Filtre: "Ekvador"

Ekvador: Yerli Kadınlar Başkanlık Sarayı Önünde Kamp Kurdu

Ekvador: Yerli Kadınlar Başkanlık Sarayı Önünde Kamp Kurdu

Haberler 20.03.2018 - 06:00

Bir Haftalık yürüyüş sonrası geçtiğimiz Pazartesi Quito kentine gelen 100 kadar Yerli kadın başkanlık sarayı önünde kamp kurarak taleplerini başkan Lenin Moreno’ya iletene dek gitmeyeceklerini söylediler. Protesto eylemine Shuar, Achuar, Waorani, Quechua, Cofan ve Sapara gibi çeşitli Yerli uluslardan geleneksel kıyafetlerini giymiş kadınlar katılıyor. Kadınlar hazırladıkları 22 maddelik talep listesinde,Devam »

Shuar Arutam Halkından Ekvador ve Tüm Dünyaya Mektup   

Shuar Arutam Halkından Ekvador ve Tüm Dünyaya Mektup  

Makaleler 15.02.2017 - 05:00

Shuar kardeşlerime, Amazon ve Andların yerli halklarına, Ekvador ve tüm dünyadaki kadın ve erkeklere. Birçoğunuzun bildiği üzere, yakın zamanda yaşadıklarımız halkımız için büyük tehlike arz etmektedir ve muhtemelen ulusal hükümet tarafından Shuar halkına karşı girişilen büyük bir bölgesel ihtilafın başlangıcı olacaktır. Ormanlarımız yıllardır göz yaşı, keder ve kanla boyanmıştır. Bir zamanlarDevam »

Ekvador: Bugün Artık Yeter! Diyoruz, Ulusal Kurtuluş Komünarları

Ekvador: Bugün Artık Yeter! Diyoruz, Ulusal Kurtuluş Komünarları

Makaleler 02.02.2017 - 05:00

Ekvador Ulusal Kurtuluş Komünarları ARTIK YETER DİYORUZ!!! Ekvador’un bütün halklarına, mücadele veren halklarımıza ve kardeşlerimize… Onlar korku saldıkça bizler KORKUYU SİLİYORUZ… Bizler gölgeleriz, aşağıdakileriz, toplumun temel direğiyiz ve ARTIK YETER DİYORUZ… Olağan şüpheliler olarak görülmekten, açıkça yalan söyleyen halk dalkavuklarının ‘Kurtarıcı’ kisvesine bürünmesinden bıktık. Bu yolsuzluklar ve rüşvet nereye kadar?Devam »

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Yerli Hareketi 2016 Derlemesi

Diğer, Makaleler 03.01.2017 - 05:00

Honduras’ta her sene onlarca eylemci, insan hakları savunucusu katlediliyor. Geçtiğimiz sene 3 Mart’ta, çevre ve insan hakları eylemcisi ve yerli halkı lideri Berta Caceres, kendi evinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetti. Caceres’in kızı annesinin ölümünden Berta Caceres’in protesto ettiği hidroelektrik şirketini ve devleti sorumlu tuttu.[1]https://isyandan.org/haberler/honduras-kizi-berta-caceres-suiskastinda-devletin-suc-ortagi-oldugunu-acikladi/ Bu yazı yoksul yerliDevam »

Ekvador: Maden Şirketine Karşı Shuar Yerli Halkının Direnişi

Diğer, Haberler 20.12.2016 - 05:00

Morona Santiago ilindeki Panantza-San Carlos madencilik projesine karşı direniş, Kasım ayı sonunda Shuar Yerli halkının maden arama ruhsatı alınan bölgeyi işgal etmesi ile başladı.[1]https://isyandan.org/haberler/ekvador-yerliler-maden-arama-bolgesini-isgal-etti/Çinli şirket Explorcobres tarafından işletilecek Panantza-San Carlos madencilik projesine karşı yadigar topraklarını korumak için harekete geçen yerli halkı, iş makinelerini alana sokmamak için bir ayı aşkın süredirDevam »

Ekvador: Yerliler Maden Arama Bölgesini İşgal Etti

Ekvador: Yerliler Maden Arama Bölgesini İşgal Etti

Diğer, Haberler 22.11.2016 - 05:00

Morona Santiago ilindeki Panantza-San Carlos madencilik projesine karşı  Shuar Yerli halkının direnişi sonucu yedi polis yaralandı. EcuaCorrientenin teşvikleri ile Çinli şirket Explorcobres S.A., EXCA şirketine maden arama ruhsatı verildi. Geçen Ağustos ayında bölgeye iş makinalarını sokma girişimi yine yerli halkın direnişi ile boşa çıkarıldı. Yerliler bu toprakların ata toprakları olduklarını söylüyorlar.Devam »

Ekvadorlu İşçilerin, Yerlilerin ve Toplumsal Hareketlerin ULUSAL MERKEZİ KOLEKTİFİ

Ekvadorlu İşçilerin, Yerlilerin ve Toplumsal Hareketlerin ULUSAL MERKEZİ KOLEKTİFİ

Makaleler 20.09.2016 - 06:00

Bir kaç yıldır ülkeyi saran ekonomik, sosyal, politik ve ahlaki kriz giderek daha da kötüleşmektedir. Ekonomik olarak aktif nüfusun % 50’den fazlasının işsiz olması, üç milyondan fazla insanın yoksulluk sınırının altında yaşaması, Ekvador halkının temel haklarından yoksun olması, doğal kaynakların tükenmesi, hükümetle ilişkili kişilerin ya da hükümet görevlilerinin rüşvet ve yolsuzluklarındakiDevam »

Ekvador: Sağ Yükselirken Correa Devrimci-Toplumsal Harekete Saldırıyor

Ekvador: Sağ Yükselirken Correa Devrimci-Toplumsal Harekete Saldırıyor

Makaleler 16.09.2016 - 06:00

2000 ile 2005 yılları arasında Ekvador’u sarsan ekonomik, politik ve sosyal krizin tetiklediği halk ayaklanmaları sonucu neoliberal politikalar uygulamakta ısrar eden üç hükümet devrildi. 2000’lerde art arda gelen kitle ayaklanmaları ve toplumsal mücadeleler sonucu 2007 yılında, iktidara gelen Rafael Correa’nın Alianza Pais [1]Onurlu ve Egemen Vatan anlamına gelen Patria Altiva y Soberana’nın başDevam »

Latin Amerika’nın Feminist Kadın Grupları

Latin Amerika’nın Feminist Kadın Grupları

Makaleler 24.03.2016 - 06:00

Meksika: Comando Colibri Öz-Yönetim ve Öz-Savunma Grubu Üç yıl önce, Meksika’da bir grup kadın kadınların uğradığı günlük şiddete bir tepki olarak Mexico City’de öz- savunma grubu kurmaya karar verdiler. Fikir, kadınların kamusal alanlarda cinsel ve sözlü tacize uğrama korkularını aşmasını ve kadınların mağdur olmasını ortadan kaldırdı. Hareketin koordinatörü, Kolombiyalı araştırmacıDevam »

Ekvador: Kolej Öğrencileri Polisle Çatıştı

Ekvador: Kolej Öğrencileri Polisle Çatıştı

Haberler 17.02.2016 - 06:00

Ekvador Quito’da bulunan Montúfar Koleji öğrencileri öğretmen değişikliği üzerine protesto gösterisi düzenlediler. Çıkan çatışmada 1 polis yaralanırken 4 öğrencide gözaltına alındı. Gözaltına alınan arkadaşlarının serbest bırakılmasını isteyen öğrenciler kolej binasının ön kapısını kütükle kırmaya çalıştılar. Protestocu öğrenciler taş ve sopalarla isyan ederken yol kesip, polisle çatıştılar. Öğrenci liderleri, sömestr ortasındaDevam »