Filtre: "Kenya"

Dünya Forum: Umoja / Cinsel Şiddet Mağduru Kadınların ‘Öz Savunma’ Köyü

Dünya Forum: Umoja / Cinsel Şiddet Mağduru Kadınların ‘Öz Savunma’ Köyü

Haberler 07.03.2018 - 07:21

16 yaşındayken bir sürü inek karşılığında 80 yaşındaki bir erkeğe satılan Mary… Ve, aile içi şiddet, tecavüz, çocuk evliliği veya kadın sünnetinden kaçan diğerleri… Kenya’da cinsiyetçi şiddete maruz bırakılan kadınlar, başkent Nairobi’ye 370 kilometre mesafedeki Umoja köyüne sığınıyor. İşte köyün hikâyesi… ‘Umoja’, Kenya’da erkeklerin bulunmadığı, yalnızca kadınlar ve çocukların yaşadığıDevam »

Kenya: Masailer Yaşam Alanlarına Zarar Veren Çöp Yakma Tesisine Saldırdı

Kenya: Masailer Yaşam Alanlarına Zarar Veren Çöp Yakma Tesisine Saldırdı

Haberler 23.03.2017 - 05:00

Kajiado, Kitengela’da tıbbi ve zehirli atıkların yakılarak imha edildiği çöp yakma tesisini basan Masai kabilesinden 100 kadar eylemci geçtiğimiz 16 Mart Perşembe günü fırını ve ardından şirket araçlarını ateşe verdi. 2014 yılında da kabile halkı düşüklere sebep olduğu gerekçesi ile tesise saldırmış, ardından tesisle ile ilgili soruşturma başlatılmıştı. Kajiado kaymakamıDevam »

Kenya:Tecavüze Karşı Karateci Nineler!

Kenya:Tecavüze Karşı Karateci Nineler!

Diğer, Haberler 03.11.2016 - 06:18

Kenyalı bir grup nine, taciz ve tecavüze karşı kendilerini savunmayı öğreniyor. Kenya’nın başkenti Nairobi’de, kadına yönelik şiddetin, taciz ve tecavüzün yoğun olduğu yoksul mahallelerde yaşayan yaşlı kadınlar, kendilerini savunabilmek için savunma teknikleri öğrenmeye çalışıyor. En yaşlıları 85 yaşında olan yaklaşık 20 kadın haftada bir defa buluşup savunma dersleri alıyor. ÖteDevam »

Kimsesiz Fillerin Koruyucusu ve Arkadaşı Daphne Sheldrick ile Tanışın

Kimsesiz Fillerin Koruyucusu ve Arkadaşı Daphne Sheldrick ile Tanışın

Diğer, Haberler 14.10.2016 - 06:00

1934 Kenya doğumlu Daphne Sheldrick, eşi David Sheldrick ölmeden önce de yapmış olduğu gibi, günümüzde de size “dünyada kimi güzellikler de mevcutmuş” dedirtecek türden bir şeyler yapıyor. Bir yandan öksüz yavru filleri rehabilite etmeye çalışırken diğer yandan hayatını onlarla geçiriyor. Daphne’nin vahşi hayata ilgisinin, doğduğundan beri var olduğunu söylemek mümkün. O, öksüz kalmışDevam »

Kirinyaga eyaleti Thumaita Çay fabrikasından çiftçilerin düşük ücret protestosu. Fotoğraf | George Munene | Nation Media Grubu

Kenya: Yüzlerce Çiftçi Düşük Taban Fiyatını Protesto Etmek İçin Fabrikayı Bastı

Haberler 29.08.2016 - 06:00

Yüzlerce çiftçi düşük ücretleri protesto etmek için Kirinyaga Eyaleti’ndeki Thumaita Çay Fabrikası’nı bastı. Çiftçilerin fabrikayı tahrip etmesi üzerine binlerce şilin değerinde maddi hasar meydana geldi. Cuma akşamı düzenlenen protestolar sırasında çiftçiler fabrika giriş yolunu keserek, fabrika binasını taş yağmuruna tuttular. Fabrika girişindeki duyuru panosu ve bir motosiklet çiftçiler tarafından ateşeDevam »