Filtre: "Uruguay"

Uruguay: Latin Amerika Birinci LGBTİ Zirvesi Başladı

Uruguay: Latin Amerika Birinci LGBTİ Zirvesi Başladı

Haberler 15.07.2016 - 06:00

Üç gün sürecek olan Latin Amerika Birinci LGBTİ insan hakları konferansı “Şiddete Hayır’, Ayrımcılığa ve Sosyal Dışlamaya Hayır!” teması ile Uruguay’da başladı. Latin Amerika zirvesinin birinci önceliği, lezbiyen, gey, biseksüel, translar ve travestilerin yani LGBTİ bireylerin toplumdaki diğer bireyler ile eşit haklarını koruma pratiklerinin nasıl organize edileceğidir. İkinci öncelik buDevam »

Uruguay’da Genel Grev

Uruguay’da Genel Grev

Haberler 01.07.2016 - 06:00

Birlerce işçi 29 Haziran Çarşamba günü çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve daha fazla kamu harcaması talebi ile Montevideo sokaklarındaki grev ve protestolara katıldı. 28 Haziran Salı günü milletvekilleri kamu harcamalarının ertelenmesi ve bütçe kesintileri üzerine görüşmelere başladı. PIT-CNT sendikasının başkanı Fernando Pereira, işçilerin eğitim ve sağlık bütçesindeki kesintilere karşı greve çıktığınıDevam »

Uruguay: MLN-Tupamarolar “Parlamenter Darbeyi” Kınadı

Uruguay: MLN-Tupamarolar “Parlamenter Darbeyi” Kınadı

Haberler 27.04.2016 - 06:00

MLN-Tupamarolar Brezilya’daki gelişmelerle ilgili Mate Amargo dijital portalında paylaşılan ve MPP tarafından sosyal ağlarda dağıtılan bir bildiri yayımladı: MLN-Tupamarolar adalet sisteminde, iş dünyasında, büyük iletişim tekellerinin, emperyalist işbirlikçilerin çıkarlarını koruyan ve büyük çoğunluğu hakkında yolsuzluk ve rüşvet davaları açılmış olan milletvekillerinin oyları ile yapılan darbeyi kınamakta ve reddetmektedir. Mevcut durumda kıtaDevam »

Sheldon B. Liss: Şehir Gerillasının Teorisyeni, Abraham Guillén (siyasol.org)

Sheldon B. Liss: Şehir Gerillasının Teorisyeni, Abraham Guillén (siyasol.org)

Diğer 16.09.2015 - 06:00

Yazdıklarıyla Güney Amerika’daki şehir gerillası felsefesinin temelini attı. Uruguaylı silahlı devrimci örgüt Tupamaro’ların ideolojik akıl hocasıydı. Arkasında yirmi ciltten fazla eser bırakan bu Güney Amerikalı Marksistin düşüncelerine ilişkin uzunca bir özet okuyacaksınız… Siyasol’un Sunuşu Brezilyalı devrimci Carlos Marighella’yı ve onunŞehir Gerillasının Elkitabı isimli çalışmasını Türkiyeli devrimciler çok yakından tanırlar. AncakDevam »

Uruguay’da son yedi yıl içinde yapılan ilk genel grevin 31 Ağustos’a dek sürmesi bekleniyor / Fotoğraf: Nodal

Uruguay’daki Genel Grev Hayatı Durdurdu

Haberler 07.08.2015 - 18:00

Bu yılın en büyük grevini yaşayan Uruguay’da ücretlerin düşürülmesi ile ilgili kaygılarını dile getiren sendikalar greve çıktılar. Uruguay’da hükümetin planladığı beş yıllık bütçe planına karşı, yüzlerce, binlerce işçi Perşembe günü genel greve katıldı. Bu grev, son yedi yıl içinde ülkede gerçekleştirilen ilk genel grev. Diğer sendikalar genel greve katılmak için ant içerken,Devam »

J. Capelan ve T. Solo: Teorinin Ötesinde – Latin Amerika’da Sosyalizm İnşa Pratiği(2)

J. Capelan ve T. Solo: Teorinin Ötesinde – Latin Amerika’da Sosyalizm İnşa Pratiği(2)

Diğer 01.07.2015 - 06:00

Gündemdeki bir diğer konu da, Küba, Venezüella ve ALBA’yı savunan, Honduras, Ekvador veya Paraguay gibi ülkelerde darbeci hareketlere karşı çıkan rutin kampanyalar yürüten dünyanın her yerinden ve geniş bir ideolojik yelpazeden, eğer binlerce değilse, yüzlerce entelektüelin oluşturduğu İnsanlığın Savunmasında Entelektüeller Ağı’nın varlığıdır. Değişik politik hareketler arasındaki farklılıkları reddetmeden vurgulamak gerekirDevam »

Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (3)

Yeni Tarihsel Süreçte Devrim ve Karşı-Devrim (3)

İkinci Paylaşım Savaşı Sonrasından 1990’lara… Yeni tarihsel dönemin nesnel ve öznel gelişmelerine kısaca bir göz geçirmiştik. Bir önceki tarihsel döneminin kent ağırlıklı mücadele ve örgütlenme deneyimlerinin yeniden değerlendirilerek ele alınması sınıf hareketinin önünü görmesi açısından önemlidir. İkinci Paylaşım Savaşı öncesi İspanya’da anarşist şehir gerillası faaliyetleri, İkinci paylaşım savaşı döneminde işgaleDevam »