına yapılan zamları protesto eden Fusako, hızla yeni sol hareketin saflarında yükseldi ve onların üst düzey liderlerinden biri haline geldi. Daha sonra Fusako Shigenobu dünyanın en korkulan kadın militanlarından biri olarak yargılanacaktı.

Örgütün sorumluluğunda çok sayıda şiddet eylemi gerçekleştirildi. 1972 yılında üç üye Tel Aviv’deki Lod Havaalanı’na (şimdiki adı Ben Gurion Havaalanı) yürüyerek girdi; silahların ve el bombalarının kullanıldığı eylemde 26 kişi ölmüş ve 80 kişi yaralanmıştı. Eylemi gerçekleştirenlerden ikisi olay yerinde öldürülmüş, diğer eylemci Kozo Okamoto ise sağ olarak ele geçirilip tutsak edilmişti.

Örgüt 1973 yılında Tokyo’dan Paris’e gitmekte olan JAL uçağını kaçırmış ve Kozo’nun serbest bırakılmasını talep etmiştir. Örgütün bu talebi reddedilince uçak Libya, Bingazi’ye indirilmiş, mürettebat ve yolcular serbest bırakıldıktan sonra patlatılmıştır. JRA, 70’li ve 80’li yıllar boyunca sayısız rehin alma eyleminde yer almıştır. Lod eyleminden sonra ise dünyanın en iyi bilinen sol örgütlerinden biri haline gelmiştir.

Shigenobu, 2000 Yılı Kasım ayında Osaka’da tutuklanmıştır. Üzerinde sahte pasaport ve 9.000 dolar nakit para bulunmuştur. Japon halkı, kelepçeli elleriyle zafer işareti yapan ve “Savaşmaya devam edeceğim!” diye gazetecilere bağıran orta yaşlı bir kadın görünce şok olmuştur. Shigenobu, 2006 yılında, sahte pasaport kullanmaktan, JRA üyelerinin sahte pasaport elde etmesine yardım etmekten, planlama yoluyla adam öldürmeye teşebbüs etmekten ve 1974 yılında Lahey’deki Fransız büyük elçiliğindekilerin rehin alınmasına komuta etmekten 20 yıl hapse mahkûm edilmiştir. Onun duruşmasında, 1969 yılında TWA Flight 840 uçağını kaçıran Filistin Ulusal Konseyi’nin (FUK)**Palestinian National Council /**aktif bir üyesi olan Leyla Halid savunma yapmıştır.

2001 Yılında İkiz Kuleler’e yapılan saldırının ardından, El Cezire ve AFP kendilerine gelen isimsiz ihbarlarda saldırının JRA tarafından yapıldığını iddia etmiş olsalar da, El-Kaide ve Usame Bin Ladin’in saldırıyı üstlenmesinden sonra bu iddialar geri alınmıştır.

Örgüt üyelerinin çoğu tutuklanmış ve hapsedilmiştir. Mississippi’de yakalanarak, Jakarta’daki Amerikan Büyükelçiliği’ne düzenlenen havan toplu baskında yer almak suçundan tutuklanan Tsutomu Shirosaki, 2015 yılında Japonya’ya iade edilmiştir. Shirosaki, JRA’nın 1973’te gerçekleştirdiği Tokyo-Paris uçağını kaçırma eyleminden sonra 1977 yılında serbest kalan tutsaklardan biridir.

Japon Kızıl Ordusu bugüne kadar çeşitli film ve kitaplarda tasvir edilmiştir. Fusako  Shigenobu ve kızı Mei, 2010 yılında “Devrimin Çocukları” adlı belgesel bir filmde rol almıştır. Filmde, Shigenobu ve Alman devrimci Ulrike Meinhof’un hayat hikayeleri, Fusako’nun kızı Mei Shigenobu ve ismi açıklanmayan bir Lübnan özgürlük savaşçısının gözünden anlatılmakta. Bahsi geçen Lübnan özgürlük savaşçısı ise bugün haber ajansları için çalışan bir Japon vatandaşıdır. Fusako 2001 yılında çıkardığı “Bir Elma Ağacının Altında Verilen Doğum Kararı” adlı kitapta ise Lübnan’da çocuk yetiştirmek hakkındaki deneyimlerini kaleme almıştır.

Örgüt, Lübnan’daki tabanın kaybedildiği ve dünyanın değişen politik ortamına artık bir karşılık verilemeyeceği ifadelerini takiben dağıtılmıştır. Bugünkü halefleri ise “Rentai Hareketi” olarak bilinmektedir.

Haber: isyandan.org

2 Yorum

  1. Pingback: İsyandan – Japon Kızıl Ordusu Üyesi: 1972 Havaalanı Saldırısı Terörizm Değildir

  2. Pingback: Japonya: Eski Japon Kızıl Ordu Üyesine 12 Yıl Hapis

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.