Bahreyn: Tutuklu Muhalefet Liderinin Hapis Cezası Onandı, Protestolar Devam Ediyor

Bahreyn temyiz mahkemesi 12 Aralık Pazartesi günü Şii muhalefet, el-Vifak partisi lideri Şeyh Ali Salman’ın 9 yıllık hapis cezasını onadı. Salman’a yönelik rejimi devirme ve isyana teşvik suçu için verilen karar Ekim ayında üst mahkemece bozulmuştu. Uluslararası Af Örgütü temyiz mahkemesinin verdiği kararı ifade özgürlüğüne saldırı olarak nitelendirdi. Salman’ın 2014 Aralık ayında tutuklanmasından beri protestolar devam ediyor.

2011 Şubat’ında kıvılcımlanan halk isyanından bu yana son 5 yıl içerisinde muhalifler, insan hakları savunucuları üzerindeki baskı katlanarak devam ediyor.

2016 yılının ilk 10 ayında en az 1.153 kişi tutuklandı, 1.065 kişi toplam  9.726 yıl hapis cezasına çarptırıldı, 300 kişi vatandaşlıktan çıkarıldı, insan hakları savunucusu Nabeel Rajab da dahil olmak üzere 18 kişi sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındı. Nabeel Rajab twitter paylaşımları yüzünden 15 yıl hapis istemi ile yargılanıyor.

2011 yılında baş gösteren ayaklanmaları daha ilk günden destekleyen laik sol örgüt Vaad’ın eski genel sekreteri İbrahim Şerif ise 2011’in 17 Mart’ında tutuklandı. İbrahim Şerif 4 yıl süren tutukluğunun ardından 19 Haziran 2015’te serbest bırakıldı. Ancak daha bir ay bile geçmeden, 2012’de öldürülen 16 yaşındaki Husam Al-Haddad anmasında yaptığı bir konuşmada rejim karşıtlığını kışkırttığı ve halkı şiddete sevk ettiği iddiası ile 12 Temmuz’da tekrar tutuklandı. Şerif ‘Bahreyn 13’ isimli muhalif insan hakları örgütünün üyesi ve önde gelen solcu muhalif bir lider.

İbrahim Şerif 1 yıl hapis yattıktan sonra 2016 Temmuz başında serbest bırakılmıştı. Ancak AP haber ajansına verdiği bir röportajdan dolayı 13 Kasım’da rejim karşıtılığı, monarşiyi devirme ve halkı isyana teşvik suçlamalarından tekrar hakkında dava açıldı. 23 Kasım’da hakkındaki suçlamalar düşürülse de Şerif de diğer muhalifler gibi sürekli rejim baskısı altında.

Pazartesi günü verilen kararın ardından el-Vifak partisi destekçileri ve tüm politik tutsaklara özgürlük isteyen gençler Manama sokaklarına çıktılar.

Haber: isyandan.org

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.