Filtre: "Bahreyn"

FILE- In this Wednesday, Jan. 18, 2012 file photo, Bahraini anti-government protesters kneel in the street and gesture toward riot police, in Manama, Bahrain. Bahrain’s security forces tortured detainees in the years after its 2011 protests despite a government promise to stop such abuses in the island nation, according to a new report released Monday. The Human Rights Watch report on Bahrain, home to the U.S. Navy’s 5th Fleet, corresponds with accounts of abuse provided by Amnesty International and local activists.(AP Photo/Hasan Jamali, file)

İsyan Yeniden, Bahreyn

Makaleler 20.06.2017 - 06:00

WARNING: unbalanced footnote start tag short code found.If this warning is irrelevant, please disable the syntax validation feature in the dashboard under General settings > Footnote start and end short codes > Check for balanced shortcodes.Unbalanced start tag short code found before:“ABD de Suriye-Irak sınırında tampon bölge oluşturma planları kuruyor.”ABD’ninDevam »

Bahreyn: Polise Yönelik Bombalı Saldırı

Bahreyn: Polise Yönelik Bombalı Saldırı

Haberler 02.03.2017 - 05:00

Geçtiğimiz Pazar (26 Şubat) başkent Manama’nın güneyindeki Jaw köyünde, polisi hedef alan bombalı saldırıda dört polis yaralandı. Sünni el – Halife ailesi rejiminin 15 Ocak’ta, 3 polisin ölümü ile sonuçlanan 2014 yılındaki bombalamaya karışmakla itham edilen üç kişiyi tüm uluslararası uyarılara ve halk protestolarına rağmen idam etmesinin ardından protestolar durulmakDevam »

Bahreyn’de Kara Pazar: İdamlara Karşı Halk İsyanı

Bahreyn’de Kara Pazar: İdamlara Karşı Halk İsyanı

Diğer, Haberler 16.01.2017 - 05:00

Dün (15 Ocak) Bahreyn rejimi, biri Birleşik Arap Emirliği’nden olmak üzere 3 polisin öldüğü 2014 yılındaki bombalamaya karışmakla itham edilen üç kişiyi tüm uluslararası uyarılara ve halk protestolarına rağmen idam etti. Aynı bombalama ile ilgili mahkeme yedi kişiye de ömür boyu hapis cezası vermişti.[1]https://isyandan.org/haberler/bahreyn-politik-tutsaklar-icin-verilen-idam-kararina-karsi-barikatlarda-direnis/ İdam edilen üç tutsağın isimleri şöyle:Devam »

Bahreyn: Tutuklu Muhalefet Liderinin Hapis Cezası Onandı, Protestolar Devam Ediyor

Diğer, Haberler 13.12.2016 - 05:00

Bahreyn temyiz mahkemesi 12 Aralık Pazartesi günü Şii muhalefet, el-Vifak partisi lideri Şeyh Ali Salman’ın 9 yıllık hapis cezasını onadı. Salman’a yönelik rejimi devirme ve isyana teşvik suçu için verilen karar Ekim ayında üst mahkemece bozulmuştu. Uluslararası Af Örgütü temyiz mahkemesinin verdiği kararı ifade özgürlüğüne saldırı olarak nitelendirdi. Salman’ın 2014Devam »

Bahreyn: Politik Tutsaklar İçin Verilen İdam Kararına Karşı Barikatlarda Direniş

Diğer, Haberler 06.12.2016 - 05:00

Geçtiğimiz Pazar günü (4 Aralık), Mayıs ayında bir polisin ölümü ile sonuçlanan olaylardan yargılanan üç kişi mahkemece ölüm cezasına çarptırıldı. Mahkeme aynı dava ile bağlantılı olarak yedi kişiye daha ömür boyu hapis cezası verirken sekiz kişiyi de vatandaşlıktan çıkardı. Ayrıca, ‘terörist’ olmakla suçlanan dört kişiyi ömür boyu hapis cezasına çarptırdı,Devam »

Bahreyn: İşkenceyle Öldürülmeyi Protesto Edenler Polis Araçlarını Ateşe Verdiler

Bahreyn: İşkenceyle Öldürülmeyi Protesto Edenler Polis Araçlarını Ateşe Verdiler

Haberler 05.08.2016 - 06:00

4 Temmuz tarihinde evini basan maskeli polisler tarafından gözaltına alınan Hassan Jassim Hasan Al-Hayki 31 Temmuz 2016 tarihinde gözaltında işkence ile öldürüldü. Ailesini arayan polis yetkilileri ölümünü telefonla bildirdiler. Bahreyn 14 Şubat Devrimi Gençlik İttifakı bir açıklama yaparak, 35 yaşındaki Hayki’nin ölümü dolayısıyla başsağlığı diledi ve bu devrimcinin Al-Halife rejiminin artDevam »

Bahreyn: Rejim Muhalefet Ve Eylemciler Üzerindeki Baskıları Artırıyor

Bahreyn: Rejim Muhalefet Ve Eylemciler Üzerindeki Baskıları Artırıyor

Haberler 15.06.2016 - 06:00

Rejim 14 Haziran Salı günü ülkedeki en büyük Şii muhalefet partisi olan el-Vifak’ın tüm faaliyetlerini askıya aldı. Eş zamanlı olarak da eylemcilere ve muhaliflere yönelik baskıları arttırdı.[1]http://www.middleeasteye.net/news/bahrain-shuts-down-island-s-largest-shia-group-1480322735 14 Şubat 2011 tarihinde baskıcı rejime ve krallığın yoksullaştırıcı neoliberal politikalarına karşı yükselen halk kalkışması, Bahrainonline.org ‘ta yer alan forumlar ve facebook üzerindenDevam »

14 Şubat 2016 / Güney Manama'da bir protestocu

Bahreyn: İsyanın Yıldönümünde Yüzlerce Protestocu Polisle Çatıştı

Haberler 16.02.2016 - 06:00

Bahreyn’de 2011 yılında, ülkede siyasi değişim talebiyle başlayan ve şiddetle bastırılan halk isyanının beşinci yıldönümü nedeniyle hafta sonu düzenlenen gösterilerde hükümet karşıtı yüzlerce protestocu, polisle çatıştı, polis protestoculara gaz bombasıyla saldırdı. AP, Bahreyn’in başkenti Manama’nın güneyinde bulunan Sitra’daki eylemcilerin, Pazar günü yerel bir otoyola doğru yürüyüşe geçtikleri sırada polisin gazDevam »

Fotoğraf:AFP/Mohammed Al-Shaikh)

Bahreyn’de Rejim Karşıtı Protestolar Devam Ediyor

Haberler 05.02.2016 - 06:00

Bahreyn’de rejim güçleri tutsakların serbest bırakılması için barışçıl gösteri düzenleyen eylemcilere saldırdı. Rejim güçleri Pazar günü başkent Manama dışındaki Sitra ve Daih kasabalarında düzenlenen gösterilere gaz bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Gösteriler için çağrı yapan eylemciler hükümete karşı protestoların devam edeceğinin sözünü verdiler. 2011 Yılı Şubat ayından beri binlerce rejimDevam »

Arap Baharının Gözden Kaçan Ülkesi: Bahreyn

Arap Baharının Gözden Kaçan Ülkesi: Bahreyn

Makaleler 31.07.2015 - 06:00

2011 Arap Baharı Ortadoğu’nun fitilini ateşlediğinde isyanın Bahreyn’deki yansımaları kendine dünya basınında pek yer bulamadı. Oysa ki bölgesel çekişmelerin odağında kilit öneme sahip bu küçük  ülkedeki isyanı, tarihselliğini ve dinamiklerini anlamak bütünün bir parçasını yerine oturtmak için gerekliydi. Bahreyn’de sömürgeciliğin tarihi, jeopolitik önemi nedeniyle petrolün keşfinden çok öncesine dayanır. 19.Devam »