Filtre: "Cosatu"

Güney Afrika: NUMSA Yeni Bir Konfederasyon Oluşturuyor

Güney Afrika: NUMSA Yeni Bir Konfederasyon Oluşturuyor

Haberler 11.12.2015 - 06:00

Güney Afrika Ulusal Metal İşçileri Sendikası (NUMSA)  Güney Afrika Sendikalar Konfederasyonu (COSATU)’dan ihraç edildikten sonra yeni bir alternatif konfederasyon oluşturma çalışmalarına başladı. NUMSA genel sekreter yardımcısı Karl Cloete “Yeni konfederasyon Birleşik Cephe içinde yürüyen politik bir işçi partisi ve sosyal hareket tartışmalarından sonra biçimlenecek,” dedi. NUMSA hükümetin kurumsallaştırdığı Özgürlük Bildirgesi’ndekiDevam »

Güney Afrika: Birleşik Cephe Neden Bir Partiye Dönüşmelidir

Güney Afrika: Birleşik Cephe Neden Bir Partiye Dönüşmelidir

Makaleler 11.11.2015 - 06:00

ANC’nin (Afrika Ulusal Kongresi) hakimiyeti altında ki, Güney Afrika Cumhuriyeti rejimine, en iyi demokratik hizmeti, Brezilya İşçi Partisi gibi sendika tabanlı bir parti verebilir. Zwelinzima Vavi’nin Birleşik Cephe Lobisi’nin böyle bir parti haline dönüşmesinin zamanıdır şimdi… Politika da tıpkı hayat gibidir bazen aniden bir alternatif gelişerek yolu açar ve bazende hemen ardından kapatır. Bir şey onuDevam »

Sürgündeki COSATU Genel Sekreteri Zwelinzima Vavi
Fotoğraf: Gallo

Güney Afrika: Vavi’den ‘Yeni’ COSATU İşçi Zirvesi’ne Çağrı

Haberler 24.07.2015 - 06:00

Johannesburg – Eski Genel Sekreter Zwelinzima Vavi Cumartesi günü açıklama yaparak, 1985 yılında kurulan COSATU parçalanıyor ve fraksiyon sendikalar sonucunda büyüyor dedi. Vavi, “COSATU’nun daha önce parçalanmış olduğu gerçeğiyle karşı karşıya olduğumuzu biliyorum. Daha önce hiç görmediğimiz şekilde, fraksiyon sendikalar ortaya çıkıyor. Yoldaşlarımız gitti ve geri gelmeyecekler,” dedi. Vavi, merkeziDevam »

EFF Lideri Malema NUMSA ve COSATU’dan İhraç edilen Vavi’ye Çağrı Yaptı

EFF Lideri Malema NUMSA ve COSATU’dan İhraç edilen Vavi’ye Çağrı Yaptı

Haberler 08.05.2015 - 05:00

Ekonomik Özgürlük Savaşçıları (EFF) lideri Julius Malema metal işçileri sendikası NUMSA ve COSATU işçi federasyonu Genel Sekreterliğinden ihraç edilen Zwelinzima Vavi’nin yeni bir siyasi parti kurma cesaretlerini kırdı. Eğer bir işçi federasyonu kurarlarsa EFF’li işçilerin kendilerini destekleyeceğini söyledi. Malema, gelecek yıl yapılacak olan  yerel seçimlerde NUMSA’nın Birleşik Cephe adlı  işçi partisiDevam »