Filtre: "NKP(Maoist)"

Nepal: Chand Liderliğindeki NKP (Maoist) Artan Gıda Fiyatlarına Karşı Genel Grev Örgütledi

Diğer, Haberler 15.11.2016 - 05:00

Artan gıda fiyatlarına karşı Netra Bikram Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) tarafından örgütlenen genel grev 13 Kasım Pazar günü gerçekleşti. Genel grev (Banda) özellikle Kathmandu’da hissedildi. Polis grevi bastırmak için 213’ü sadece Kathmandu’da olmak üzere ülke genelinde 295 Maoist militanı tutukladı. Tutuklananlardan 28’i kadındı. Chand liderliğindeki Nepal Komünist PartisiDevam »

Nepal: Chand Liderliğindeki NKP (Maoist) Özel Telefon Şirketinin Kulesini Ateşe Verdi

Nepal: Chand Liderliğindeki NKP (Maoist) Özel Telefon Şirketinin Kulesini Ateşe Verdi

Haberler 13.06.2016 - 06:00

Netra Bikram Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) Ashrang-7 bölgesindeki Ncell şirketine ait bir kuleyi ateşe verdi Partinin bölge sorumlusu Krishna Wagle özel telekomünikasyon şirketinin vergi ödemeyerek gayrimeşru zenginliğini arttırması nedeniyle şirketin bir kulesinin ateşe verildiğini açıkladı. Polis parti militanlarının kuleyi petrol ile ateşe verdiğini belirtti. Partinin bölge sorumlusu Wagle,Devam »

g]kfn aGbsf] k|efj
g]skf dfcf]jfbLn] cfXjfg u/]sf] g]kfn aGbsf] sf/0f ;fj{hlgs oftfoftsf ;fwg sd rn]sf 5g eg] lghL ;jf/L;fwg eg] pNn]lvt dfqfdf rn]sf 5g . tl:a/ M /f]zg ;fksf]6f, /f;;

Nepal: NKP-Maoist’den Dördüncü Genel Grev

Haberler 10.06.2016 - 06:00

Netra Bikram Chand’ın genel sekreterliğini yaptığı NKP Maoist’in daha önceki gösterilerde tutuklanan yoldaşlarının serbest bırakılması talebi ile ilan ettiği genel grev başkent Katmandu’da hayatı durdurdu.  Fabrikalar, eğitim kurumları, pazarlar ve dükkanlar kapalı kaldı, toplu taşıma araçları çalışmadı. Halk grevi sırasında yollara barikatlar kuruldu. Polisin müdahale ettiği yerlerde grevciler başkentin çeşitliDevam »

Nepal Komünist Partisi (Maoist) Silahlı Mücadele Başlatacağını Açıkladı

Nepal Komünist Partisi (Maoist) Silahlı Mücadele Başlatacağını Açıkladı

Haberler 01.06.2016 - 06:00

30 Mayıs Pazartesi günü, Netra Bikram Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist) silahlı mücadele başlatacaklarını söyleyerek uyarıda bulundu. Partinin Janakpur Bölge Bürosu yetkilisi Om Prakash partinin 5 adımlı gelecek programını açıkladı. Chand liderliğindeki Maoist parti, birleşik Tarai-Madhes halklarının kalkışması kampanyası kapsamında parti programını kamuoyu ile paylaşmaya başlamıştı. Om Prakash, muhalefetDevam »

Nepal: NKP (Maoist) Bajhang Bölgesi Özyönetim İlanı

Nepal: NKP (Maoist) Bajhang Bölgesi Özyönetim İlanı

Haberler 27.01.2016 - 06:00

Chand liderliğindeki Nepal Komünist Partisi (Maoist), 24 Ocak 2016’da Bajhang bölgesinde özyönetimin kurulduğunu ilan etti. Deklarasyonun yapıldığı programda Chandra Bahadur Singh koordinasyonu altında 17 üyeli bölge konseyinin kurulduğu açıklandı. Lider Pun ise hükümetin ve parlamentonun kendilerini engellemeleri durumunda ayrı bir hükümet oluşturacakları uyarısında bulundu. Pun, hükümetin özyönetimi tanımaması durumunda halkınDevam »

Nepal: NKP (Maoist) Koordinatörü Madrika Yadav Madhesi Halkı İçin Silahlı Mücadele Uyarısı Yaptı

Nepal: NKP (Maoist) Koordinatörü Madrika Yadav Madhesi Halkı İçin Silahlı Mücadele Uyarısı Yaptı

Haberler 08.01.2016 - 06:00

NKP (Maoist) Merkezi Koordinatörü Matrika Yadav, Madhesi Gazeteciler Cemiyeti tarafından organize edilen basın toplantısında “Daha önce de üzerilerinden silahlı baskının hiç eksik olmadığı Madhesi Halkının öz savunma için silah kullanmaya zorlandığını, hükümetin tutumunun belirlenmesinde bölgede yaşayan Madhesi gençliğinin gücüne ihtiyaç duyduklarını, bu gücün silahlı yada silahsız olmasının fark etmediğini”  söyledi.Devam »

Nepal: Ablukaya Karşı Protestolar ve Genel Grev Düzenlendi

Nepal: Ablukaya Karşı Protestolar ve Genel Grev Düzenlendi

Haberler 02.12.2015 - 06:00

Nepalli Öğrenciler Hindistan Sınırındaki Ablukaya Karşı Protesto Düzenlediler Sınırdaki abluka nedeniyle artan yakıt sıkıntısı ve yükselen gıda fiyatlarını protesto etmek için dün Nepal’in başkenti Katmandu’ya gelen binlerce öğrenci, pankartlar açtılar ve slogan attılar. Nepal’in yeni anayasası ile ilgili yapılan protestoda öğrenciler, Madhesi topluluğu üyeleri tarafından konulan ablukanın kaldırılması talebiyle şehirdekiDevam »

Nepal: NKP (Maoist) ve NKP (Birleşmiş) Birleşmek Üzere Olduklarını Kamuoyuna İlan Ettiler

Nepal: NKP (Maoist) ve NKP (Birleşmiş) Birleşmek Üzere Olduklarını Kamuoyuna İlan Ettiler

Diğer, Haberler 10.11.2015 - 06:00

Nepal Komünist Partisi (Maoist) ve Nepal Komünist Partisi (Birleşmiş) Başkent Katmandu’da yaptıkları toplantıda, Nepal Komünist Partisi (Maoist Devrimci) geçici adı ile Ulusal Konferans’ta karara bağlanmak üzere birleşme süreci başlattıklarını kamuoyuna ilan ettiler. Birleşme sözleşmesine atıf yapan NKP (Maoist) Başkanı Mohan Baidya “iki parti arasındaki birleşmenin devrimin kalan işlerini yerine getirmek veDevam »

Nepal: Genel Grev Gündelik Hayatı Felç etti

Nepal: Genel Grev Gündelik Hayatı Felç etti

Haberler 26.07.2015 - 06:00

Nepal Komünist Partisi ( Maoist), Yeni anayasa taslağı ve Hindistan ile Çin arasında yapılan sınır ticareti anlaşmasının Nepal’den geçmesini protesto için 24.07.2015 tarihinde yaptığı genel grev çağrısı ülkenin önemli bir bölümünde gündelik hayatı felç etti. Nisan ayında ülkeyi vuran depremden sonra ilk genel grevde okullar ve işyerleri kapandı, yollar trafiğe kapatıldı. GenelDevam »