Kenya:Tecavüze Karşı Karateci Nineler!

63822

Kenyalı bir grup nine, taciz ve tecavüze karşı kendilerini savunmayı öğreniyor. Kenya’nın başkenti Nairobi’de, kadına yönelik şiddetin, taciz ve tecavüzün yoğun olduğu yoksul mahallelerde yaşayan yaşlı kadınlar, kendilerini savunabilmek için savunma teknikleri öğrenmeye çalışıyor. En yaşlıları 85 yaşında olan yaklaşık 20 kadın haftada bir defa buluşup savunma dersleri alıyor. Öte yandan Ujamaa isimli bir yardım kuruluşu da üç yıldan fazla bir süredir varoşlarda yaşayan yaşlı kadınlara kurs veriyor.

Neden Yaşlı Kadınlar?
Karate öğrenen kadınlardan biri olan 55 yaşındaki Jane, el Cezire’ye verdiği röportajda, bir erkeğin kendisine tecavüz etmeye çalıştığını söyleyerek, “Boynuma dokundu ve onu dövdüm” diyor. Telegraph gazetesine konuşan 73 yaşındaki Mary Wangui, “Genç erkekler genç kadınların AIDS taşıyıcısı olabileceğini düşünüyor ve bu yüzden yaşlı kadınlara gitmeyi tercih ediyorlar” diyor.

‘AIDS Virüsünü Yok Ediyor’ Batıl İnancı
Konuyla ilgili geçtiğimiz yıl bir makale yayımlayan Forreign Affairs dergisi ise yaşlı kadınlara yönelik tecavüzün yaygınlığını, Afrika’daki batıl inançlara bağlamıştı. Habere göre, Afrika’da yaşlı kadınlarla cinsel ilişkiye girmenin AIDS hastalığına neden olan ‘HIV’i yok ettiği’ne inanılıyor.

Kaynak:https://www.evrensel.net/haber/294300/tecavuze-karsi-karateci-nineler

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.